رییس كمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی:

لایحه جدید تجارت جوابگو نیازهای امروز نیست

لایحه جدید تجارت جوابگو نیازهای امروز نیست به گزارش میزان سنج رئیس كمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی اظهار داشت: لایحه تجارت باآنكه از نظر حقوقی كامل است اما از نظر اقتصادی و تجاری كامل نیست و امروز ما به قوانینی نیاز داریم كه این قانون جوابگو آن نیست.


محمدحسین روشنك در گفتگو با ایسنا با اشاره به تصویب لایحه تجارت در مجلس شورای اسلامی اظهار نمود: قانون تجارت تنها قانونی می باشد كه حدودا 60 سال است كه مورد استفاده قرار می گیرد. این قانون در واقع قانون اقتصاد است و تمامی قوانین در آن نهفته است و تمام حركت های اقتصادی در آن است.
وی ادامه داد: این قانون تنها در كمیسیون قضایی مجلس بررسی شده و كمیسیون اقتصاد اطلاعاتی از بررسی این لایحه ندارد.
رئیس كمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی بیان كرد: ازاین رو این 350 ماده از 1200 ماده این لایحه در زمان كوتاهی توسط مجلس به تصویب رسیده است و از آن عبور كرده اند. در این مورد كه مطالب خوبی در این قانون وجود دارد تردیدی وجود ندارد چونكه قانون تجارت نیازمند بروزرسانی بود و باید این مشكل برطرف می شد.
روشنك تصریح كرد: در نظر داشته باشید كه بر روی این قانون سال ها كار شده و از زمان دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی و حتی پیش از آن این مورد مطرح بوده و در مقاطع مختلف اصلاحاتی بر روی آن انجام شده و در همه دولت ها هم بررسی شده است، هم اكنون این قانون در كمیسیون قضایی مجلس وارد و از نظر حقوقی و قضایی خوب بررسی شده است ولی در حوزه تجارت خیلی از موارد آن اختلاف برانگیز است.
رئیس كمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی خاطرنشان كرد: مشكلاتی در این قانون وجود دارد و از گذشته تا كنون در اتاق بازرگانی ایران بررسی هایی بر روی آن انجام شده است و در هنگام تصویب این لایحه هم نماینده حقوقی اتاق حضور داشته است اما نماینده ای در حوزه تجارت و بازرگانی حضور نداشته است.
روشنك عنوان كرد: این لایحه در حوزه بازرگانی عملی مشكلاتی دارد كه به نظر بنده باید در شورای نگهبان و مجمع مورد بررسی و تطبیق قرار بگیرد. این نكته اهمیت زیادی دارد كه در دوره كنونی تطبیق عجله ای این قانون هیچ ضرورتی ندارد. باید كاری كرد كه بتوان با تجارت جهانی همراه شد چونكه هم اكنون كارهای ما مطابق با تجارت دنیا صورت نمی گیرد و تحریم ها هم به ما اجازه كسب و كار با قوانین كنونی را نمی دهد.
وی افزود: تصویب یك قانون دائمی كه تنها در شرایط عادی و بدون بحران بتوان از آن استفاده كرد، ضرورتی ندارد. آیا می شود با قوانین كنونی و عادی كشور را در شرایط جنگ اقتصادی اداره كرد؟خیر غیر امكان دارد.
رئیس كمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی اظهار داشت: هم اكنون سرمایه گذار خارجی حاضر نیست بعنوان سرمایه گذار در ایران اسم خویش را ثبت كند ازاین رو سرمایه خویش را به یك فعال اقتصادی واگذار می كند و فعال اقتصادی به نام خود از این سرمایه استفاده می نماید و هیچ قانونی برای حفظ جایگاه فرد وجود ندارد، به نظر بنده مجلس به جای تصویب فوری این قانون باید برای این مسائل قوانین لحاظ كند.
روشنك بیان كرد: به نظر بنده 350 ماده تصویب شده باید در شورای نگهبان چكش كاری شود و باقی مانده لایحه در فرصت بهتری تصویب شود و مجلس هم اكنون وقت خویش را بر روی گره های موجود صرف كند و آنرا حل كند.
وی ادامه داد: امروز برای صادرات به خارج از كشور، گیرندگان كالا دارای شرایطی هستند كه اگر در دفاتر خود به همان شكل ثبت نماییم، به مشكلات دارایی زیادی برخورد خواهیم كرد و اگر ثبت نشود هم در جایی دیگر با مشكلاتی مواجه خواهیم شد.
رئیس كمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی در مورد عدم مشاركت اقتصاددانان فعال و اتاق بازرگانی در تدوین این لایحه عنوان كرد: اینگونه نیست چونكه سال ها این لایحه مطرح بوده و همگی حدودا در ارتباط با آن نظر خویش را داده اند اما در مرحله نهایی تنها كمیسیون حقوقی آنرا بررسی نموده اند.
وی افزود: این قانون سه مشكل كلی دارد؛ اولا عجله در آن ضرورتی ندارد، دوم اینكه باآنكه از نظر حقوقی كامل است اما از نظر اقتصادی و تجاری كامل نیست و سوم اینكه امروز ما به قوانینی نیاز داریم كه این قانون جوابگو آن نیست.
رئیس كمیسیون تجارت اتاق بازرگانی خراسان رضوی اظهار داشت: هم اكنون قوانین مورد نیاز با شرایط جنگ اقتصادی وجود ندارد. ایرادات وارده به این قانون هم آنقدر وسیع نیست بلكه تنها در بعضی از مفاد آن دیده می شود كه به نظر بنده می توان در شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام آنرا برطرف كرد.
5.0 / 5
4806
1398/06/26
15:19:31
تگهای خبر: تجارت , دولت , صادرات , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش