رئیس اتاق بازرگانی ایران:

بدون برنامه نمی توانیم مشكل آب، صنعت و كشاورزی را حل نماییم

بدون برنامه نمی توانیم مشكل آب، صنعت و كشاورزی را حل نماییم به گزارش میزان سنج رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: مشكل اساسی در برنامه های توسعه متوازن كشور وجود دارد؛ این امر مساله ای اساسی به حساب می آید كه بدون حل آن نمی توانیم مشكل آب، صنعت و كشاورزی را حل نماییم.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، غلامحسین شافعی در همایش ملی مدیریت آب در شرق كشور در اتاق بازرگانی با اشاره به اینكه امروز بحرانی ترین نقطه كشور در مورد مساله آب خراسان رضوی است، اظهار نمود: هم اكنون در استان خود، محل هایی داریم كه اغلب روستاهایش آب شرب را با تانكر دریافت می كنند؛ در این مناطق شاهد توسعه صنایعی هستیم كه برای آینده خطرناك می باشد. به بهانه توسعه غیر مطالعه شده و غیر كارشناسی و نان درآوردن، زندگی را از مردم آن منطقه می گیریم؛ با این نگاه آینده خطرناكی خواهیم داشت و در مجموع اگر برنامه های ما یك برنامه توسعه متوازن منطقه ای نباشد، اوضاع به همین صورت خواهد بود.
وی با اشاره به اهمیت مساله آب و تاثیر بحران كم آبی در سایر حوزه ها خاطرنشان كرد: مشكلی اساسی در برنامه های توسعه منسجم و توسعه متوازن كشور وجود دارد؛ این امر مساله ای اساسی به حساب می آید كه بدون حل آن نمی توانیم مشكل آب، صنعت و كشاورزی را حل كنیم؛ در واقع در سیستم قاعده گذاری كشور مشكلاتی وجود دارد، ازاین رو تا این مشكلات مرتفع نشوند، نمی توانیم مشكلات را از سطوح پایین تر حل و فصل نماییم.
رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاكید بر اینكه ما قانون كم نداریم، عنوان كرد: اما فرار از قانون را از خود مجریان قانون چطور حل كنیم؟ كسی در این زمینه پاسخگو نیست و سوال هم در این زمینه كم است. امیدواریم برگزاری این همایش شروع میمونی باشد و ورود مردم و بخش خصوصی به مساله آب با تاثیرگذاری تشكل های بخش خصوصی و مردم نهاد را ببینیم.
شافعی تصریح كرد: برنامه های ۵ ساله توسعه ای خیلی وقت ها با نگاه عدالت خواهانه تدوین شده اما هیچ یك از آنها به اهدافش نرسیده؛ توسعه منطقه ای چه قبل و چه پس از انقلاب به این بستگی داشته كه آیا افراد ذی نفوذ محلی در تدوین آنها نقش داشته اند یا خیر. اگر نقش داشته اند آن منطقه توسعه را آغاز كرده اما اگر افراد ذی نفوذ محلی نبودند، آن منطقه در فقر و فلاكت باقی مانده و هنوز در فقر غوطه ور است. مساله این است كه هیچگاه برنامه های توسعه ما برپایه یك نگاه آمایش تدوین و اجرا نشده است.
وی اظهار داشت: آیا می گردد برای كشوری با این تنوع آب و هوایی، اقلیمی و قومیتی نسخه ای واحد در مركز نوشت و گفت آنرا اجرا كنید؟ آیا برنامه هایی كه برای توسعه تدوین می گردد در گیلان با سیستان و بلوچستان می تواند یكسان باشد. نتیجه وضع كنونی نسخه های واحدی است كه برای مناطق مختلف داده شده و هنوز هم به قوت خودش باقی است. در واقع اشكال كار ریشه ای تر از این است كه بخواهیم بدون نگاه به بقیه عوامل، مشكلات آب را حل نماییم. ما اصلا برنامه نداریم و تمام حركات ما با چشم های بسته انجام می گردد.5.0 / 5
4557
1397/10/13
14:10:11
تگهای خبر: توسعه , صنعت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش