اولتیماتوم آمریكا به WTO برای اختتام سوءاستفاده چین

اولتیماتوم آمریكا به WTO برای اختتام سوءاستفاده چین میزان سنج: دولت ترامپ فشار بر سازمان جهانی تجارت (WTO) را تشدید كرد و به این نهاد 90 روز مهلت داد تمهیدی كه به چین اجازه داده است مقررات تجارت جهانی را به بازی بگیرد، تغییر دهد.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا، اظهار نمود كه این كشور از همه راه های موجود برای تغییر دادن تمهیدی در سازمان جهانی تجارت كه به كشورها اجازه داده است تصمیم بگیرند خودرا بعنوان كشور در حال توسعه تعریف كنند، استفاده خواهدنمود. كشورهایی كه مدعی هستند كشور در حال توسعه هستند با این ادعا می توانند از تعرفه های ترجیحی استفاده كنند. هم اكنون حدود دو سوم از ۱۶۴ عضو سازمان جهانی تجارت خودرا كشور در حال توسعه معرفی كرده اند.

دولت ترامپ مدعی است كه ده ها كشور از این مقررات سوءاستفاده می كنند و چین كه دومین اقتصاد بزرگ جهان و بزرگترین صادركننده جهان است، نباید بعنوان یك كشور در حال توسعه طبقه بندی شود.

مقامات دولت ترامپ مدعی هستند چین در سازمان جهانی تجارت از امتیازات تجاری برخوردار شده است و همزمان كالاهای تولیدی ارزان قیمت این كشور موجب از بین رفتن مشاغل آمریكایی شده است.

ترامپ روز جمعه در توییتی، سازمان جهانی تجارت را ناكارآمد خواند و اظهار داشت: این نهاد به كشورهای دیگر اجازه داده است از آمریكا سوءاستفاده كنند.

دولت آمریكا اعلام نموده است اگر نمایندگان تجاری آمریكا به این نتیجه برسند كه پیشرفت قابل توجهی در اصلاحات مقررات سازمان جهانی تجارت در مدت ۹۰ روز آینده صورت نگرفته است، آمریكا دیگر با كشورهایی كه آنها را در حال توسعه حساب نمی كند، به شكل كشورهای در حال توسعه برخورد نمی نماید. همین طور آمریكا تهدید كرده است اگر سازمان توسعه و همكاری اقتصادی (OECD) كشوری را بعنوان كشور در حال توسعه نپذیرد، از پشتیبانی از عضویت آن كشور در سازمان جهانی تجارت خودداری خواهدنمود.

هنوز مشخص نیست كه تاثیر این تغییرات چه خواهد بود بعنوان مثال آیا دولت ترامپ مذاكرات فعلی سازمان جهانی تجارت كه در آن كشورهایی مانند چین مدعی شده اند در حال توسعه هستند را وتو خواهدنمود.

سازمان جهانی تجارت در سال های اخیر نتوانسته به توافق كامل میان اعضایش نائل شود اما در تلاش است تا اختتام امسال به توافقی درباره صید بی رویه ماهی نائل شود. ده ها كشور شامل چین مدعی شده اند كشورهای در حال توسعه هستند و در نتیجه به آنها مهلت بیشتری داده می شود تا مقررات جدید را كه پرهزینه هستند، اجرایی كنند.

دولت ترامپ امسال به سازمان جهانی تجارت پیشنهاد كرد اگر كشوری عضو گروه اقتصادهای پیشرفته گروه ۲۰ یا OECD است، از وضعیت كشورهای در حال توسعه حذف شود. همین طور طبق این پیشنهاد، عنوان كشور در حال توسعه باید از كشورهایی كه بانك جهانی آنها را كشورهای درآمد بالا می داند سلب شود.

اما بعضی از مقامات تجاری در ژنو از این پیشنهاد انتقاد كرده اند و بر این باور هستند كه فعالیت سازمان جهانی تجارت را كه بر اساس تفاهم و اقدامات داوطلبانه از طرف كشورها است، مختل می كند.

بر اساس گزارش نیویورك تایمز، دولت ترامپ قبل از این از سازمان جهانی تجارت انتقاد كرده بود و مدعی شده بود این نهاد در بررسی رفتار اقتصادی غیرمنصفانه چین كوتاهی كرده و به تغییرات نیاز دارد.

ترامپ درباره توافق تجاری با چین نیز گفته است اگر چین برای توافق تجاری با آمریكا تا پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ آمریكا دست نگه دارد، متعجب نخواهد شد.

منبع:

5.0 / 5
4171
1398/05/05
14:18:32
تگهای خبر: بانك , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۳ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش