وضعیت 14 میلیارد دلار كالاهای اساسی مشخص نشد

وضعیت 14 میلیارد دلار كالاهای اساسی مشخص نشد میزان سنج: 14 میلیارد دلاری كه در قانون بودجه برای تامین كالاهای اساسی تعیین شده بود، با وجود اما و اگرهایی كه در ارتباط با اختصاص آن وجود داشت در نهایت در راه پرداخت قرار گرفت، ولی تابحال هیچ گزارشی در خصوص نحوه ارائه و جریان آن منتشر نشده و بتازگی مجلس جهت بررسی آن ورود كرده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، طبق قانون بودجه سال جاری دولت مكلف شد تا ۱۴ میلیارد دلار برای تامین كالاهای اساسی و تجهزات پزشكی و دارو با نرخ ترجیحی تامین كند و گرچه این پیشنهاد از طرف خود دولت مطرح شده بود و نمایندگان به دلیلهای مختلف با آن مخالفت كردند اما در نهایت به تصویب رسید.
در شروع سال و اجرای قانون بودجه دولت موضع خودرا تغییر داده و اعلام نموده به دنبال تعیین راهكارهای برای حذف یارانه پرداختی بابت كالاهای اساسی است؛ به عبارتی ۱۴ میلیارد دلار تعیین شده در بودجه را با ارز ۴۲۰۰ تومان تامین نكرده و آنرا نرخ نیمایی پپردازد، دلیل هم آن بود كه پرداخت ارز ۴۲۰۰ و اختلاف آن با بازار آزاد و ارز نیمایی سبب ایجاد رانت بزرگی می شد كه در نهایت نفع چندانی از آن به مردم نمی رسید چونكه به اعتقاد نمایندگان مجلس و البته اذعان برخی مدیران دولتی كالاهای كه با ارز ۴۲۰۰ وارد می شدند اغلب با قیمتی بر طبق ارز بازار آزاد در اختیار مردم قرار می گرفت.
اگرچه مجلس نیز ورود كرد و راهكارهای متفاوتی عنوان شد حتی بحث كوپن به میان آمد ولی دولت یك دفعه تغییر مسیر داده و اعلام نمود تمامی كالاهای اساسی نیز با ارز ۴۲۰۰ وارد می شود.
مدت ها از اجرای قانون بودجه گذشته و تابحال مشخص نشده ۱۴ میلیارد دلار كالاهای اسلاسی تابحال به چه میزان و بر چه مبنایی برای واردات كدام گروه از كالاهای اساسی اختصاص پیدا كرده است.
این در حالیست كه بتازگی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به كمیسیون برنامه و بودجه اعلام نموده تا وضعیت پرداخت ارز ۴۲۰۰ به كالاهای اساسی را مورد بررسی قرار دهد.
آن چه اخیر بعضی از اعضای كمیسیون برنامه وبودجه در ارتباط با وضعیت تامین كالاهای اساسی با ۱۴ میلیارد دلار پیش بینی شده در بودجه اعلام نمودند از این حكایت داشت این رقم احیانا تا ۱۰ میلیارد دلار كاهش پیدا كنند.
در این شرایط احتمال این كه روند تامین ارز كالاهای اساسی در بودجه سال آینده تغییر كند زیاد است؛ بطوریكه این روزها بحث های در ارتباط با اختصاص ارز با نرخ نیمایی به تمامی كالاهای اساسی مطرح بوده كه در این حالت احیانا به این گروه از كالاها یارانه تعلق خواهد گرفت.5.0 / 5
4641
1398/08/11
11:13:08
تگهای خبر: بازار , دلار , دولت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش