با تصویب مجلس

شرایط و ضوابط سند چك تعیین شد

شرایط و ضوابط سند چك تعیین شد میزان سنج: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه تجارت در بخش اسناد تجارتی شرایط و ضوابط سند چك را تعیین كردند.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی امروز مجلس مواد ۴۵۱ تا ۴۵۶ لایحه تجارت را بررسی نموده و آنرا به تصویب رساندند.
برمبنای ماده ۴۵۱ این لایحه سند چك باید متضمن موارد زیر باشد و با یك شناسه یكتا در سامانه یكپارچه صدور چك نزد بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران صادر شود:
۱- قید كلمه چك
۲- نام صاحب حساب و عندالاقتضی نماینده یا نمایندگان او
۳- نام و شماره حساب شخصی كه مبلغ باید در وجه و یا به حواله كرد او پرداخت گردد.
۴- نام، شناسه و نشانی شعبه ی بانك
۵- شماره حسابی كه چك از آن صادر می شود
۶- تاریخ چك
برمبنای ماده ۴۵۲ این لایحه هر گونه ظهر نویسی چك توسط دارنده یا ضمانت آن حسب مورد صرفا با ثبت هویت منتقل مقابل و شماره حساب وی وكیل در وصول وثیقه گیرنده و شماره حساب وی یا ضامن برای همان شناسه یكتای چك در سامانه مذكور در ماده ۴۵۱ این قانون محقق می گردد.
همین طور عندالزوم هر گونه شرط قابل درك در چك مانند شرط عدم انتقال یا شرط تهدید مسئولیت با درج در سامانه مذكور محقق می شود. چك نمی تواند در وجه حامل صادر و یا ظهرنویسی شود.
برمبنای ماده ۴۵۳ این لایحه صادر كننده چك باید نسخه كاغذی چك را كه حاوی موارد مذكور در ماده ۴۵۱ این قانون است امضا كند و به دارنده تحویل دهد.
نسخه كاغذی چك صرفا بعنوان رسید صدور چك در سامانه یكپارچه ی صدور چك شمرده می شود و در هر حال صرفا اطلاعات مندرج در سامانه مذكور ملاك عمل خواهد بود.
برمبنای ماده ۴۵۶ این لایحه بعد از لازم الاجرا شدن این كتاب مواد ۲۲۳ تا ۳۳۴ قانون تجارت مصوب ۲۲/ ۱۳/ ۱۳۱۱ با اصلاحات و الحاقات بعدی و ماده ۲۳ قانون صدور چك مصوب۱۶/ ۴/ ۱۳۵۵ با اصلاحات و الحاقات بعدی نسخ می گردد. مقررات این كتاب ازتاریخ ۱/۱/ ۱۴۰۱ لازم الاجرا می شود.
مواد ۴۵۴ و ۴۵۵ نیز جهت بررسی های بیشتر به كمیسیون مربوطه ارجاع شد.
منبع:

5.0 / 5
4579
1398/09/05
14:58:41
تگهای خبر: بانك , تجارت , قانون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش