دبیر انجمن روغن نباتی اعلام كرد

نگرانی از كاهش تولید در فصل مصرف

نگرانی از كاهش تولید در فصل مصرف به گزارش میزان سنج دبیر انجمن روغن نباتی اعلام نمود: با عنایت به روند افزایشی واردات طی هفت ماهه گذشته شاهد كاهش معنادار تولید در فصل مصرف هستیم كه نگران كننده به نظر می رسد و عمده ترین دلیل آن عدم همراهی ستاد تنظیم بازار در بررسی و تصویب پیشنهاد افزایش قیمت روغن نباتی بوده كه به تایید سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولید كنندگان رسیده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، امیرهوشنگ بیرشك در همایش روغن های خوراكی و دانه های روغنی اظهار نمود: حدود دو میلیون تن ظرفیت جدید در صنعت روغن نباتی طی سال 1385 بوجود آمد و میزان تولید روغن جامد از 90 درصد تولیدات در سال 1370 به میزان 50 درصد در سال 90 كاهش یافت.

وی با بیان این كه در هفت ماهه نخست امسال تولید و توزیع در صنعت روغن نباتی چهار درصد كاهش یافت، اضافه كرد: با عنایت به شرایط اقتصادی كشور در سال های 1392 تا 1396 كه ركود اقتصادی را شاهد بودیم كاهش تولید روغن نباتی در ماه های گذشته نگران كننده است.

دبیر انجمن روغن نباتی تصریح كرد: بعد از سال 1390 صنعت روغن نباتی با بحران ارزی، روند رو به رشد تاسیس واحدهای كوچك، تنوع در بسته بندی و تغییر فرمولاسیون روبه رو شد كه ظرفیت تولید روغن نباتی به حدود چهار میلیون تن رسید و حداكثر رقابت در این صنعت شكل گرفت.

بیرشك درباره برخی چالش های صنعت روغن، خاطرنشان كرد: عدم بسط و توسعه فرهنگ مصرف روغن نباتی توسط دستگاه های مسئول، ورود برخی سازمان ها و افراد غیرمتخصص در حوزه تصمیم سازی موضوعات مرتبط با بهداشت و استانداردهای روغن نباتی و همینطور عدم ثبات در قوانین مربوط به واردات روغن خام و دانه های روغنی از جمله این چالش هاست.

وی همینطور با اشاره به گردش مالی بیش از 11 هزار میلیارد تومانی در صنعت روغن نباتی، اظهار داشت: فعالان صنعت روغن نباتی از مسئولان توقع دارند در جهت حمایت از بخش كشاورزی و تولید داخل، صنعت روغن نباتی را از بخشنامه ها و عوارض مختلف كه سبب رشد قیمت تمام شده محصول می شود، معاف كنند. 

5.0 / 5
4869
1396/09/07
00:19:47
تگهای خبر: بازار , تولید , صنعت , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش