ساخت بیوسنسور قابل حمل نیترات در كشور

ساخت بیوسنسور قابل حمل نیترات در كشور میزان سنج: پژوهشگران گروه فنی كشاورزی پردیس ابوریحان دانشگاه تهران، موفق به ساخت یك نمونه بیوسنسور قابل حمل نیترات شامل واحدهای الكتروشیمیایی و طیف سنجی شدند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، در این طرح، از یك سامانه یادگیری ماشین به منظور پیش بینی میزان نیترات در نمونه های مایع استفاده شده است. این سامانه، غلظت نیترات در نمونه ها در حد میكرومولار را با عنایت به شرایط نگهداری آنزیم تثبیت شده بر روی الكترود به همراه خاصیت های الكتروشیمیایی و طیف سنجی نمونه پیش بینی می كند.

خاصیت های الكتروشیمیایی، طیف سنجی و كاركردی به ترتیب شامل نتایج ولتامتری چرخه ای در یك سامانه سه الكترودی، جذب طیفی در بازه ۱۵۰ تا ۱۰۰۰ نانومتر و دما و مدت زمان نگهداری الكترود/آنزیم آماده شده است. نتایج نشان داده است كه بیوسنسور قابل حمل نمایش شده قابلیت استفاده تا ۱۰ روز سپس آماده سازی الكترود/آنزیم و پیش بینی غلظت نیترات در بیشتر از ۳۰۰ نمونه را دارد.

این طرح كه بعنوان رساله دوره دكتری توسط كیوان آصف پور وكیلیان با راهنمایی دكتر جعفر مساح در گروه فنی كشاورزی انجام شد، می تواند غلظت نیترات در نمونه ها را بدون نیاز به آماده سازی الكترود در هر آزمایش با دقت مناسبی پیش بینی نماید.

نتایج ساخت و ارزیابی این بیوسنسور در مجلات IEEE Sensors Journal از انتشارات IEEE و Chemometrics and Intelligent Laboratory Systems و Biosystems Engineering از انتشارات Elsevier انتشار یافته است. این رساله در بیست و هفتمین جشنواره پژوهش دانشگاه تهران بعنوان رساله نمونه مقطع دكتری شناخته شد و مورد تقدیر قرار گرفت.

برمبنای اعلام وزارت علوم، بخشی از این رساله با حمایت مالی پارك علم و فناوری دانشگاه تهران به انجام رسیده است.
5.0 / 5
4647
1397/10/08
14:20:45
تگهای خبر: ارزیابی , متر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش