بازار گوشی موبایل آرام گرفت

بازار گوشی موبایل آرام گرفت به گزارش میزان سنج در حالیكه این روزها از نوسان های قیمت ارز خبری نیست، با عنایت به تأثیر مستقیم قیمت ارز بر قیمت گوشی، به نظر می آید بازار گوشی موبایل به ثبات نسبی رسیده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، بعد از تغییراتی كه برای واردات گوشی مسافری در نظر گرفته شد، بهترین موقعیت برای واردكنندگان رسمی فراهم گردید تا با تفاوت قیمتی كه حالا گوشیهای مسافری نسبت به واردات رسمی دارند و دیگر نمی توان گوشیهای مسافری را به صرفه تر قلمداد كرد، بازار را در دست بگیرند و با فراهم كردن نیاز مصرف كننده، بازار گوشیهای موبایل را كه در طول دو سال گذشته، به دلایلی همچون افزایش نرخ ارز و رجیستری و مانند این ها گرفتار بحران شده بود، ساماندهی كنند.
طرح رجیستری یا شناسنامه دار كردن تجهیزات سیمكارت خور با هدف مبارزه با قاچاق از سال ۱۳۹۶ اجرایی شد و واردكنندگان غیررسمی برای جبران این موضوع، به واردات چمدانی گوشیهای مسافری رو آوردند كه از معافیت های گمركی برخوردار بودند. البته بعد از آن، اقداماتی برای مقابله با این وضعیت در نظر گرفته شد، همچون دریافت مستقیم كد فعال سازی گوشی مسافری بعد از پرداخت عوارض و ثبت موفق شناسه سریال دستگاه در گمرك بود كه با اتصال گمرك به سامانه همتا امكان پذیر شد.
اما این اقدام هم چندان موفقیت آمیز نبود و به خرید و فروش اطلاعات مسافران و حتی بدون آگاهی آنها منجر گردید كه در سفرهای زیارتی حجاج هم شدت یافت. بنابراین با نزدیك شدن به ایام اربعین، وزارت صنعت، معدن و تجارت، تعرفه گمركی واردات تلفن همراه را با افزایش حقوق ورودی گوشی به ۲۶ درصد رساند، هم چنین معافیت ۸۰ دلاری برای واردات تلفن همراه مسافری حذف و مقرر شد استفاده از نرخ ارز بازار ثانویه برای محاسبه حقوق ورودی واردات تلفن همراه مسافری اعمال شود.
از طرفی، بازار گوشی در یك سال گذشته بالا و پایین بسیار داشته و البته روند آن تحت تاثیر عواملی مانند افزایش نرخ ارز، عمدتاً صعودی بوده است. عواملی مانند مانند سودجویی برخی فروشندگان از اسم رجیستری و مشكلات واردكنندگان و اختلال های چندباره در سامانه همتا و واردات گوشی مسافری هم چند مرتبه بازار گوشی را دستخوش تحول كرد.
در اینباره به تازگی رضا دیهیمی - نایب رئیس انجمن واردكنندگان موبایل تبلت و لوازم جانبی- درباره احتمال افزایش قیمت گوشی اظهار داشته بود: افزایش قیمتی برای مصرف كننده نهایی نخواهیم داشت چونكه نه دلار گران شده و نه تعرفه گوشیهای شركتی افزایش پیدا كرده و نهایتا همان سه درصد هزینه خدمات بعد از فروش به گوشیها اضافه می شود و مورد دیگری برای افزایش قیمت وجود ندارد و با افزایش قیمت نامتعارفی روبه رو نخواهیم بود.
ثبات قیمت گوشی همراه در بازار
در این راستا اخیرا و طبق اعلام همتا (سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی) ابراهیم درستی -رئیس اتحادیه فروشندگان صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی- درباره جدیدترین آمار از معاملات بازار تلفن همراه اظهار كرده است: الان قیمت تلفن همراه در ثبات نسبی قرار دارد. قیمت گوشی تلفن همراه در گذشته افزایشی بود، اما الان روند كاهشی به خود گرفته است و دلیل ریزش قیمت ها را می توان كاهش نرخ ارز در بازار دانست.

درستی از شركت های واردكننده گوشی تلفن همراه درخواست كرده تا توان دارند، نیاز بازار را تامین كنند چونكه دلالان و سوءاستفاده گران از نیاز بازار برای تحقق خواسته های خود استفاده نكنند و اظهار داشت: زمانی وضع بازار موبایل مشخص می شود كه دست دلالان و سودجویان در بازار كوتاه شود. امیدواریم همكاری دولت و اصناف بیش تر شود تا بازار روند مطلوب تری به خود بگیرد.5.0 / 5
4597
1398/09/09
23:02:25
تگهای خبر: بازار , تجارت , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۳ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش