تكلیف برنج دپو شده در بنادر مشخص شد

تكلیف برنج دپو شده در بنادر مشخص شد به گزارش میزان سنج مدیركل دفتر برنامه ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: عملیات ترخیص برنج های متوقف شده در بنادر در هفته پیش رو آغاز خواهد شد.


به گزارش میزان سنج به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمدرضا كلامی درباره میزان واردات برنج پارسال و پیشبینی واردات امسال اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است پارسال ۱.۵ میلیون تن برنج وارد كشور شده است و برنامه ریزی صورت گرفته بر واردات همین میزان برنج امسال دلالت دارد.
وی با اشاره به اینكه بازار برنج هم اكنون در شرایطی متعادل قرار دارد، در پاسخ به این سوال كه آیا امسال ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت لغو شده است یا خیر؟ اظهار داشت: برای پاسخ به این سوال باید به سابقه مبحث اشاره ای كنم.
كلامی در توضیح این مطلب افزود: اواخر سال ۱۳۹۷، قیمت برنح با رشدی غیرمنطقی روبرو شد ازاین رو لزوم كنترل بازار عنوان شد، از سویی همواره طرف هندی، كه عمده ترین صادركننده برنج به ایران به حساب می آید، از ممنوعیت فصل برداشت سوء بهره برده و قیمت ها را در چهار ماه ابتدایی سال بالا می بردند.
وی اظهار داشت: در جلسات ستاد تنظیم بازار لزوم جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی مطرح و مقرر شد تدابیری به منظور ممانعت از پرداخت ارز بیشتر و خرید برنج با هزینه بالاتر اتخاذ شود.
او افزود: این در شرایطی است كه برخی بدون توجه به این موضوع، درصدد مخالفت با این مصوبه برآمدند. اوایل مرداد ماه بود كه سازمان برنامه و بودجه درخواست برقراری ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت را عرضه كرد.
مدیركل دفتر برنامه ریزی، تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح كرد: از جانب دیگر عملیات تامین ارز واردات برنج از جانب بانك مركزی هم با كندی روبرو شد چون كه دیگر كالاها در این دوره واجد اولویت بودند.
وی اظهار داشت: اتفاقات رخ داده سبب شد ستاد تنظیم بازار باردیگر به مبحث واردات برنج ورود كند تا تكلیف برنج دپو شده در بنادر مشخص شود.
او در مورد تصمیمات اتخاذ شده توضیح داد: مقرر است برنج وارداتی كه عملیات تامین ارز آن صورت گرفته، با عرضه تعهد در خصوص نگهداری كالا در انبارهای تحت نظر دولت نسبت به ترخیص این كالا اقدام گردد.
كلامی اظهار داشت: توزیع برنج وارداتی بعد از آخر فصل برداشت خواهد بود و عملیات عرضه با عنایت به وضعیت بازار صورت خواهد گرفت.
به قول وی، بر پایه مصوبه ستاد تنظیم بازار و كمیسیون واردات دفتر معاون اول رئیس جمهوری، در هفته آینده عملیات تعهدسپاری واردكنندگان و ترخیص برنج صورت خواهد گرفت.5.0 / 5
4478
1398/06/30
20:31:37
تگهای خبر: بازار , بانك , تجارت , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش