رییس صندوق نوآوری اعلام كرد

وام قرض الحسنه برای نمونه سازی محصولات دانش بنیان، كوشش برای كاهش فرآیند اعطای تسهیلات

وام قرض الحسنه برای نمونه سازی محصولات دانش بنیان، كوشش برای كاهش فرآیند اعطای تسهیلات به گزارش میزان سنج رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شكوفایی با تاكید بر اینكه مسیر اعتماد شركت ها و صنایع بزرگ به شركت های دانش بنیان باید باز شود، اظهار داشت: در دوره جدید، انتقاداتی را كه به صندوق در بحث طولانی بودن فرایندهای دریافت تسهیلات وارد شده است، به صورت جد دنبال می نماییم تا فرایندها را كوتاه نماییم.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، دكتر علی وحدت با حضور در برنامه "روی خط خبر" شبكه خبر سیما، درباره حمایت های مالی این صندوق از شركت های دانش بنیان اظهار داشت: صندوق نوآوری و شكوفایی بر مبنای قانون پشتیبانی از شركت های دانش بنیان تشكیل شده و نقش اصلی آن تامین مالی این شركت ها به لحاظ اعطای تسهیلات با نرخ ترجیحی، صدور ضمانت نامه و سرمایه گذاری برای تولید محصولات این شركت ها در جهت توسعه و شكل گیری فعالیت های آنها است.

ارائه تسهیلات قرض الحسنه برای نمونه سازی محصولات دانش بنیان

وی درباره نوع تسهیلات عرضه شده از جانب صندوق نوآوری و شكوفایی به شركت های دانش بنیان هم اظهار نمود: عمر صندوق كوتاه است و فعالیت جدی آن هم در دولت تدبیر و امید شروع شده است. ما هم اكنون تسهیلات متنوعی از تسهیلات قرض الحسنه برای نمونه سازی محصولات تا تسهیلات سرمایه در گردش، تسهیلات ایجادی برای تولید انبوه و بیشتر از ۲۰ نوع خدمت دیگر را برای شركت‎ها در نظر گرفته ایم. ضمن اینكه تسهیلاتی را هم به شكل لیزینگ برای توسعه بازار شركت ها اختصاص داده ایم تا هم بازار شركت ها به صورت مطمئن شكل بگیرد و هم خریدار اطمینان حاصل كند كه می تواند به محصول برسد و كسری نقدینگی خویش را به این شكل جبران كند.

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شكوفایی درباره وجود برخی انتقادها درباره طولانی بودن فرایند اعطای تسهیلات به شركت ها هم اظهار داشت: در دوره جدید، انتقاداتی را كه به صندوق در بحث طولانی بودن فرایندهای دریافت تسهیلات وارد شده است، به صورت جد دنبال می نماییم تا فرایندها را كوتاه نماییم.

استفاده از نهادهای واسط برای عرضه حمایت ها

وی با اشاره به اینكه صندوق نوآوری و شكوفایی می خواهد بخشی از تسهیلات مورد نیاز شركت های دانش بنیان را به شكل غیرمستقیم به آنها پرداخت كند، اظهار داشت: سیاست ما در صندوق این است كه از نهادهای واسط نظیر صندوق های پژوهش و فناوری و هم پارك های علم و فناوری در استان ها كمك بگیریم تا بتوانیم فعالیت های شركت های دانش بنیان را گسترش دهیم. امروز در بحث عرضه تسهیلات، صندوق های پژوهش و فناوری در كشور شكل گرفته اند كه بازوهای اجرایی توانمندی هستند و می توانند شناخت بهتری از ما نسبت به شركت های فعال در حوزه فعالیت خود داشته باشند. این صندوق ها مجوز فعالیت خویش را از كارگروه صندوق های پژوهش و فناوری غیر دولتی به ریاست وزیر علوم می گیرند كه دبیرخانه آن هم در صندوق نوآوری و شكوفایی مستقر است.

صندوق های پژوهش و فناوری بازوی اجرایی توانمند صندوق می شوند

وحدت، با اشاره به وجود چهار هزار شركت دانش بنیان فعال در كشور، اظهار نمود: تعداد زیادی از این شركت ها، شركت های نوپایی هستند كه می توانند با عرضه تسهیلاتی كوچك، فعالیت خویش را آغاز كنند و خویش را رشد دهند. این نهادهای واسط مثل صندوق های پژوهش و فناوری می توانند این نقش را بهتر از ما ایفا كنند تا میزان رضایتمندی از صندوق نوآوری و شكوفایی هم افزایش یابد. آیین نامه این كار را هم تدوین و تصویب كرده ایم و امیدواریم از هفته جاری اجرایی شود.

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شكوفایی در پاسخ به سوالی درباره نوع كمك صندوق به شركت های دانش بنیان در جهت تدوین طرح ها هم اظهار داشت: ما در صندوق مشاورانی در میز پذیرش و میز خدمت داریم كه می توانند به شكل حضوری و غیرحضوری یعنی ارتباط آنلاین به شركت ها برای تدوین برنامه كمك و نحوه تخصیص تسهیلات مورد نیاز آنها را اعلام كنند.

وی همینطور در پاسخ به سوالی درباره اینكه این طرح ها باید دارای چه خصوصیت هایی باشند تا تسهیلات مورد نیاز به آنها اختصاص پیدا كند، خاطرنشان كرد: فعالیت این شركت های دانش بنیان یكبار در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تایید و اعتبارسنجی شده است. بسته به سطح شركت و حوزه فعالیت آن ما بسته های مالی متنوعی فراهم نموده ایم. امكان دارد شركتی در حال طراحی یك نمونه محصول باشد كه می تواند از تسهیلات نمونه سازی صندوق استفاده نماید. بعد از دریافت تاییدیه های نهایی از مراجع ذیربط هم امكان دارد این شركت ها به تولید محدود و نیمه صنعتی بپردازند كه صندوق در حوزه تامین تجهیزات و سرمایه مورد نیاز هم ورود می كند. بعد از آن هم صندوق می تواند در حوزه تولید انبوه به این شركت ها به لحاظ سرمایه گذاری جدی تر و تخصیص سرمایه در گردش كمك نماید تا فعالیت این شركت ها توسعه یابد.

وی همینطور درباره اینكه این تسهیلات صرفا به تولید محصول اختصاص می یابد یا سایر بخش های هزینه ای شركت های دانش بنیان را هم تحت پوشش قرار می دهد، اظهار داشت: پیش بینی شده بر مبنای نوع فعالیت شركت ها، نیاز به نقدینگی آنها تامین گردد، به صورت مثال عمده هزینه های شركت های فعال در حوزه IT در كنار تجهیزاتی كه دارند، به هزینه های نیروهای انسانی آنها بازمی گردد كه صندوق در این زمینه برنامه هایی پیش بینی كرده است. صندوق نوآوری و شكوفایی در طول مسیر حركت شركت ها و در جهت توسعه فعالیت ها و حضور جدی تر این شركت ها در بازارها و رفع نیازهای كشور در كنار آنها است.

پوشش ریسك قراردادهای شركت های دانش بنیان در چارچوب صدور ضمانت نامه

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شكوفایی با تاكید بر اینكه ما به دنبال این هستیم با تسهیل فرایندهای جاری و استفاده از نهادهای واسط مثل صندوق های پژوهش و فناوری و هم پارك های علم و فناوری در استان ها، نیازهای جاری شركت های دانش بنیان را رفع و رضایت آنها جلب نماییم، اظهار داشت: یكی از ابزارهای مناسب برای این كار، پوشش ریسك و صدور ضمانت نامه است كه هم خود صندوق نوآوری و شكوفایی و هم صندوق های پژوهش و فناوری می توانند در این زمینه وارد عمل شوند تا شركت ها بتوانند با كارفرمای خود وارد مرحله انعقاد قرارداد شوند.

مردم باید اثر شركت های دانش بنیان را در اقتصاد ببینند

دكتر وحدت در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه اعتماد عمومی به محصولات شركت های دانش بنیان را چطور دنبال می كنید تا مردم میزان اثربخشی محصولات این شركت ها را در زندگی خود لمس كنند، اظهار نمود: با برنامه هایی كه پیش بینی كرده ایم، امیدواریم بتوانیم به سرعت نیازهای جاری شركت ها را رفع نماییم. همانطور كه مقام معظم رهبری فرمودند و رئیس جمهوری هم بر آن تاكید دارند، مردم باید اثر شركت های دانش بنیان را در اقتصاد، بیشتر ببینند و در زندگی خود لمس كنند. این ظرفیت در شركت های دانش بنیان وجود دارد كه پایه و اساس آن وجود نیروی انسانی متخصص است كه توانایی رفع مشكلات كشور را دارد.

نگاه جدی به مسئله محوری در حمایت های صندوق نوآوری و شكوفایی

وی با تاكید بر اینكه یكی از نیازهای اصلی كشور بحث نفوذ فناوری در صنایع موجود است، افزود: ما در همین زمان كوتاه، با تعداد زیادی از نهادهای صنفی از انجمن فولاد و قطعه سازان خودرو گرفته تا سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور نشست های مختلفی برگزار كردیم و به دنبال این هستیم كه نگاه مان را مسئله محور نماییم، به این شكل كه این نهادهای صنفی نیازهای فناورانه خود در صنایع را مطرح كنند و به صورت قطع این ظرفیت در شركت های دانش بنیان وجود دارد كه این نیازها را رفع كنند.

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شكوفایی اضافه كرد: خلأ اصلی در این زمینه بحث اعتماد به این شركت ها و دادن فرصت به آنها است. ما در این زمینه بسته های مالی مختلفی را برای همراه كردن صنایع با شركت های دانش بنیان درنظر گرفته ایم، به این شكل كه چند شركت حاضر شوند نمونه سازی محصولات را انجام دهند. اگر این شركت ها به صورت مستقل و بدون نیازسنجی عرضه و تقاضا، مبادرت به نمونه سازی كنند، معلوم نیست پشت سر این محصول، خریداری وجود داشته باشد. اما اگر به فرض مثال یك شركت خودروساز یا شركت فولاد درباره قطعه ای اعلام نیاز كند به صورت قطع چند شركت دانش بنیان در این زمینه اعلام آمادگی می كنند كه آنرا تولید كنند، هرچند كه صنایع هم باید تضمین بدهند كه این محصول را بطور قطع خریداری خواهند كرد.

وحدت درباره چگونگی رفع ریسك موجود در نمونه سازی این قطعات در شركت های دانش بنیان اظهار داشت: امكان دارد مطرح شود كه این كار ریسك دارد و امكان اینكه به نتیجه نرسد، وجود دارد. در اینجا صندوق نوآوری و شكوفایی این ریسك را می‎پذیرد و هزینه های نمونه سازی را می پردازد تا اگر محصول تولید شده مورد تایید كارفرما بود، در ابتدا به صورت محدود تولید شود و سپس به مرحله انبوه سازی برسد.

رفع نیازهای فناورانه در صنعت توسط شركت های دانش بنیان با حمایت صندوق

وی با اشاره به اینكه هم اكنون نیازهای اصلی كشور در حوزه های صنعتی است، خاطرنشان كرد: همین الان امكان دارد تحریم ها بر صنایع بزرگ فشار آورده باشد و آنها نتوانند نیازهای خویش را از خارج كشور تامین كنند. خواهش ما از این صنایع بزرگ، آن است كه نگاه خویش را به ظرفیت های داخل كشور، معطوف و به شركت های دانش بنیان اعتماد كنند. با بسته های مالی كه در صندوق نوآوری و شكوفایی پیش بینی شده، این بهانه ها هم دیگر جایی نخواهد داشت.

رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شكوفایی درباره اینكه چه بخش هایی از نیاز شركت های صنعتی بزرگ با استفاده از شركت های دانش بنیان قابل تامین است؟ هم اظهار داشت: ما معتقدیم مسیر اعتماد به شركت های دانش بنیان باید باز شود. به تازگی هم نمونه هایی از این اعتماد در داخل كشور محقق شد.به طور مثال در همین سازمان صداوسیما در مقاطعی به شركت های دانش بنیان اعتماد شد و شركت های فناور داخلی توانستند در بحث ارتباطات نیاز رسانه ملی را رفع كنند. در حوزه دفاعی هم اعتمادهایی صورت گرفت و جواب لازم را دریافت كرد. تاكید ما بر این است كه شركت های بزرگ باید اعتماد كنند و شركت های دانش بنیان هم به صورت قطع تلاش خواهند كرد خویش را در این زمین های بازی بزرگ تحمیل كنند.

حمایت از خرید تجهیزات پزشكی تولیدی شركت های دانش بنیان ایرانی

وحدت همینطور درباره نتایج نشست های برگزار شده با فعالان صنوف مختلف برای اعتماد به شركت های دانش بنیان هم تصریح كرد: ما در حوزه های مختلف همچون تجهیزات پزشكی به خصوص با دید مثبتی كه دكتر نمكی – سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی- دارند، به پیشرفت های خوبی خواهیم رسید و از شركت های دانش بنیان در جهت تولید تجهیزات پزشكی حمایت می نماییم.

ارائه كمك های بلاعوض برای توسعه صادرات شركت های دانش بنیان

وحدت درباره تسهیلات صندوق نوآوری و شكوفایی در بحث صادرات محصولات شركت های دانش بنیان هم تصریح كرد: ما بسته های حمایتی مختلفی را برای توسعه صادرات شركت های دانش‎بنیان درنظر گرفته ایم كه همچون آن می توان به پشتیبانی از حضور شركت ها در نمایشگاه های خارجی و تخصیص سود برای شركت هایی كه می توانند محصولاتشان را صادر كنند، اشاره نمود. در بحث اعطای كمك های بلاعوض برای دریافت تاییدیه های فنی بین المللی كه پیش نیاز ورود به بازارهای جهانی است هم برنامه هایی پیش بینی كرده ایم. همینطور حاضریم اعتبارات مالی موردنیاز برای حضور جمعی شركت ها در بازارهای بین المللی را تامین نماییم.
5.0 / 5
4490
1397/10/30
13:56:55
تگهای خبر: ابزار , بازار , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش