برای امسال

پرونده كارت اعتباری خرید كالای ایرانی بسته شد

پرونده كارت اعتباری خرید كالای ایرانی بسته شد میزان سنج: علی رغم تكلیفی كه توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم بانك مركزی به منظور اجرای طرح جدید كارت اعتباری خرید كالای ایرانی در سال ۱۳۹۶ ابلاغ گردید، به قول سخنگوی انجمن تولیدكنندگان لوازم خانگی ˮ اجرای این طرح با عنایت به فرصت اندك باقی مانده تا آخر سال منتفی استˮ.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، قرار بر این بود كه طرح جدید كارت اعتباری خرید كالای ایرانی امسال با رفع نقایص طرح قبلی كه در سال قبل به مرحله اجرا درآمد، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم بانك مركزی اجرایی شود. دستوری كه توسط ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی طبق ابلاغیه ای به این دو دستگاه ابلاغ گردید اما علی رغم گذشت ۱۰ ماه از سال جاری كماكان هیچ برنامه عملیاتی در این خصوص عرضه نشده و بنابر اطلاعات دریافتی اجرای آن امسال منتفی است.

بر اساس مصوبه ستاد برنامه ریزی اقتصاد مقاومتی باید طرح جدید كارت اعتباری خرید كالای ایرانی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم بانك مركزی امسال مدنظر قرار می گرفت، چون كه بعنوان وظیفه این دو دستگاه تعریف شده است. پروژه ای كه این دو دستگاه موظف بودند بعد از تهیه، آن را جهت اجرا و ابلاغ به تصویب سازمان برنامه و بودجه برساند. اتفاقی كه با گذشت حدود ۱۰ ماه از سال ۱۳۹۶ كماكان به مرحله اجرا درنیامده و كاملا بعید می رسد كه امسال عملیاتی شود.

به دلیل مسائل و مشكلات مختلفی كه طرح كارت اعتباری خرید كالای ایرانی در سال قبل با آن روبرو بوده و منشأ اختلاف بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم بانك مركزی در این بخش شده بود، ستاد فرماندهی اقصاد مقاومتی تصمیم گرفت تا طرح جدیدی در این خصوص مدنظر قرار گیرد كه با رفع اشكالاتی كه تولیدكنندگان و هم متقاضیان خرید با آن روبرو بودند، به نحو مطلوب و تحت عنوان طرح جدید كارت اعتباری خرید كالای ایرانی امسال اجرایی شود. بنابراین این تصمیم به تصویب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی رسید و به وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم بانك مركزی ابلاغ گردید تا هر چه سریع تر طرح جدید را تهیه و اجرای آن را در دستور كار قرار دهند.

به مرور و با گذشت زمان مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم بانك مركزی در پاسخ به دلیل طولانی شدن اجرای طرح جدید كارت اعتباری خرید كالای ایرانی، مسائل مختلفی را مطرح می كردند. پرونده طرح كارت اعتباری خرید كالای ایرانی در سال قبل به گونه ای بسته شد كه نه تنها انتقادات عدیده ای به آن وارد آمد كه دو مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم بانك مركزی نسبت به چگونگی اجرای آن چه در مورد لیست كالاهای مدنظر و هم تسهیلات بانكی معترض بودند.

بنابراین به منظور اجرای طرح جدید كارت اعتباری خرید كالای ایرانی در سال جاری، وزارت صنعت، معدن و تجارت در مردادماه سال جاری پیشنهاد جدیدی را به بانك مركزی عرضه كرد كه به قول مسئولان این وزارتخانه حتی توسط سازمان برنامه و بودجه اصلاح و به تایید رسیده بود اما در نهایت این طرح با چكش كاری بانك مركزی همراه و قرار بر این شد تا بانك مركزی اقدام به تهیه طرح جدیدی كرده و بر این اساس طرح عرضه شده قبلی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت مسكوت ماند.

طبق آخرین اظهارات، طرح جدید كارت اعتباری خرید كالای ایرانی به كمیسیون اعتبارات بانك مركزی ارسال و منتظر تایید و تصویب در این كمیسیون بود تا بعد از عرضه به وزارت صنعت، معدن و تجارت و توافق نهایی دو دستگاه به سازمان برنامه و بودجه ارسال شود تا در صورت تصویب نهایی طرح جدید كارت اعتباری خرید كالای ایرانی به مرحله اجرا درآید. موضوعی كه با گذشت ۱۰ ماه از سال ۱۳۹۶ كماكان تصمیمی در مورد آن اتخاذ نشده و در گیر و دار نحوه اجرا قرار دارد.

بنابر اطلاعاتی كه در اختیار خبرنگار ایسنا قرار گرفته، تصمیمی به اجرای طرح جدید كارت اعتباری خرید كالای ایرانی در سال ۱۳۹۶ لیست و علی رغم مصوبه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی كه به وزارت صنعت، معدن و تجارت و هم بانك مركزی در جهت اجرای این طرح ابلاغ گردیده است، طرح مذكور امسال اجرایی نخواهد شد، طرحی كه در سال قبل با مشكلات و انتقادات فراوان همراه بود و قرار بود با رفع نقایص مختلف امسال به نحو مطلوبی اجرایی شود.
5.0 / 5
5232
1396/10/19
23:44:52
تگهای خبر: بانك , تجارت , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش