اعتراض مشتریان ایران خودرو و سایپا به قیمت های تحویل خودرو

اعتراض مشتریان ایران خودرو و سایپا به قیمت های تحویل خودرو به گزارش میزان سنج برخی مشتریان دو شركت ایران خودرو و سایپا كه در زمان های مختلف مبادرت به پیش خرید محصولات این دو شركت كرده اند، به قیمت های اعلام شده برای تحویل این خودرو ها اعتراض دارند.


در ایام اخیر برخی از مشتریان معترض دو شركت ایران خودرو و سایپا طی تماس با ایسنا از مشكلات خود در ارتباط با خودرو های پیش خرید شده در حدود یك سال اخیر كه موعد تحویل آنها بهمن و اسفند ۹۷ بوده است، سخن گفتند.
در این رابطه یكی از مشتریان معترض شركت ایران خودرو می گوید: مردادماه ۹۷ خودروی دنا را با پیش پرداخت ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با موعد تحویل بهمن ماه با قید جلب رضایت مشتری در صورت تأخیر در تحویل ثبت نام كردم. قیمت این خودرو در زمان ثبت نام در كارخانه ۴۷ میلیون تومان و در بازار ۶۰ میلیون تومان بود. جالب است كه خودروسازان در تارنمای فروش محصولات خود، به صورت مرتب به ثبت نام كنندگان پیشنهاد می كردند تا ماه های انتهایی سال را برای سهولت ثبت نام، انتخاب كنند، در حالیكه امكان انتخاب موعد تحویل دی ماه هم امكان پذیر بود. واضح است كه پیش فرض خریداران و خودروسازان بر این بوده است كه قیمت های موعد تحویل دی ماه به پس از آن تغییری نخواهند داشت در غیر این صورت مبادرت به خرید در موعد تحویل دی ماه می كردند.
وی خاطرنشان می كند: در چنین شرایطی در اواخر آذرماه تصویب گردید كه خودرو های تحویل شهریورماه تا دی ماه شامل افزایش قیمت ۳۰ درصدی شوند اما بعد از آن این مصوبه باطل شد. نكته مهم این است كه در بهمن ماه كه موعد تحویل خودرو ها بوده است؛ چهار رقم برای یك نوع خودرو اعلام شده است. این رقم ها شامل ۵۴ میلیون تومان، ۵۷، ۶۰ و ۶۴ میلیون تومان بوده است. شركت میانگین قیمت برای تحویل خودروی دنا را ۶۷ میلیون تومان اعلام نموده كه درست هم نیست. اما برای جبران تخفیف در نظر گرفته و قیمت را به ۵۵ میلیون تومان رسانده است. این بدین معناست كه حتی در اعلام قیمت ها هم تخلف كرده اند؛ شركت خود قیمت مصوب اعلام می كند اما اعمال نمی كند.
این مشتری معترض ایران خودرو افزود: در بهمن ماه كه موعد تحویل خودرو بوده، در نهایت قیمت اعلام شده برای خودروی دنا ۷۵ میلیون اعلام شده است اما تحویل داده نشده است. پس از آن قرار شد خودرو های ثبت نامی بهمن ۷۵ میلیون و اسفند ماه به قیمت ۸۵ میلیون تومان تحویل شوند.
وی می گوید چرا باید نرخ مصوب اعلام شده برای زمان تحویل به این میزان نوسان داشته باشد. قیمت مصوب دنا برای بهمن ماه ۵۷ میلیون تومان بوده و برای اسفند ماه به ۶۰ میلیون تومان رسیده كه تحویل نشده است. حالا در اردیبهشت ماه برای تحویل خودرو به مبلغ ۷۵ میلیون تومان قیمت گذاری و درخواست تكمیل وجه می شود.
اما برخی مشتریان سایپا هم اعتراضاتی در همین زمینه دارند. مشتریان معترض اند كه با وجود افزایش قیمت ها و فروش فوری محصولات این شركت، اینكه مدت حداقل شش ماهه پول های پیش پرداخت واریزی در دست شركت باشد و از سود آن استفاده نماید و نهایت هم خودرو را با قیمت بالاتر از مصوبات بهمن و اسفند تحویل دهند، درست نیست.
یكی از مشتریان ناراضی سایپا در این زمینه به ایسنا می گوید: پانزدهم شهریور ۹۷ یك دستگاه خودروی تیبا صندوق دار با ودیعه ۱۴ میلیون تومان به صورت پیش فروش نقدی با موعد تحویل بهمن ۹۷، ثبت نام كردم. طبق قرارداد و همینطور با استناد به قانون پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان خودرو مصوب سال ۹۵، قیمت خودرو، با قیمت زمان تحویل محاسبه شده است البته در صورتیكه قیمت مصوب به صورت شفاف و روشن در سایت خودروساز اطلاع رسانی شود.
وی ادامه می دهد: شركت سایپا در بهمن ماه یك فهرست قیمتی كه حداقل شامل افزایش قیمت بیشتر از ۴۰-۵۰ درصدی بوده است، منتشر نموده و برای چند روز روی سایت قرار داد كه بعد از آن با دستور وزیر صنعت باطل شد. در نهایت قرار بر این شد كه تعهدات شهریور تا دی ۹۷ به قیمت قبل كه مصوب شورای رقابت در تیر ماه ۹۷ بوده، تحویل داده شوند. ازاین رو هیچ قیمت مصوبی تابحال برای تعهدات بهمن و اسفند اعلام رسمی نشده و اگر هم اعلام گردد، عطف به ماسبق نشده و فقط برای تعهدات ماه جاری اعلام می شود.
او اظهار می كند: جالب است كه حال سایپا مبادرت به صدور دعوت نامه برای تعهدات بهمن ۹۷ به قیمت حاشیه بازار كرده در حالیكه بارها وزیر صنعت و ریاست سازمان حمایت مصرف كنندگان و تولیدكنندگان اعلام نموده اند قیمت حاشیه بازار صرفاً برای فروش فوری بوده و شامل تعهدات پیش فروش نمی گردد.
این مشتری معترض سایپا خاطرنشان می كند: در چنین اوضاع و احوالی نكته جالب تر این است كه سایپا به مشتریان اعلام نموده در صورت تكمیل وجه، خودرو های پیش فروش شده را ۶۰ روز كاری بعد تحویل خواهند گرفت این در شرایطی است كه زمان تحویل خودروی ما بهمن ۹۷ بوده كه بیشتر از سه ماه از آن گذشته است و در صورت واریز وجه باید حداقل دو ماه دیگر هم صبر نماییم تا خودرو تحویل داده شود. در این شرایط این پرسش مطرح است كه اگر سایپا خودرو ندارد چرا هر روز فروش فوری با تحویل ۳۰ روزه دارد!؟
قابل ذكر است كه ایران خودرو در این زمینه پاسخی نداد. یكی از مسؤولان روابط عمومی سایپا هم در پاسخ به ایسنا اظهار داشت: گروه خودروسازی سایپا قبل از این به مشتریان خود كه موعد تحویل خودروی آنان بهمن و اسفند ۹۷ بود، وعده تخفیف ۱۵ تا ۲۰ درصدی داده بود و به وعده خود عمل كرده است.5.0 / 5
4490
1398/02/08
11:11:02
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش