فروش سرب و روی ایرانی ۵۰۰ دلار زیر قیمت جهانی!

فروش سرب و روی ایرانی ۵۰۰ دلار زیر قیمت جهانی! میزان سنج: با وجود افزایش قیمت های جهانی سرب و روی، رئیس انجمن صادركنندگان سرب و روی ایران اظهار داشت: به علت رشد نامتوازن تورم و قیمت دلار، سرب و روی ایران تا ۵۰۰ دلار زیر قیمت به بازارهای جهانی عرضه می گردد.حسن حسینقلی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به وضعیت قیمت سرب و روی در بازارهای جهانی در سال ۲۰۱۷ اظهار نمود: قیمت ها در سال قبل میلادی روند افزایشی خوبی داشته است اما نه به اندازه ای كه بتواند از پس تورم داخلی برآید.

وی اضافه كرد: این افزایش قیمت، ارزش سرب را تابحال به ۲۵۰۰ دلار در هر تن و قیمت روی را به ۳۴۰۰ دلار در هر تن رسانده است كه همین افزایش قیمت سبب شده وضعیت تولید كنندگان نسبت به قبل بهبود پیدا كند ولی همچنان مبحث قیمت دلار برای تولیدكنندگان داخلی معضل آفرین است.

رئیس هیات مدیره انجمن صادركنندگان سرب و روی ایران با بیان به اینكه رشد نامتوازن تورم و قیمت دلار سبب شده است هزینه های تولید نسبت به درآمد تولیدكنندگانِ صادرات محور افزایش پیدا كند، اظهار نمود: زمانی یك تولیدكننده سرب و روی محصول خویش را ۱۰۰۰ دلار تولید می كرد و ۲۰۰۰ دلار می فروخت. این در شرایطی است كه اكنون هزینه های تولید محصول به ۲۰۰۰ رسیده و ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ دلار به فروش می رسد.

وی اضافه كرد: علت این افزایش هزینه این است كه پنج سال پیش قیمت دلار حدود ۳۷۰۰ تومان بود و تا چند هفته پیش هم همین قیمت باقی مانده بود، این در شرایطی است كه تورم داخلی هر روز رو به افزایش است و افزایش تورم، هزینه های ما را برای تولید محصول بالا برده اما ثابت ماندن قیمت دلار درآمدها را ثابت نگه داشته و حتی كاهش داده است كه همین سبب شده در خیلی از مواقع مجبور شویم محصولات خویش را زیر هزینه تمام شده تولید محصول بفروشیم.

حسینقلی در ادامه با اشاره به اینكه افزایش قیمت فعلی دلار تاثیر چندانی نخواهد داشت، اظهار داشت: اكنون هیچ تاجر و تولیدكننده ای نمی تواند پیش بینی نماید كه چه اتفاقی برای قیمت دلار خواهد افتاد و در شرایطی كه مرتبا كاهش قیمت ارز مطرح می گردد نمی توان روی قیمت فعلی برنامه ریزی نمود.

این تولید كننده سرب و روی درباره نحوه قیمت گذاری ارز اظهار نمود: روشی كه می تواند به نفع تولید و صادرات باشد این است كه قیمت دلار همراه با تورم رشد كند تا بتوان نسبت درآمد بر هزینه تمام شده را به شكل صحیح حفظ كرد.

وی با اشاره به این كه این افزایش قیمت دلار خود به تورم دامن می زند یا نه؟ اظهار داشت: با مطالعه منحنی تورم و قیمت دلار می توان دید كه در خیلی از جاها این دو یكدیگر را به صورت متقاطع رد كردند. از سوی دیگر ارزبری یك واحد تولیدی مانند سرب و روی یك تا دو درصد است، در صورتی كه افزایش قیمت دلار همگام با تورم می تواند تا ۴۰ درصد به درآمدهای صادراتی واحد های تولید كننده بیفزاید.
5.0 / 5
4507
1396/10/21
21:15:16
تگهای خبر: بازار , تولید , دلار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش