همتی خبر داد؛

كاهش سهم نفت از صادرات به یك سوم، عرضه ارز از تقاضا پیشی گرفت

كاهش سهم نفت از صادرات به یك سوم، عرضه ارز از تقاضا پیشی گرفت به گزارش میزان سنج رئیس كل بانك مركزی با اشاره به اینكه سهم نفت از كل صادرات كشور به یك سوم كم شد، اظهار داشت: با این وجود هنوز نتوانسته ایم از اقتصاد نفتی فاصله بگیریم.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، عبدالناصر همتی در یادداشتی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام درباب اقتصاد نفتی و كاهش وابستگی درآمدهای صادراتی به نفت اظهار نظر كرد و از كاهش اثر تحریم های ظالمانه با ادامه این روند آگاهی داد.
متن كامل یادداشت رئیس كل بانك مركزی به شرح زیر است:
از حدود ۵۰ سال پیش كه نفت سهم غالب تولید و صادرات را در اقتصاد ایران داشت تا به امروز كه نفت كمتر از یك سوم صادرات را تشكیل می دهد به هر حال دولت نتوانسته بودجه خودرا از نفت جدا كند.
رشد اقتصادی كشور نیز با وجود كاهش سهم نفت به شدت متاثر از بخش نفتی است.
طبعا اثر مستقیم تحریم های ظالمانه، كاهش رشد بخش نفتی و كاهش منابع برای بودجه دولت می باشد.
این دو با همدیگر بخش غیرنفتی اقتصاد و به تبع رشد كل اقتصاد را تحت تاثیر قرار داده اند آنچه بانك مركزی با سیاست های پولی و ارزی خود می تواند انجام دهد ایجاد ثبات و كمك در جهت رونق بخش غیرنفتی است.
رشد بخش نفتی، برون زاست و به تولید و صادرات نفت بستگی دارد و سیاست های بانك مركزی و رشد درون زا و غیرنفتی موثر است.
همانگونه كه پیش تر بیان كردم تلاش بانك مركزی در رونق صادرات غیرنفتی، ورود ارز آن به چرخه اقتصاد، كمك به تسهیل واردات كالاهای ضروری و سرمایه ای و ایجاد ثبات و آرامش در اقتصاد است.
وضعیت سامانه نیما و پیشی گرفتن عرضه ارز نسبت به تقاضای آن نشان داده است با همت صادركنندگان و تمهیدات واردات به حول و قوه الهی از این دوره سخت نیز به سلامت عبور خواهیم كرد.
بدیهی است در صورت بازگشت به شرایط طبیعی اقتصادی بانك مركزی نیز سیاست های اصلاحی و احتیاطی خودرا ادامه داده و از تكرار تجربه های تلخ گذشته، حتی الامكان پرهیز خواهدنمود.منبع:

5.0 / 5
4583
1398/07/28
13:16:45
تگهای خبر: بانك , تولید , دولت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۳ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش