در گفت وگو با میزان سنج مطرح شد

انباشت 15 هزار تن شیر خشك در ایران

انباشت 15 هزار تن شیر خشك در ایران میزان سنج: رئیس انجمن صنفی تولیدكنندگان شیر خشك ایران از دپو بیشتر از 15 هزار تن شیر خشك در نیمه اول امسال در كارخانه های تولیدی به سبب ممنوعیت صادرات این محصول آگاهی داد.


سیاوش سلیمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ممنوعیت صادرات شیر خشك از تابستان سال گذشته، اظهار نمود: هم اكنون بیشتر از ۳۰ كارخانه تولید شیر خشك صنعتی در ایران با اشتغال مستقیم بالغ بر ۵۰۰۰ نفر فعال می باشند كه سالانه ۱۰۰ هزار تن تولید دارند.
وی مصرف سالانه شیر خشك در ایران را ۶۰ تا ۷۰ هزار تن اعلام نمود و اظهار داشت: این صنعت می تواند سالانه حدود ۳۰ هزار تن صادرات داشته باشد و در سال ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به ترتیب ۳۰ و ۲۶ هزار تن شیر خشك به ۱۲ كشور در منطقه و برخی كشورهای آفریقایی صادر شد.
بگفته رئیس انجمن صنفی تولیدكنندگان شیرخشك ایران، هم اكنون بیشتر از ۱۵ هزار تن شیر خشك در كارخانه ها دپو شده كه فهرستی از آن به تفكیك كارخانه ها به وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) ارائه شده است.
وی ادامه داد: برخی كارخانه های مصرف كننده شیر خام همچون واحدهای لبنی و تولیدكنندگان شیرینی و شكلات نیز مازاد محصول خودرا به واحدهای تولیدكننده شیر خشك می فرستند تا به صورت كارمزدی تبدیل به شیر خشك شود و برای آنها قابل نگهداری باشد كه اگر این میزان را نیز در نظر بگیریم ممكنست حدود ۳۰ هزار تن شیر خشك در كشور دپو شده باشد.
سلیمی همین طور با اشاره به اینكه وزارت صمت علت ممنوعیت صادرات شیر خشك را جلوگیری از گران شدن شیر خام اعلام نموده است، اظهار نمود: این در حالیست كه با وجود ممنوعیت صادرات شیر خشك در یك سال اخیر باز هم قیمت شیر خشك افزایش یافته است. نكته قابل توجه دیگر این است كه سایر محصولات لبنی مجاز به صادرات هستند.
بگفته این مقام صنفی، در آخرین جلسه تولیدكنندگان شیر خشك با وزارت صمت مقرر شده است كه شركت تعاونی انجمن صنایع لبنی تا ۱۵ روز دیگر ۴۰ درصد و در ۱۵ روز دوم مابقی شیر خشك دپو شده در كارخانه ها را خریداری كند. در غیر این صورت مجوز صادرات البته با در نظر گرفتن عوارض صادراتی برای تولیدكنندگان شیر خشك صادر شود.
منبع:

5.0 / 5
4270
1398/09/08
10:29:55
تگهای خبر: تجارت , تولید , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش