سازمان توسعه تجارت به ایسنا اعلام كرد

حضور سرمایه گذاران افغان در چابهار

حضور سرمایه گذاران افغان در چابهار به گزارش میزان سنج رئیس میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت از سرمایه گذاری و فعالیت بیش از ۱۰۰ تا ۱۵۰ شركت افغانستان در منطقه آزاد چابهار اطلاع داد.محمد مهدی جوانمرد قصاب در گفت وگو با ایسنا، درباره ارتباط با تاثیر این مورد بر توسعه صادرات ایران اظهار نمود: آن چه اكنون اتفاق افتاده ترانزیت است، نه توسعه صادرات. در گذشته یكی از موضوعات و مشكلات جدی كه در چابهار وجود داشت این بود كه از این منطقه كامیون رفت وآمد نمی كرد، اما اكنون با تولید مسیری برای ترانزیت گندم، عملا بحث حمل ونقل راه افتاده است، هرچند همچنان در این حوزه با مشكلات عدیده ای مواجه هستیم.

رایزن بازرگانی سابق در ایران در تشریح این مشكلات اظهار نمود: گاه گمرك هماهنگی لازم را ندارد و گاه مناطق آزاد یا دیگر بخش ها، اما به هرصورت همه مشكلات موجود به شكلی به تفاسیر و نحوه اجرای قانون برمی گردند و اگر در قانون گذاری و اجرا به موفقیت برسیم می توان از این منطقه برای توسعه صادرات هم بهره گرفت.

وی ادامه داد: اكنون آن چه رخ می دهد ترانزیت است، اما باید به سمتی حركت كنیم كه چابهار به محلی برای فرآوری مواد اولیه و صادرات آن ها تبدیل شود. در هر صورت، هنوز قوانین موجود برای رسیدن به نقطه توسعه صادرات یا جذب مشتری جذابیت ندارد و تاجران از موانع موجود گلایه های مختلف دارند.

جوانمرد قصاب اضافه كرد: باآنكه قوانین متعددی در این زمینه وجود دارد، همچنان موانعی سر راه ترانزیت و سرمایه گذاری در منطقه آزاد چابهار قرار دارد و مسائلی مانند آماده نبودن زیرساخت های مناسب یا دسترسی نداشتن به آب و برق و دیگر انرژی ها مانع از جذب سرمایه گذار در این منطقه می گردد.
رایزن بازرگانی ایران در افغانستان با اشاره به سرمایه گذاری ۱۰۰ تا ۱۵۰ شركت افغانستانی در چابهار، توضیح داد: بعضی از این شركت ها در افغانستان صاحب نام هستند، اما متاسفانه همان گونه كه اشاره شد، قوانین موجود به گونه ای است كه حمایت كافی از سرمایه گذاران صورت نمی گیرد، درحالی كه برای توسعه صادرات جذب سرمایه گذار خارجی می تواند بسیار اثرگذار باشد.

وی ادامه داد: این كه به این منطقه تنها به چشم محلی برای ترانزیت كالا نگاه شود نگاهی نادرست است و باید به فكر جذب سرمایه های بیشتر و سرمایه گذاری مشترك بود. در واقع، چابهار ظرفیتی دارد كه می توان از آن برای جابه جایی كالای محصولات ایران و بسیاری كشورها استفاده كرد؛ چراكه این بندر بهترین راه برای دسترسی به كشورهای آسیای میانه و افغانستان محسوب می شود؛ به شرطی كه برنامه جامع و مدونی برای توسعه صادرات و تراتزیت داشته باشیم.

جوانمرد قصاب همینطور اظهار نمود: راه اندازی راه آهن زاهدان- چابهار از موضوعاتی است كه اهمیت بسزایی داشته و حتی می توان این خط را تا افغانستان یا دیگر كشورهای مشترك المنافع ادامه داد. حال گفته می گردد تولید این خط راه آهن در دستور كار قرار گرفته و در سه تا چهار سال آینده بهره برداری می گردد.

وی در ادامه از دیگر نكات مهمی كه در توسعه اقتصادی چابهار اهمیت دارد به مبحث مواد اولیه پتروشیمی اشاره كرد و اظهار داشت: در جلساتی كه با تولیدكنندگان داشتیم تاكید داشتند لازم است در چابهار مواد اولیه به قیمت صادراتی آن ها در اختیار سرمایه گذاران خارجی قرار گیرد كه در این منطقه مواد اولیه فرآوری شده و به شكل محصول دارای ارزش افزوده صادر شوند.

جوانمرد قصاب در انتها اظهار داشت: جای سوال است كه چرا به مناطق آزاد به عنوان محلی برای توسعه صادرات نگاه نمی شود تا عده ای به سرمایه گذاری در این نقاط بپردازند. اكنون هیچ مزیتی برای این مناطق وجود ندارد، درحالی كه در این سال ها همواره تولیدكنندگان گلایه داشته اند كه چرا مواد اولیه پتروشیمی با قیمتی پایین تر از قیمت داخلی صادر می شوند. شاید زمان آن رسیده باشد كه با تولید هیئتی متشكل از نهادهای مرتبط صفر تا صد ترانزیت از این منطقه و بحث توسعه صادرات آن مورد توجه جدی قرار گیرد.

به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، در هفته های گذشته كشتی حامل محموله ترانزیتی گندم اهدایی كشور هند به افغانستان از بندر كاندلای هند به بندر چابهار رسید. این محموله گندم شامل۶۴۰ دستگاه كانتینر به میزان ۱۵ هزار تن، بعد از تخلیه همزمان توسط حمل جاده ای و از مرز میلك به افغانستان ترانزیت شد.

به گفته مسئولان مختلف با عنایت به موقعیت خاص چابهار انتظار می رود حجم بالایی كالا به طور مستمر از این بندر عبور داده شود چراكه بندر چابهار بهترین مسیر برای ارتباط هند با افغانستان و هند با كشورهای آسیای میانه بوده و ترانزیت در بندر چابهار عامل موثر در جذب تجار افغانی است. 

5.0 / 5
5110
1396/08/26
19:43:02
تگهای خبر: تجارت , تولید , صادرات , گمرك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش