تاثیر مصرف قهوه بر كامپوزیت دندان

تاثیر مصرف قهوه بر كامپوزیت دندان میزان سنج: امروزه، ترمیم هایی كه برای تغییر رنگ دندان انجام می گیرند، به شكل گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، انواع مختلفی از كامپوزیت ها با خاصیت های منحصر به فرد خود در بازار حرفه دندانپزشكی موجود هستند كه برمبنای سایز، شكل و نیز نحوه توزیع فیلرها تقسیم بندی می شوند.
یكی از موارد الزامی در ماندگاری بیشتر ترمیم های انجام شده با «كامپوزیت دندان»، ثبات رنگ آنها است. به این علت كه حضور مداوم مواد غذایی، نوشیدنی ها و دهانشویه های مختلف در حفره دهان می تواند در عدم تغییر رنگ كامپوزیت دندان مؤثر شود، در مواجهه با این محلول ها باید توجه بیشتری كرد. تغییر رنگ كامپوزیت دندان بویژه در ارتباط با كامپوزیت دندان های جلویی همواره از نگرانی های افرادی است كه كامپوزیت دندان انجام داده اند. با این وجود در ارتباط با میزان تأثیر مصرف قهوه بر تغییر رنگ كامپوزیت های دندان، همچنان خلأ اطلاعاتی وجود دارد.
به گفته متخصصین كلینیك دندانپزشكی سیب سفید، یون های رنگ قهوه می توانند سبب تغییر رنگ كامپوزیت دندان شوند. برمبنای نتایج مطالعات انجام شده در زمینه تأثیر قهوه بر تغییر رنگ ونیر كامپوزیت ها، دو عامل pH و نیز وجود شكر در قهوه می توانند منجر به تغییر رنگ بیشتری شود. هرچه میزان PH موجود در محلول پایین تر باشد، منجر به تخریب سطحی بیشتر و در نهایت جذب رنگدانه بیشتر می شود. وجود شكر در قهوه نیز منجر به افزایش میزان چسبندگی رنگدانه می شود.
البته استفاده از مسواك میزان تغییر رنگ را تا حدود بسیار زیادی، می كاهد. البته در لمینت دندان مشكل تغییر رنگ وجود ندارد. به عبارتی اگر بهداشت رعایت شود و دندان ها خود گرفتار تغییر رنگ نشوند مانند استعمال سیگار، تغییر رنگی نخواهیم داشت. روكش هایی كه در ایمپلنت دندان استفاده می شود نیز به همیگونه در امان است از تغییر رنگ.
ویژگی های كامپوزیت دندان
* كامپوزیت های جدید ماندگاری بالا و نیز ترمیم هایی با زیبایی بیشتر را ممكن ساخته اند. امروزه رزین های كامپوزیت دندان انقباض كمتر، پالیش پذیری بهتر، ماندگاری، قدرت باند و نیز زیبایی بیشتری دارند.
* از طرفی كامپوزیت ها معایبی مانند تغییر رنگ، سایش و… دارند كه هركدام از این عوامل می توانند سبب تعویض ترمیم های انجام شده با كامپوزیت دندان شوند.
* عوامل داخلی و خارجی مختلفی می توانند سبب تغییرات رنگ در ترمیم های كامپوزیتی شوند. عوامل داخلی می توانند سبب ایجاد تغییراتی در خود ماده رزینی مانند تغییر ماتریكس رزینی و تغییر در سطح مشترك ماتریكس و فیلر شوند. همین طور همچون عوامل خارجی كه سبب تغییر خصوصیت رنگ كامپوزیت دندان می شوند می توان به استعمال سیگار، رژیم غذایی بهداشت ضعیف دهان و دندان و نیز جذب مواد رنگی توسط ماتریكس رزینی اشاره نمود.
برخی عوامل تشدیدكننده تغییر رنگ كامپوزیت
باید در نظر گرفت كه خصوصیت رنگ كامپوزیت دندان، در محیط دهان تحت تأثیر عوامل مختلف دیگری نیز قرار می گیرد. بعضی از این عوامل شامل تغییرات شیمیایی موجود در ماتریكس رزینی و نیز ساختار و تركیب ماتریكس، اشعه ماراء بنفش، میزان سطح مشترك فیلر (سطح مشترك فیلر در ماده كامپوزیت از ضعیف ترین نقاط است كه به جذب آب حساسیت بالایی دارد.
جذب آب در سطح مشترك فیلر می تواند به ایجاد تركه ای ریز و ایجاد شكاف بین فیلر-ماتریكس شود كه مسیری برای نفوذ رنگ ها به كامپوزیت می باشد و … همین طور عوامل خارجی مثل نوع رژیم غذایی مورد استفاده، مصرف بیش از اندازه نوشیدنی های رنگی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نیز می تواند سبب تغییر رنگ شود.
پیشگیری از تغییر رنگ كامپوزیت دندان
در رابطه با جلوگیری از تغییر رنگ كامپوزیت ها به سبب مصرف قهوه، بطور كلی رعایت كامل و منظم بهداشت دهان و دندان در تغییر رنگ كامپوزیت ها و نیز افزایش طول عمر كامپوزیت می توانند بسیار مؤثر باشد. افرادی كه خوراكی ها و نوشیدنی های رنگی مصرف می كنند نیز می توانند از خمیردندان های ساینده كه در بازار به نام خمیردندان مخصوص سیگاری ها موجود است، به شكل بسیار محدودی استفاده كنند. این نوع خمیردندان ها، به سبب اینكه حاوی مواد ساینده بیشتری نسبت به سایر خمیر دندان ها هستند، استفاده آنها بیشتر از دوبار در هفته سفارش نمی گردد.
البته باید در نظر داشت كه انجام كامپوزیت دندان و لمینت دندان به معنای منع كامل مصرف چای یا قهوه و سایر مواد غذایی رنگی نیست، بلكه آنچه مهم می باشد رعایت بهداشت دهان و دندان بصورت منظم، مسواك زدن و استفاده از نخ دادن است. استفاده از نی هنگام مصرف نوشیدنی ها نیز می تواند در این زمینه مؤثر باشد.
پس از تغییر رنگ كامپوزیت دندان چه باید كرد؟
در صورت مشاهده تغییر در رنگ كامپوزیت با مراجعه به یك كلینیك دندانپزشكی بازگشت كنید تا علت تغییر رنگ كامپوزیت ها تشخیص داده شود و سپس اقدام درمانی مناسب صورت بگیرد. بعد از تشخیص علت یا علت های تغییر رنگ كامپوزیت دندان، به راحتی این تغییر رنگ برطرف خواهد شد.
در بیشتر موارد برای رفع تغییر رنگ به وجود آمده روی كامپوزیت دندان، روش پالیش كردن دندان كفایت می كند. در صورتی كه تغییر رنگ به وجود آمده در كامپوزیت دندان بیشتر از آن باشد كه با روش پالیش كردن قابل درمان باشد، متخصص دندانپزشك برای رفع تغییر رنگ و بازگرداندن زیبایی لبخند شما از روش های تخصصی تر استفاده خواهدنمود.
در كلینیك سیب سفید در غرب تهران خدمات اقساطی ترمیم و زیبایی دندان انجام می شود. عجیب است ولی هزینه دندان هایی كه در یك جلسه كار آنها انجام می شود و دیگر قصد بازگشت و برگشت ندارید را به صورت اقساطی ۴ ماهه از شما دریافت می كنند. این مطلب، یك خبرآگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

5.0 / 5
4721
1398/06/11
19:10:57
تگهای خبر: بازار , خدمات , متر , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش