پیشنهاد جمعی از اقتصاددانان و فعالان اقتصادی به دولت

پرداخت یارانه پنهان را متوقف كنید

پرداخت یارانه پنهان را متوقف كنید به گزارش میزان سنج گروهی از فعالان اقتصادی و محققان جوان كشور در اطلاعیه ای به مبحث پرداخت یارانه پنهان در اقتصاد ایران پرداخته و از دولت خواستند این نوع از یارانه كه سالانه رقم قابل توجهی هزینه وارد می نماید را متوقف كنند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، این بیانیه كه به امضای برخی از اساتید دانشگاه نمایندگان مجلس، فعالان بازار سرمایه فعالان اقتصادی و پژوهشگران رسیده، ریشه ناكامی در سیاست های حمایتی كشور را نمایش رقم قابل توجهی از یارانه پنهان بطور خاص در حوزه انرژی می دانند.
در ابتدای این بیانیه آمده كه در ۴۰ سال قبل سیاست های حمایتی دولت بوسیله عرضه كالا با قیمت یارانه ای و تعیین دستوری قیمت بوده است. تا جایی كه بررسی میزان یارانه پنهان سالانه در حوزه حامل های انرژی به رقمی در حدود ۶۰۰ تا ۹۰۰ هزار میلیارد تومان می رسد.
در ادامه این بیانیه از تقسیم این رقم سالانه به تعداد شهروندان ایرانی این نتیجه حاصل شده كه در همین بخش روزانه عددی بین ۲ تا ۳ دلار یارانه پنهان معادل هر ایرانی توزیع می شود و این در شرایطی است كه یارانه امكان توزیع یكسان نداشته و میان ساكنان شهرهای بزرگ مانند تهران و افرادی كه در شهرهای كوچ، روستاها و حاشیه ها زندگی می كنند، فاصله قابل توجه به وجود آورده است.
در ادامه این متن آمده كه نتیجه این نوع نظام یارانه ای سه محور اصلی داشته است. نخست، آن كه در حوزه یارانه پنهان كسانی كه بیشترین بهره مندی دارند، پرمصرف ها هستند و نه طبقه نیازمندان. در گام دوم قیمت های یارانه ای مزیت های نسبی را مخدوش كرده و بهره وری در تولید را می كاهد. سرانجام قیمت های یارانه ای به شكل گیری یك نوع بازار سیاه و تشویق برای رانت خواری و قاچاق تبدیل می شود.
این بیانه پنج پیشنهاد اصلی را به دولت نمایش كرده تا بتواند چاره ای برای مشكلات بالا پیدا كنند. نخست حذف تدریجی یارانه پنهان حامل های انرژی و توزیع نقدی و یكسان آن به صورت درآمد پایه همگانی. دوم قرار گرفتن این درآمد همگانی مستقل از بودجه تا فشاری در زمینه تعهدات جدید به وجود نیاورد، از این رو تأسیس یك صندوق انرژی با هدف بهره مند كردن تمامی ایرانی ها گزینه ای مطلوب خواهد بود.
در گام سوم، حذف یارانه پنهان حامل های انرژی با روش تدریجی و مستمر تا رسیدن قیمت به هزینه فرصت صادرات، پیشنهاد شده تا به این وسیله از تغییرات ناگهانی كه فرصت های جامعه از بین می برد، جلوگیری شود.
در گام چهارم این متخصصان پیشنهاد كردند كه در كنار انرژی حذف تدریجی یارانه پنهان سایر كالاها باز با هدف افزایش بهره وری و نظارت بر كیفیت پیگیری شود.
و درنهایت این فعالان اعلام نمودند كه با حذف یارانه های پنهان دیگر ممنوعیت های صادراتی و وارداتی توجیه ندارد و دولت باید تلاش كند نسبت به تسهیل تجارت گام های لازم را بردارد.
درانتها این بیانیه تاكید شده كه درآمد پایه همگانی تنها باید از محل اصلاح قیمت حامل های انرژی تأمین شود و در مرحله بعد جایگزین یارانه پنهان شده و سپس به تمامی كالاها تسری پیدا كند، در این حوزه میدان دادن بیش تر به بخش خصوصی در زمینه تجارت اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.5.0 / 5
4380
1397/12/16
13:41:38
تگهای خبر: بازار , تجارت , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش