كنترل جلبك پساب كارخانه فولاد سبا توسط پژوهشگران اصفهانی

كنترل جلبك پساب كارخانه فولاد سبا توسط پژوهشگران اصفهانی میزان سنج: در یك پروژه تحقیقاتی كه با همكاری پژوهشگران دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی و صنعت فولاد انجام شد، مشكل جلبك (سیانوباكتریها) پساب كارخانه فولاد سبا برطرف شد.


مجری این طرح در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: طرح جلبك پساب كارخانه فولاد سبا در تابستان سال جاری از طرف فولاد به دانشگاه عنوان شد. آزمایشات مختلفی توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه انجام و نتایج اضافه شدن ماده ضد جلبك به حجم عظیم پساب در آزمایشگاه كارخانه فولاد سبا رضایت بخش اعلام گردید.
مریم میرباقری اضافه كرد: در این پروژه مواد و تركیبات مختلفی مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت یك ماده تركیبی پیشنهاد شد كه مشكلات محیط زیستی نداشته و بر سیستم ها نیز تاثیر منفی نخواهد داشت. این ماده ضد جلبك در پایلوت 200 مترمكعبی آزمایش و موجب حذف جلبكها پس از یك ساعت و رسوب پس از یك شب شد. همین طور كاهش كدورت آب تا چهار درجه بعد ازاضافه كردن ماده ضد جلبك حاصل شد كه این خود كاهش هزینه های تصفیه آب را به دنبال دارد.
مجری طرح كنترل و حذف شكوفایی (Bloom) جلبك ها و سیانوباكتری ها از پساب كارخانه فولاد سبا با اشاره به اینكه برگشت آب برای صنایع بخصوص صنایع فولاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اشاره كرد: نگهداری آب در یك بستر دریاچه مانند موجب افزایش زمان ماند آب، ایجاد پدیده لایه بندی و مغذی شدن آب در مخزن می شود، این پدیده ها موجب می شود آب خروجی از مخزن كیفیت پایین تری نسبت به آب ورودی داشته باشد و در حقیقت موجب تغییر كیفیت آب مخزن شود. یكی ازمشكلات ماند آب در دریاچه صنعت فولاد كه در فصل گرم با آن مواجه می شوند، پدیده ظهور جلبك سبز آبی یا همان سیانوباكتریها است.
این محقق درباب مضرات وجود جلبك سبز آبی، اشاره كرد: جلبك های سبز آبی با بیشتر از سه میلیون سال قدمت از قدیمی ترین موجودات كره زمین بوده كه سالانه در آب های شور و شیرین مختلف موجب ایجاد بلوم می شوند. یكی از مهمترین مشكلاتی كه حضور سیانوباكتریها در صنعت فولاد ایجاد می كنند، گرفتگی شدید فیلترهای تصفیه ای است كه منجر به تعویض روزانه این فیلترها می شود. از جانب دیگر متصاعد شدن مواد فراری كه توسط سیانوباكتری ها تولید می شود، می تواند بر سلامت پرسنل اثرات نامطلوبی داشته باشد.
وی اظهار نمود: تغییرات شدید دما، چگالی و املاح محلول در عمق مخزن، كم شدن غلظت اكسیژن محلول، طعم و بوی نامطبوع آب و تغییرات فصلی از نتایج ایجاد لایه هایی از جلبك در آب است.
میرباقری اضافه كرد: روش های مختلف شیمیایی و بیولوژیكی در جهت پیشگیری و حذف این جلبكها وجود دارد كه موجب ازبین بردن یا لخته سازی سیانوباكتری ها و در نتیجه رسوب آنها می شود.
این محقق اشاره كرد: در نتیجه این تحقیق مشكل انسداد فیلترها و به خصوص ممبران های سیستم اسمز معكوس تحت تاثیر حضور جلبكها برطرف می شود كه خود موجب كاهش هزینه های قابل توجهی در صنعت فولاد می شود. در این پروژه مواد و تركیبات مختلفی مورد بررسی قرار گرفت.
وی از پیگیری چند پروژه تحقیقاتی همكاری دیگر بین فولاد سبا و دانشگاه شهید اشرفی اصفهانی آگاهی داد.
منبع:

5.0 / 5
5045
1398/06/28
21:01:22
تگهای خبر: تولید , صنعت , فولاد , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش