بیشترین تخلفات اصناف چیست؟

بیشترین تخلفات اصناف چیست؟ میزان سنج: بررسی آمار و اطلاعات بازرسی اصناف نشان از آن دارد كه بیشترین میزان تخلف برای عدم درج قیمت، گران فروشی و عدم صدور فاكتور بوده و این در شرایطی است كه همچنان فروش مرغ به بیشتر از قیمت مصوب در صورت وجود فاكتور خرید، از طرف اتاق اصناف تخلف به حساب نمی آید.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، توزیع و فروش كالا در سطح كشور بر عهده اصناف است كه نظارت بر فعالیت اصناف از طرف ارگان های مختلف همچون سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان، تعزیرات، بازرسی اتاق اصناف، بهداشت و … انجام می شود و همواره تخلفات متفاوتی برای واحدهای صنفی مختلف با عنایت به كسب وكار آنها به ثبت می رسد، اما در ماه های اخیر به واسطه رشد قیمت محصولات و نوسان قیمت ارز بنظر می رسد كه حجم تخلفات رشد قابل توجهی به خود گرفته باشد.
در میان تخلفات ثبت شده حجم قابل توجهی از تخلفات مربوط به گران فروشی، عدم درج قیمت و عدم صدور فاكتور است كه سومین مورد بیشتر به سبب عدم درخواست مشتری رخ می دهد.
اما بررسی ها نشان از آن دارد كه اصناف تهران در بهمن ماه سال جاری ۲۷ هزار و ۵۴۳ بازرسی داشته اند كه در این تعداد بازرسی ۵۰۰۱ پرونده تشكیل شده، این در شرایطی است كه در دی ماه تعداد بازرسی ها ۳۲ هزار و ۶۱۰ مورد با تشكیل پرونده ۵۸۸۶ فقره بوده است، یك حساب ساده نشان از آن دارد كه میزان پرونده های تشكیل شده در بهمن ۱۸.۱۵ درصد از تعداد كل بازرسی ها بوده و این میزان در دی ماه ۱۸.۰۴ درصد بوده كه این مساله نشان از رشد تخلف طی یك ماه داشته است.
بنا بر اطلاعات به دست آمده از آمار و اطلاعات اتاق اصناف تهران بیشترین میزان تخلف ثبت شده به ترتیب برای عدم درج قیمت و نصب نرخ نامه به میزان ۲۲۶۹ مورد، گران فروشی به میزان ۱۵۴۵ مورد و عدم صدور صورتحساب به میزان ۹۰۷ مورد به ثبت رسیده است.
در بازرسی بهمن ماه ۴۱ مورد برای كم فروشی، ۲۹۵ مورد برای تقلب، ۳ مورد برای احتكار و ۶ مورد برای عرضه خارج از شبكه به ثبت رسیده است، همین طور ۱۰۵ مورد برای برگزاری حراج غیرقانونی و ۴۴۱ مورد برای عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی به ثبت رسیده كه جزو تخلفات قابل توجه به شمار می آید.
در بهمن ماه سال جاری ۲۵۷۶ شكایت مردمی به ثبت رسیده كه از این تعداد ۱۸۸۵ شكایت در بخش كالا و ۶۹۲ شكایت در بخش خدمات به ثبت رسیده كه ۳۰ مورد با رضایت شاكی ختم به خیر شده و ۱۴۴۲ پرونده واحد صنفی متخلف و در ۱۱۰۴ پرونده غیرمتخلف بوده اند.
این در حالی است كه در دی ماه باز بیشترین حجم تخلفات همچون بهمن ماه است، اما میزان هر كدام از آنها بیشتر از بهمن ماه بوده است.
اما در زمینه شكایات مردمی ۲۹۲۰ شكایت به ثبت رسیده كه از این تعداد ۱۷۵۲ پرونده در بخش كالا و ۱۱۶۸ پرونده در بخش خدمات به ثبت رسیده است در این زمینه ۳۵ پرونده با رضایت شاكی همراه بوده، در ۱۶۷۸ پرونده واحد صنفی متخلف و در ۱۲۰۴ غیرمتخلف شناخته شده است.
اما در این بازرسی ها نامی از صنوف متخلف به میان نیامده و این در شرایطی است كه قیمت گوشت و مرغ در بازار به شدت افزایش یافته و برای محصولی همچون مرغ نرخ مصوب ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده اما این محصول در سطح شهر به قیمت كیلویی ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان عرضه می شود.
در این رابطه حسین درودیان- معاون هماهنگی بازرسی و نظارت اتاق اصناف تهران به ایسنا، اظهار داشت: در بازرسی ها ملاك تعیین قیمت فاكتور خرید و به همراه سود قانونی فروش است و هم اكنون تنها ۲۰ درصد نیاز بازار از طرف دولت تأمین می شود و مابقی از طرف پرورش دهندگان و فروشندگان سطح شهر تأمین و توزیع می شد.
وی تاكید كرد: قیمت گوشت و مرغ از مبدأ گران است و فروشندگان تنها به عرضه آن می پردازند و عملاً وارد گران فروشی نشده اند و عموماً محصول خریداری شده را با قیمت فاكتور خرید به همراه سود قانونی در سطح شهر عرضه می كنند.
حال با این تفاسیر همچنان جای سوال است كه قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی برای مرغ چگونه و بر پایه و اساسی تعیین شده و در این زمینه باز دادستان تهران قیمت بیشتر از نرخ مصوب را برای مرغ مغایر با قانون دانسته است.5.0 / 5
4321
1397/12/26
15:05:09
تگهای خبر: بازار , تولید , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش