وارد شدن سامانه تصفیه آب های خاكستری محققان كشور به لیست بها

وارد شدن سامانه تصفیه آب های خاكستری محققان كشور به لیست بها میزان سنج: سامانه تصفیه آب خاكستری كه با استفاده از غشاهای سرامیكی نانوساختار از طرف یكی از شركت های دانش بنیان طراحی شده و قادر می باشد ۷۰ درصد آب خاكستری را طبق استانداردهای جهانی تصفیه كند، بتازگی وارد لیست بها شده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، آب خاكستری به پساب های خانگی، به استثنای خروجی فاضلاب سرویس های بهداشتی گفته می شود كه هنگام حمام كردن، ظرف شستن یا شست وشوی لباس ایجاد می شود و یكی از شركت های فناور، سامانه ای را برای تصفیه آب های خاكستری نمایش كرده كه قادر می باشد آب های خاكستری را باردیگر به چرخه مصرف بازگرداند. این سامانه مبتنی بر میكرو فیلتراسیون و اولترافیلتراسیون است و می تواند با تصفیه آب های خاكستری، ۷۰ درصد از آب مصرفی را بازیافت كند.
در این سامانه، آب خاكستری به صورت هیبریدی با استفاده از غشاهای نانوساختار سرامیكی چند كاناله تصفیه و گندزدایی می شود. جنس غشاهای به كار رفته در این دستگاه، سرامیكی بوده كه اندازه حفرات این غشاها توسط مهندسان و متخصصان این شركت با استفاده از فناوری نانو مهندسی شده است. این سامانه در دو مرحله میكرو فیلتراسیون و اولترافیلتراسیون، پساب ورودی را تصفیه كرده و آب را جهت استفاده مجدد به سیستم باز می گرداند.
در مرحله میكرو فیلتراسیون چربی ها، شوینده ها و دیگر درشت مولكول ها و همین طور تا حدود زیادی میكروب ها و میكرو ارگانیسم ها و در مرحله اولترافیلتراسیون تمامی میكروارگانیسم ها و حتی لاشه میكرو ارگانیسم ها از آب ورودی حذف می شود. محصول نهایی، آب با كیفیتی خواهد بود كه دارای استانداردهای داخلی و جهانی است.
علی اكبر بابالو، عضو هیأت علمی دانشگاه سهند تبریز و مجری طرح در گفت و گو با ایسنا غشاهای به كار رفته در این سامانه را دارای كاربردهای مختلفی همچون تصفیه آب و پساب دانست و اضافه كرد: به غیر از فاضلاب انسانی، هر پساب دیگری كه در محیط خانه تولید می شود، آب خاكستری (Gray Water) است. این پساب آلودگی بالایی ندارد و به راحتی می توان تصفیه كرد و آنرا به چرخه مصرف بازگرداند.
بابالو با اشاره به اینكه با روش غشایی عرضه شده، پساب خانگی مجدداً به چرخه مصرف باز می گردد، اشاره كرد: ما از این روش برای تصفیه آب در كارواش ها و كارگاه های قالی شویی ها بهره برده ایم.
مجری طرح اشاره كرد: در روش های معمول گندزدایی آب تنها كلرزنی می شود كه در این روش هر چند آب گندزدایی می شود، ولی لاشه میكروارگانیزم در آب باقی می ماند؛ اما در این سامانه اجازه ورود میكروارگانیزم به آب داده نمی گردد.
دستگاه تصفیه آب خاكستری با استفاده از غشاهای سرامیكی نانوساختار اخیراً وارد "فهرست بها" شده است. لیست بها، كتابچه ای حاوی فهرست قیمت مواد و مصالح یا خدماتی است كه پیمانكاران عمرانی از آن برای پروژه های داخل كشور استفاده می نمایند. هر ساله سازمان مدیریت و برنامه، لیستی از بهای رشته های مختلف پروژه های عمرانی را منتشر می كند.
یكی از بخش های این لیست به سوژه تأسیسات مكانیكی اختصاص داده شده كه سامانه های تصفیه پساب همچون زیرشاخه های آن محسوب می شوند. در فهرست جدیدی كه سازمان مدیریت و برنامه برای سال ۹۸ منتشر نموده، دستگاه تصفیه آب خاكستری با استفاده از غشاهای سرامیكی نانوساختار باز درج شده است. این محصول همین طور موفق به دریافت گواهینامه نانو مقیاس از ستاد نانوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شده است.5.0 / 5
4412
1398/02/04
14:36:01
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش