مالیات بر درآمد اصناف چگونه حساب می شود؟

مالیات بر درآمد اصناف چگونه حساب می شود؟ به گزارش میزان سنج پرداخت مالیات در یك جامعه به منظور بهبود امكانات و منابع یك كشور است كه دولت ها از آن برای ایجاد زیرساخت های اقتصادی، اجتماعی و عمرانی استفاده می نمایند.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، در واقع انتقال بخشی از درآمد یك شخص یا سود فعالیت اقتصادی یك سازمان به دولت یا همان مالیات با عنایت به قوانین و مقررات، انواع مختلفی دارد.
انواع مالیات:
پرداخت مالیات تنها مختص درآمد یك شركت نیست، بلكه به اشخاص هم تعلق می گیرد. اما به صورت كلی در یك كشور مالیات به دو دسته; مستقیم و غیر مستقیم تقسیم بندی می شوند.
* مالیات مستقیم
* مالیات بر درآمد
مالیات بر درآمد شامل تمامی مشاغل و اصناف همچون فروشگاه های تجاری، املاك، سوپر ماركت ها و… است. اما علاوه بر مشاغل، مالیات بر درآمد منابع مختلف، درآمد اتفاقی، اشخاص حقوقی هم جزو مالیات مستقیم بشمار می رود.
مالیات بر دارایی
مالیات بر دارایی از راه زیر دریافت می شود:
* حق تمبر
* مالیات بر ارث
* مالیات بر اراضی بایر
* مالیات بر مستغلات مسكونی خالی
* مالیات سالانه املاك
* مالیات غیر مستقیم
دسته دوم مالیات ها به صورت غیرمستقیم پرداخت می شود كه بعنوان مالیات بر ارزش افزوده و حقوق و عوارض گمركی كه روی كالاهای صادراتی و وارداتی اعمال می شود كه بر مبنای نوع و خصوصیت های كالا با هم متفاوت هستند.
مالیات بر اصناف چگونه محاسبه می شود؟
تمامی مشاغل و اصناف باید مالیات خویش را سالانه از راه اظهار نامه مالیاتی پرداخت كنند. اما چگونگی محاسبه مالیاتی اصناف یكی از مهم ترین سوالاتی است كه برای افراد به وجود می آید، پرداخت مالیات برای همه اصناف به یك میزان نیست.
با توجه به میزان درآمد هر صنف مالیات آنها محاسبه می شود كه امكان دارد برای درآمدهای پایین میزان مالیات ۹ درصد از درآمد سالانه و برای درآمدهای بالا به ۲۵ درصد هم برسد. پس از محاسبه درآمد سالانه میزان ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از درآمد معافیت مالیاتی دارد و باقی درآمد شامل مالیات می شود. البته توجه كنید كه این نرخ برای درآمدهای پایین محاسبه می شود و تا ۲۵ درصد هم ختم می شود.
برای مثال اگر فردی ماهانه دو میلیون تومان سود داشته باشد، درآمد این فرد در سال، ۲۴ میلیون تومان می شود. در نتیجه برای پرداخت مالیات ۱۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معاف می شود و ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان از درامد مشمول مالیات می شود.
به دلیل اینكه مبلغ مشمول مالیات، زیر ۵۰ میلیون تومان است، ازاین رو نرخ ۱۵ درصد مالیات شامل وی شده و فرد باید مبلغ یك میلیون و ۲۶۰ هزار تومان را بعنوان مالیات پرداخت كند.
مشمولین مالیات بر اصناف چه كسانی هستند؟
افرادی كه اخیرا شغلی برپا كردند باید طبق قانون پس از ۴ ماه این مورد را به سازمان امور مالیاتی اطلاع بدهند. تا معافیت های مالی مشمول آنان شود در غیر اینصورت نه تنها از معافیت مالی برخوردار نمی شوند، بلكه باید جریمه هم كه ۱۰% مازاد بر مالیات است، پرداخت كنند.
اما برای پرداخت مالیات اصناف و مشاغل با عنایت به نوع و حجم فعالیت به سه گروه دسته بندی می شوند.
گروه اول: مجموع مبلغ فروش كالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد كه مبلغ ۳ میلیارد تومان باشد.
گروه دوم: مجموع مبلغ فروش كالا و خدمات سال قبل یا ده برابر درآمد كه مبلغ ۱ میلیارد تومان تا ۳ میلیارد تومان باشد.
گروه سوم: افرادی كه جزو گروه اول و دوم نباشند در گروه سوم قرار می گیرند، در این گروه افرادی كه فعالیت آنها عرضه خدمات باشند، آنگاه ۵۰ درصد از مبلغ تعیین شده ملاك است.
افراد مانند دارندگان كارت بازرگانی، صاحبان كارخانه ها، واحدهای تولیدی، صاحبان هتل های سه ستاره و بالاتر، صاحبان بیمارستان ها و مراكز درمانی، صاحبان مشاغل صرافی، فروشگاه های زنجیره ای، بعضی از اصناف و … همگی جزو افرادی هستند كه باید سالانه مالیات پرداخت كنند.
آسان ترین راه برای تهیه اظهارنامه مالیاتی اصناف چیست؟
استفاده از نرم افزار فروشگاهی كه عملیات فروشگاهی را سریع تر و دقیق تر انجام می دهد، شاید بهترین، سریع ترین و ساده ترین روش برای تهیه اظهارنامه مالیاتی اصناف باشد. ثبت تمامی فاكتورها خرید و فروش سبب می شود تا تمامی گزارشات مورد نیاز برای تكمیل اظهارنامه مالیاتی به صورت خودكار بوجود آمده و در اختیار شما قرار گیرد در نتیجه شما می توانید تمركز بیشتری روی كسب و كار فروشگاه تان داشته باشید.
نرم افزار دشت همكاران سیستم بعنوان یك نرم افزار فروشگاهی، به شما كمك خواهد نمود تا علاوه بر سرعت بخشیدن به فرآیندهای فروش و حسابداری فروشگاه تان، گزارشات مورد نیاز برای اداره مالیات نظیر گزارش TTMS، صورت سود وزیان سالانه و… را بدون نیاز به حسابدار تهیه كنید. این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

5.0 / 5
4836
1398/02/22
14:05:35
تگهای خبر: تولید , خدمات , خرید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش