در گزارش میزان سنج مطرح شد

ظرفیت جابجایی ۲۴۰ هزار زائر اربعین در هر شبانه روز

ظرفیت جابجایی ۲۴۰ هزار زائر اربعین در هر شبانه روز به گزارش میزان سنج مدیركل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از ایجاد ظرفیت برای تردد ۲۴۰ هزار زائر اربعین در هر شبانه روز با استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی اطلاع داد.داریوش باقرجوان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اتوبوس های اربعین تصریح كرد: هم اكنون ۸ هزار دستگاه اتوبوس را به كار گرفته ایم و اگر نیاز باشد، مابقی ناوگان را هم بسیج خواهیم كرد.
وی با اشاره به اینكه امكان پشتیبانی توسط اتوبوس های سایر نهادها و دستگاه ها را هم پیشبینی كرده ایم، افزود: اگر این ۸ هزار دستگاه اتوبوس به صورت مناسب به كارگیری شوند و در چرخه پایانه های مرزی و پایانه های اتوبوس رانی شهرها گردش صحیحی داشته باشند، مشكل خاصی نخواهیم داشت.
مدیركل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اضافه كرد: اتفاق دیگری كه امسال نسبت به سال گذشته رقم خورد، این بود كه مردم یك هفته زودتر از تاریخ پیشبینی انجام سفرهای اربعین مبادرت به مسافرت به پایانه های مرزی كردند ما قرار بود طرح اربعین امسال را از ۱۷ مهر كلید بزنیم اما از دهم شروع كردیم با این وجود به نظر می آید چرخش ناوگان میان پایانه های مرزی و پایانه های اتوبوسرانی شهرها مناسب تر انجام شده و شاهد ازدحام كمتری در پایانه های مرزی هستیم.
برخی شركت های اتوبوسرانی با عنایت به عرضه مناسب ناوگان مبادرت به عرضه تخفیف از نرخ مصوب شده اند
وی با تاكید بر اینكه نسبت به سال قبل از نظر تعداد زائر، افراد بیشتری به پایانه های مرزی ایران و عراق مراجعه نموده اند، اظهار داشت: روز گذشته ۶۳ هزار نفر در مرز مهران ورود و خروج داشتیم كه نسبت به ایام مشابه، نشان دهنده حجم تردد بسیار بالایی است در حالیكه عملا هنوز طرح اربعین ۹۸ شروع نشده است.
باقرجوان خاطرنشان كرد: برخی شركت های اتوبوسرانی با عنایت به عرضه مناسب ناوگان مبادرت به عرضه تخفیف از نرخ مصوب شده اند.
وی تصریح كرد: در هر ۲۴ ساعت امكان استفاده از ظرفیت ۲۴۰ هزار نفری صندلی اتوبوس برای جابجایی زائرین اربعین بوجود آمده است كه هم در رفت و هم در برگشت این ظرفیت قابل استفاده و تا ۳۰۰ هزار صندلی در شبانه روز هم قابل افزایش است.
این مقام مسئول در سازمان راهداری درباره گلایه مندی برخی رانندگان اتوبوس از پایین بودن نرخ كرایه حمل مسافر در این ایام به علت مجبور بودن به تردد یك سر خالی چه در روزهای پیك رفت زائرین و چه ایام پیك برگشت، اظهار داشت: سیستم بازار به این شكل است كه عرضه دهندگان خدمات در بعضی ایام مجبورند ارقام كمتری از مشتریان دریافت نمایند.
برای خارج كردن اتوبوس از مرز، تعداد ناوگانی كه برای ایام اربعین در نظر گرفته ایم، ۴۰۰ دستگاه است؛ به این دلیل كه بیم آن داریم كه جهت استفاده ناوگان در داخل با مشكل كمبود ناوگان مواجه شویم
وی افزود: ما منكر نبود چنین مشكلی نیستیم اما به صورت كلی با در نظر گرفتن هزینه های سرسام آور نگهداری اتوبوس، دریافت چنین ارقامی سرجمع برای رانندگان به صرفه است. وضعیت مسافر هم در شرایط فعلی و تقاضای صندلی چه در روزهای اربعین و چه در سایر ایام سال نشان داده است كه رشد مناسبی داشته و رونق نسبی به بخش حمل و نق مسافری بازگشته است.
مدیركل مسافری سازمان راهداری درباره كاپوتاژ اتوبوس در شرایط فعلی كشور عراق اظهار داشت: برای خارج كردن اتوبوس از مرز، تعداد ناوگانی كه برای ایام اربعین در نظر گرفته ایم، ۴۰۰ دستگاه است؛ به این دلیل كه بیم آن داریم كه جهت استفاده ناوگان در داخل با مشكل كمبود ناوگان مواجه شویم. اما در سایر روزهای سال محدودیتی برای خروج اتوبوس ها از كشور نداریم.
وی افزود: كاپوتاژ اتوبوس ها صرفا برای جانبازان، معلولان و افراد با شرایط خاص جسمی كه امكان تردد به تنهایی را ندارند، در نظر گرفته شده است. در مرز مهران هم ستاد اربعین برنامه ریزی كرده تا با استفاده از ناوگان درون شهری برای جابجایی زائرین تا نزدیكی مرزها استفاده و وارد خاك عراق كند تا در بخشی از مسیر زائرین به صورت مجانی طی طریق كنند.

5.0 / 5
4751
1398/07/14
14:45:12
تگهای خبر: بازار , خدمات , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش