كرباسیان:

چهار درصد از ذخیره روی جهان در معدن مهدی آباد یزد

چهار درصد از ذخیره روی جهان در معدن مهدی آباد یزد میزان سنج: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: هم اكنون چهار درصد ذخیره روی جهان در معدن مهدی آباد یزد می باشد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، مهدی كرباسیان - رییس هیات عامل ایمیدرو امروز در حاشیه تجلیل از صادركنندگان برتر استان زنجان، اظهار نمود: استان زنجان یك استان معدنی بوده و معادن غنی همچون معدن انگوران را دارد و یكی از نگرانی هایی كه برای این معدن وجود داشت این بود كه در ۱۰ سال آتی با همین میزان برداشت این معدن به مشكلاتی دچار خواهد شد.
این مسئول ادامه داد: هم اكنون چهار درصد ذخیره روی جهان در معدن مهدی آباد است و سال قبل یك كنسرسیوم بخش خصوصی برای این معدن تشكیل شده و امیدواریم در اواخر سال آینده با تكمیل فعالیت این معدن، مشكلاتی كه در رابطه ذخایر برای سال های آتی وجود نداشته باشد و برای معدن انگوران هم در ماه های آتی متخصصی خارجی برای بازدید خواهند آمد.
وی اضافه كرد: با عنایت به آمارهایی كه عرضه شده، صادرات استان زنجان بیش از ۶۰ درصد افزایش یافته كه ارزش افزوده بسیار بالایی را برای استان داشته است و امیدواریم كه با تلاش مضاعف صادركنندگان، همكاری های دولت وضعیت صادرات از آنچه كه هست بهبود یابد و در گذشته صادران مواد معدنی و صنایع معدنی بیش از ۲۰ درصد بوده و در سرانه تولید ناخالص داخلی ۵ تا ۶ درصد است كه این نشان از این بخش نیاز به توجه بیشتر دارد كه این مهم بخشی از اهداف دولت است.
كرباسیان تصریح كرد: یكی از كارهای بسیار خوبی كه در حوزه معادن و صنایع معدنی وجود انجام شده این است كه به شش شركت كانادایی استرالیایی كه در دنیا جزو شركت های شاخصی در حوزه اكتشاف هستند، برای انتقال تجربه به ایران مذاكرات و اقداماتی انجام شده است و باید بپذیریم كه در حوزه فناوری در حوزه معدن به خصوص معادن زیرزمینی عقب مانده هستیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، خاطرنشان كرد: توجه خاص به بحث عدم خام فروشی مواد معدنی جزو سیاست های دولت است، به طوری كه ۵۰۰ هزار تن صادرات مواد معدنی سنگ آهن اسفنجی داشتیم و باید توجه داشت كه در سال ۹۲ فقط سنگ آهن صادر می شد و این در شرایطی است كه الان گندله، كنسانتره، آهن اسفنجی و فولاد می رود.
وی اظهار نمود: در مقطع فعلی معادن و صنایع معدنی جزو اولویت های وزیر صنعت، معدن و تجارت برای اقتصاد مقاومتی و جلوگیری از خام فروشی است و مجلس هم برای حمایت از این بخش قول مساعد داده است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: شش درصد از تولید ناخالص كشور را معدن و صنایع معدنی شامل می گردد.
كرباسیان ظهر امروز در مراسم تجلیل از صادركنندگان برتر استان، اظهار نمود: نقش صادركننده در اقتصاد كشور اهمیت بسیار زیادی دارد، به طوری كه كشور بر اساس تولید، پیشرفت كرده و در سطح دنیا عزت دارد و توسعه مبحث مهمی است كه مقام معظم رهبری و رئیس جمهور و همه دلسوزان كشور بر آن باور دارند.
این مسئول ادامه داد: استان زنجان یك استان معدنی بوده و تعداد كشورهای معدنی در سطح دنیا محدود و بر مبنای اكتشافات موجود، ایران پانزدهمین كشور معدنی دنیا به حساب می آید و از آنجایی كه قبلا سایه نفت روی اقتصاد كشور وجود داشته به اكتشافات معدنی توجه زیادی نشده بود و از سویی در كشور ایران بیشتر به معادن رو باز توجه شده در حالی كه در سطح جهان معادن زیرزمینی و حتی كف اقیانوس ها مورد توجه قرار گرفته اند.
وی با اشاره به اینكه در مجموع میزان صادرات حوزه معادن و صنایع معدنی طی هفت ماه گذشته از سال جاری از مجموع صادرات كشور، پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است، اضافه كرد: بیش از ۲۰ درصد از صادرات كشور در این حوزه بوده و باید بهترین بهره برداری ها را در حوزه معادن و در جهت منافع ملی و استانی داشته باشیم؛ چراكه فقط شش درصد از تولید ناخالص كشور را معدن و صنایع معدنی شامل می گردد.
كرباسیان با اشاره به اینكه در سال های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ میزان صادرات در حوزه فولاد عدد بسیار محدودی بوده است، تصریح كرد: این میزان در حالی است كه طی هفت ماهه امسال میزان صادرات در این حوزه بیش از چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تن بوده و بالغ بر ۵۰۰ هزار تن از صادرات هفت ماه كشور شامل آهن اسفنجی است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و با تاكید بر اینكه بروكراسی در ایران یك مشكلی است كه واقعیت دارد، خاطرنشان كرد: ما مصر برای كاهش این مشكل هستیم و هم نبود تكنولوژی و فناوری روز در حوزه معادن و صنایع معدنی از دیگر مشكلاتی است كه در كشور وجود دارد.
رئیس هیئت عامل ایمیدرو اظهار نمود: معادن زیرزمینی از اهمیت بالایی در كشور برخوردارند و به تازگی در پی یك حفاری در فلات ایران، منبع سرشار از آهن كشف شده، كه به اندازه كل ذخایر آهن كشور است و طی دو هفته آینده یك تیم ویژه، ذخایر معدن زیرزمینی انگوران را بررسی خواهند كرد و امیدوار هستیم كنسانتره معدن مهدی آباد هم در اواخر سال آینده وارد بازار شود.
وی خاطرنشان كرد: بالغ بر ۷۵۰۰ كیلومتر مربع در حوزه استان زنجان اكتشاف می گردد و اكتشاف مبنای توسعه استان بوده و باید به آن توجه ویژه شود.
در ادامه این مراسم، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان اظهار داشت: شعار روز ملی صادرات امسال "صادرات تكرار عزم ملی" بود كه این این شعار یكی از بهترین مصادیق رونق و توسعه صادرات در جهت اهداف برون گرایی سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
ناصر فغفوری ادامه داد: میزان صادرات غیرنفتی كشور در سال های ۹۵ و ۹۶ حدود ۲۱ میلیارد دلار بود كه در استان زنجان در نیمه نخست سال های ۹۵ و ۹۶ به ترتیب ۱۵۸ میلیون دلار و ۲۱۵ میلیون دلار كالا صادر شده كه نشان از رشد ۳۶ درصدی ارزش دلاری صادرات استان دارد.
وی اضافه كرد: صادرات استان زنجان از مبدا گمرك در شش ماهه نخست امسال، ۱۴۱ میلیون دلار بوده و در مدت مشابه سال قبل هم ۷۴ میلیون دلار كالا صادر شده كه در قیاس با وضعیت كشوری رشد خوبی را نشان داده است و ۸۹ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است.
فغفوری با اشاره به اینكه ۷۸ درصد اهداف صادراتی پیش بینی شده در كشور محقق شده است، تصریح كرد: بررسی ها حاكی از تحقق ۱۱۴ درصدی برنامه های صادراتی استان زنجان در نیمه نخست امسال است. همینطور قیمت متوسط هر تن كالای صادراتی در كشور ۳۵۰ دلار بوده و باید توجه داشت كه كالاهای استان زنجان ارزش افزوده بالایی دارد و قیمت متوسط هر تن كالای صادراتی یك هزار و ۳۶۸ دلار ثبت شده است.
در ادامه این جلسه رئیس اتاق بازرگانی استان زنجان اظهار داشت: برگزاری این مراسم، تنها جشن و دلخوشی صادركنندگان استان در طول سال است.
غلامحسین جمیلی ادامه داد: اتاق بازرگانی ایران متولی پایش محیط كسب و كار كشور شده و از مهر ماه سال گذشته، این پایش ها توسط معاونت اقتصادی اتاق ایران در حال انجام است و تابحال سه فصل از گزارشات مربوط به پایش ها انتشار یافته كه به صورت استانی است و بر مبنای همین گزارشات، استان زنجان جزو سومین استان پایین كشور در حوزه كسب و كار است.
وی با تاكید بر اینكه این گزارشات عرضه شده می تواند مبنای درستی برای تصمیم گیری ها در استان باشد، اضافه كرد: در این گزارش های فصلی به موارد مختلفی چون تامین مالی، امور مالیاتی، صدور مجوزها و... پرداخته شده است و زنجان سومین استان كشور در پایین بودن كسب و كار است.


 

5.0 / 5
5018
1396/08/22
21:13:07
تگهای خبر: تجارت , تولید , دولت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش