پورقاضی:

دستورالعمل جدید بانك مركزی نمی تواند مشكل ارز صادراتی را حل كند

دستورالعمل جدید بانك مركزی نمی تواند مشكل ارز صادراتی را حل كند میزان سنج: رئیس كمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران معتقد می باشد كه مشكل بازار ارز با دستورالعمل جدید ارزی بانك مركزی نیز حل نمی گردد. بگفته وی باز گذاشتن دست صادركنندگان بهترین گزینه است.


مهدی پورقاضی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: بنظر می رسد دستورالعمل جدید ارزی بانك مركزی چندان قابل اجرا نیست برای اینكه با عنایت به دشواری هایی كه در راه بازگشت ارز به كشور وجود دارد، نمی توان انتظار داشت ۵۰ درصد ارز در یك مدت كوتاه وارد سامانه نیما شود و تمام بخش های دستورالعمل اجرایی شود.
بگفته وی، وقتی بانك ها در فضای بین المللی با ما همكاری نمی كنند و سدهای فراوانی در راه بازگشت ارز به كشور وجود دارد، بهترین گزینه باز گذاشتن دست صادركنندگان در بازگشت ارز و تأمین نیازهای كشور است.
رئیس كمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینكه دولت اگر اصرار به بازگشت نقدی ارز دارد باید مقدمات لازم برای آنرا فراهم آورد، توضیح داد: برمبنای تمامی آمارها عراق و افغانستان اصلی ترین مقاصد صادراتی ما هستند و با وجود درخواست هایی كه وجود داشت، بانك مركزی صرافی یا مركزی كه بتواند مقدمات بازگشت ارز را فراهم آورد، فعال نكرد و مشكلات در این عرصه ادامه داد.
نرخ ارز را نمی توان با زور و اجبار پایین نگه داشت
پورقاضی افزود: در كنار آن نرخ هایی كه در سامانه نیما وجود دارد نیز معمولاً واقعی نیست و نسبت به بازار پایین تر است، بدین سبب نمی توان انتظار داشت صادركننده مواد اولیه خودرا با ارز آزاد بخرد و ارز خودرا با نرخی پایین تر در نیما عرضه نماید. نرخ ارز را نمی توان با زور و اجبار پایین نگه داشت.
مشكل ارز با درصدبندی حل نمی شود
وی درباره امكان استفاده از ۳۰ درصد ارز حاصل از صادرات برای واردات نیز اظهار داشت: این مسئله نیز نمی تواند گره گشا باشد برای اینكه صادركنندگان كالاهای صادراتی صنعتی مبلغی بیشتر از این ۳۰ درصد را برای واردات مواد اولیه خود احتیاج دارند.
این عضو اتاق بازرگانی ایران اشاره كرد: در شرایط فعلی باز گذاشتن دست صادركنندگان بهترین گزینه خواهد بود برای اینكه آنها هم با واقعیت های اقتصادی و دشواری هایی بازگشت ارز آشنا هستند و هم می توانند در صورت نیاز واردات انجام دهند ولی با درصدبندی نمی توان مشكلات این بازار را حل كرد.
به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، در سال ۱۳۹۷ و به دنبال افزایش نرخ ارز در بازار، دولت تصمیم گرفت با چند نرخی كردن ارزهای خارجی میان كالاهای اساسی و دیگر كالاها تفاوت به وجود آورده و تأمین كالاهای مورد نیاز مردم را تسهیل كند.
بانك مركزی در جدیدترین دستورالعمل خود اعلام نموده صادركنندگان باید ۵۰ درصد از ارز حاصل از صادراتشان را به سامانه نیما و ۳۰ درصد را به واردات اختصاص دهند.
منبع:

5.0 / 5
4223
1398/03/10
16:32:54
تگهای خبر: بازار , بانك , دولت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش