مرگ مظلومانه خاك را دریابیم

مرگ مظلومانه خاك را دریابیم میزان سنج: خاك مظلومانه در حال مرگ است و بر خلاف آب و هوا كمتر متوجه مرگ تدریجی این سرمایه مهم هستیم.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، با عنایت به اهمیت خاك بعنوان منبع پایه و بستر تولید در بخش كشاورزی، اتحادیه ی جهانی علوم خاك در سال 2003 در امتداد ارج نهادن به این سوژه و پیشگیری از تخریب و نابودی خاك، روز 5 دسامبر بعنوان روز جهانی خاك نامیده است.
به همین مناسبت امروز در دانشگاه ایلام نشستی با همین عنوان برگزار گردید.
«سیدمحمد تراب میری» رئیس سازمان جهاد كشاورزی استان ایلام در این نشست اظهار نمود: در اهمیت خاك همین بس كه 96 درصد غذای انسان از خاك تأمین میگردد و توسعه ی پایدار معطوف به مسائل زیست محیطی و آینده است.
وی با بیان این كه خاك عنصری مظلوم به حساب می آید، اشاره كرد: علت این مظلومیت این است كه بر خلاف آب و هوا، از میان رفتن آن غافل هستیم و سپس چند دهه متوجه می شویم چیزی از آن باقی نمانده است.
مدیركل جهاد كشاورزی استان ایلام اظهار داشت: یكی دیگر از تفاوت های خاك با آب این است كه آب تجدیدپذیر است و تَرسالی می تواند آب را دوباره احیاء كند اما تجدیدپذیری خاك سال ها طول می كشد و به سختی صورت می گیرد و زمان زیادی طول می كشد تا 1 سانتی متر خاك شكل بگیرد.
میری با بیان این كه مواد آلاینده خاك صنعتی و فاضلاب ها، نفتی و كشاورزی هستند، اشاره كرد: مواد آلاینده ی خاك در بخش كشاورزی مربوط به مصرف بی رویه ی كود و سم است.
وی تصریح كرد: البته این به معنای نفی كامل و ممنوعیت این سوژه نیست، بلكه باید سم و كود در زمان مناسب و به اندازه ی كافی مصرف و این سوژه مدیریت شود، چون در خیلی از موارد استفاده نامناسب و بی رویه از كود سبب مرگ خاك شده و ضروری می باشد استفاده از كودهای ورمی كمپوست افزایش یابد.
مدیركل جهاد كشاورزی استان ایلام از فرسایش بادی و آبی بعنوان عوامل مرگ خاك نام برد و اظهار داشت: 75 درصد شیب استان ایلام به سمت عراق است و عملاً در بارندگی ها خاك استان به راحتی شسته میگردد كه راه آن احداث سازه های آبخیزداری و آبخوان داری است كه نمونه آن در منطقه دهلران و دشت عباس تولید شده و تأثیرات آن در حفظ خاك كاملاً مشهود است.5.0 / 5
4728
1397/09/12
22:08:02
تگهای خبر: توسعه , تولید , سازمان , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش