ساخت دستیار رباتیك جراح قلب تپنده در كشور

ساخت دستیار رباتیك جراح قلب تپنده در كشور میزان سنج: دستیار رباتیك جراح قلب تپنده در آزمایشگاه تحقیقاتی رباتیك دانشكده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیركبیر ساخته شد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، این طرح جزو برنامه های همكاریهای بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است كه با همكاری دكتر مهدی توكلی از دانشگاه آلبرتا انجام شده است.

دكتر حیدرعلی طالبی، رئیس دانشكده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیركبیر درباره خاصیت های این ربات اظهار داشت: این ربات می تواند همزمان با ضربان قلب حركت نماید تا بتواند به جراح در انجام دقیق جراحی كمك نماید و امكان دیدن تصاویر برای جراح راحت تر باشد.

دكتر ایمان شریفی، عضو هیأت علمی دانشكده مهندسی دانشگاه امیركبیر و همكار طرح با اشاره به حضور ۶ دانشجوی تحصیلات تكمیلی در این طرح اظهار داشت: جراح می تواند از طریق دور و با استفاده از جوی استیك (دسته) ربات را هدایت كند تا بتواند جراحی دقیق و ظریفی را انجام دهد.

در جراحی های ترمیمی، قلب باید خون را از قلب تخلیه و به دستگاه دیگری كه كار قلب را انجام می دهد، منتقل كند. چنین اقدامی خطر بروز سكته قلبی را افزایش می دهد؛ بدین جهت این ربات همزمان با ضربان قلب حركت می كند.

این ربات دستیار می تواند تمام حركات قلب را تقلید كند و با قلب جلو و عقب شود. این دستگاه علاوه بر جراحی قلب، می تواند در جراحی های قفسه سینه و داخل شكم بكار گرفته شود. این دستگاه در دو نسخه ساخته شده است كه نسخه قدیمی تر، بزرگتر و نسخه جدیدتر كوچكتر است.

شریفی اضافه كرد: هر ربات تا ۵ درجه آزادی عمل دارد و دو بازوی رباتیك در كنار هم می توانند تا ۱۰ درجه آزادی عمل داشته باشند. تابحال بیشتر از ۳۰ مقاله از این كار تحقیقاتی انتشار یافته است.

رئیس دانشكده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیركبیر اظهار داشت: این دستگاه مراحل تحقیقاتی خودرا با موفقیت به انتها رسانده و در صورت حمایت های مالی می توان آنرا در مرحله كلینیكی بكار گرفت.5.0 / 5
4565
1398/05/02
12:04:43
تگهای خبر: دستگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش