صادرات لوستر افت كرد

لوسترهای ایرانی جایی در بازارهای خارجی ندارد

لوسترهای ایرانی جایی در بازارهای خارجی ندارد میزان سنج: صادرات لوسترهای ایرانی در سال های گذشته از نظر وزنی یك سوم و از منظر قیمت بیش از دو برابر كاهش داشته است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، در شرایطی كه در سال ۱۳۹۰ صادرات ما در حوزه لوستر از نظر وزنی ۳۰۰ كیلوگرم و از نظر ارزش ۳. ۱ میلیون دلار بود، این رقم در سال قبل از نظر وزنی به ۲۰۰ كیلوگرم یعنی معادل ۰. ۲ تن كاهش یافته و ارزش آن هم نسبت به سال ۱۳۹۰ كاهش قابل توجهی داشته و از ۳. ۱ میلیون دلار به ۱. ۴ میلیون دلار رسیده است. با عنایت به اینكه وزن صادرات صورت گرفته در هر دو مقطع زمانی نزدیك به یكدیگر به حساب می آید، می توان نتیجه گرفت كه در این سال ها ارزش لوستر ایرانی در بازارهای جهانی با كاهش قابل توجه مواجه شده است.

به استناد آمارهای رسمی عرضه شده، در سال های اخیر صنعت لوسترسازی ایران در حوزه صادرات موفقیت چندانی نداشته و می توان اظهار داشت كه در این مدت عراق بزرگترین واردكننده لوسترهای ایرانی بوده و ۵۷ درصد از صادرات لوستر ایرانی به مقصد این كشور همسایه صورت گرفته است.

پس از آن ارمنستان و آلمان به ترتیب با سهم هفت و شش درصدی در رده های بعدی قرار گرفته اند و كشورهای امارات متحده عربی و ازبكستان هم هر یك حدود سه درصد در صادرات لوستر سهم دارند. ۲۴ درصد بازار صادراتی لوسترهای ایرانی هم دست كشورهای دیگر است.

واردات لوستر نصف شد

تولید لوستر در كشور به صورت سنتی صورت می گیرد و نسبت به سال های گذشته تعداد واحدهای تولیدی فعال در این بخش با كاهش مواجه شده است. همچون موانع و مشكلاتی كه سر راه توسعه صادرات لوستر قرار دارد، بالا رفتن قیمت مواد اولیه همچون برنز، انواع شمش برنج و... به حساب می آید. همینطور كمبود مواد اولیه از قبیل قطعات رابط، لوله های برنجی و... افزایش هزینه حمل و نقل، برق مصرفی و مواردی از این دست، ناتوانی رقابت در برابر محصولات خارجی، محدودیت در تنوع شكل ظاهری و عدم حضور در بازارهای اروپایی با عنایت به پتانسیل های بالای این بازار را می توان از مشكلاتی دانست كه مانع از توسعه صادرات در این بخش شده است.

مروری بر آمارهای گمركی گویای این است كه واردات انواع لوستر هم از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۵ كاهشی بالغ بر ۵۰ درصد داشته و از ۴۸۰۰ تن واردات لوستر با ارزشی بالغ بر ۱۳. ۳ میلیون دلار در سال ۱۳۹۰ به ۲۲۰۰ تن كالا به ارزش ۹. ۳ میلیون دلار در سال ۱۳۹۵ رسیده است. بر این اساس واردات انواع لوستر حداقل از نظر وزنی بیش از ۵۰ درصد كاهش داشته است.

جولان لوسترهای چینی در بازار ایران

عمده كشورهایی كه صادرات لوستر به ایران را انجام می دهند عبارتند از چین، تركیه، امارات متحده عربی، كره و ایتالیا. البته در مقاطعی از زمان كشورهایی مانند اسپانیا، نروژ و كره هم صادراتی در این بخش به ایران داشته اند. البته ۹۱ درصد بازار واردات لوستر دست چین بوده و بعد از آن تركیه و امارات متحده عربی هر یك سهمی سه درصدی از این بازار داشته و كشورهایی مانند كره، ایتالیا یا سایر كشورها هم هر كدام یك درصد بازار لوستر ایران سهم می برند.

اما در سطح دنیا صادرات لوستر در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ میلادی از نظر ارزش با رشدی مناسب همراه بوده و از ۸. ۳ میلیارد دلار به ۱۴. ۹ میلیارد دلار رسیده و چین، مكزیك، آلمان، ایتالیا و آمریكا را می توان اصلی ترین صادركنندگان لوستر در این سال ها دانست.
5.0 / 5
5165
1396/10/09
00:15:45
تگهای خبر: بازار , تولید , دلار , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش