پس از سرطان كاری در باغ زرباف؛

آژیر قرمز سوم ساوه از رودابان به گوش می رسد

آژیر قرمز سوم ساوه از رودابان به گوش می رسد میزان سنج: ایسنا/مركزی از كشاورزی با تمام بار مثبتش انتظار نمی رود كه پیامد منفی به دنبال داشته باشد، اما خبرهایی كه چندی است از ساوه به گوش می رسد، نشان میدهد كه گاه از محل كشاورزی هم می توان منتظر فاجعه زیست محیطی بود، چیزی كه بارها تحت عنوان سرطان كاری در ساوه در این خبرگزاری آگهی داده شد و همچنان ادامه دارد.


زمین های كشاورزی منطقه "رودابان" واقع در جنوب و جنوب غربی ساوه همچون زمین های كشاورزی رها شده هستند، زمین هایی كه روزگاری مزیتی برای این شهر كهن و تاریخی به شمار می رفتند و این رهاشدگی اینروزها نه تنها مشكل كشاورزی كه مشكل زیست محیطی را برای منطقه به دنبال دارد.
در واقع خشكسالی چند سال اخیر، عدم تخصیص حقابه این منطقه در سال های اخیر، بحث تغییر اقلیم، گرمای جهانی و داستان كم آبی همه دست به دست هم داده اند تا كشاورزی به ویژه كشاورزی سنتی منطقه رودابان ساوه كه از رونق بالایی برخوردار بود به مخاطره بیفتد و بدین سبب كشاورزان از كار بیكار و زمین ها بستر مناسبی برای حركت ذرات گردو غبار و خاك شدند.
"امیر زواری" یكی از كشاورزان منطقه "رودابان" وسعت اراضی كشاورزی این منطقه در قسمت جنوبی و جنوب غرب ساوه را قریب به سه هزار هكتار بیان كرد كه در سالجاری افزون بر ۱۲۰۰ هكتار از اراضی آن زیر كشت پائیزه رفته است.
آب مزلقان جواب تشنگی خاك رودابان را نمی دهد
وی اضافه كرد: با وجود اینكه اراضی كشاورزی منطقه رودابان یكی از نقاط پائین دستی سد الغدیر است و در مجاورت رودخانه دائمی مزلقان چای قرار دارد و كانال احداثی توسط مدیریت سد الغدیر ساوه اراضی كشاورزی این منطقه را از اراضی كشاورزی روستای الوسجرد جدا كرده است، اما اراضی كشاورزی روستای الوسجرد از سد الغدیر حقابه دارند و خاك حاصلخیز رودابان از این تخصیص آب محروم مانده، آب رودخانه مزلقان جواب تشنگی این خاك را نمی دهد و روز به روز كشاورزی رودابان نابودتر می شود.
این كشاورز منطقه رودابان در ادامه اظهار داشت: در گذشته سهم ماهانه آب این منطقه ۵ روز از هر ۱۰ روز بود اما به علت كمبود منابع آب آشامیدنی در ساوه، در نقاط بالادستی مبادرت به حفر چندین حلقه چاه برای انتقال آب كردند و با ایجاد سدخاكی بخش دیگری از آب به اراضی كشاورزی بالادستی هدایت شد كه نتیجه این اقدامات قطع سهمیه آب رودابان از مزلقان شده است.
وی اشاره كرد: تنها سهمیه آب در نظر گرفته شده برای آبیاری اراضی رودابان فقط از رودخانه مزلقان است كه آنهم به علت كمبود منابع آبی در نتیجه خشكسالی و كاهش نزولات آسمانی كفاف سطح وسیعی از اراضی كشاورزی را نمی دهد.


زواری اضافه كرد: از مجموع ۱۲۰۰ هكتار اراضی زیر كشت پائیزه رفته امسال رودابان، تنها نیاز آبی ۳۰۰ هكتار تامین شده است و اگر باران در پائیز نمی بارید معلوم نبود چه بلایی بر سر زراعت این منطقه می آمد و چه خسارتی به كشاورزان تحمیل نمی شد.
"مهدی زواری" از دیگر كشاورزان این منطقه نیز اظهار داشت: در سالهای گذشته كه كشاورزی در رودابان رونق داشت برای افزون بر ۴۰۰ نفر بطور مستقیم و دو هزار نفر به صورت غیرمستقیم فرصت شغلی فراهم شده بود، اما الان تعداد كشاورزان این منطقه قلیل شده است.
وی از مسئولان خواست كه برای جلوگیری از كشاورزی منطقه رودابان، اولا مبادرت به تخصیص سهمیه آب از رودخانه مزلقان برای رودابان كنند و دوما اگر امكان تخصیص از این رودخانه وجود ندارد از منابع آبی سدالغدیر كه این روزها از تراز آبی مطلوبی برخوردارست برای این منطقه منظور كنند.
بالادستی ها آب را می برند، پایین دستی ها بی آبند
"داود سلامت" از دیگر كشاورزان رودابان به برداشت غیرقانونی از رودخانه مزلقان در نقاط بالادستی اشاره نمود و اضافه كرد: در سایه بی توجهی و نبود نظارت بر عملكرد رودخانه مزلقان، عده ای باغدار در نقاط بالادستی مبادرت به برداشت غیرقانونی آب رودخانه با راه اندازی جوی آب و كانال كرده و سهم حقابه بران این رودخانه را به باغات منطقه آقدره هدایت می كنند كه نتیجه آن نرسیدن آب به پائین دست و محرومیت ما از حقابه است.


وی اضافه كرد: برداشت غیرقانونی آب از سد دوم رودخانه مزلقان (حدودا سه هزار لیتر در ثانیه) در حالی صورت می گیرد كه مالكان باغات و اراضی باید از چاه هایی كه در اختیار دارند جهت استفاده كنند كه متاسفانه مبادرت به برداشت غیرقانونی می كنند.
میراب بیاورید
"محمدعلی خوش اخلاق" كشاورز دیگر رودابانی استقرار میراب در نقاط بالادستی را راهكار جلوگیری از برداشت های غیرقانونی دانست و اضافه كرد: در نظر گرفتن گشت های میراب و نظارت بر عملكرد رودخانه مزلقان كه حتی حاضریم هزینه آنرا نیز خودمان پرداخت نماییم سبب خواهد شد كه هیچ برداشت غیرمجازی صورت نگیرد و هر كس از حقابه تعیینی خود بهره برداری كند.
وی اضافه كرد: اگر مقدار آبی كه به صورت غیرقانونی از رودخانه مزلقان برداشت می شود به پائین دست هدایت شود برای تامین نیاز كشاورزان رودابان كافی است. كشاورزان رودابان از حقابه مسلم خود محروم هستند، اما كشاورزانی كه در نقاط بالادستی قرار دارند به صورت غیرمجاز مبادرت به برداشت آبی كه حق آنها نیست می كنند.


مسئولان اقدام نكنند، رودابانی ها اقدام می كنند
خوش اخلاق اظهار داشت: اگر مسئولان با برداشت های غیر قانونی برخورد نكنند، كشاورزان رودابان به صورت خودجوش مبادرت به مسدود كردن جوی آب و كانال هایی خواهند كرد كه آب را به صورت غیرقانونی در نقاط بالادستی برای آبیاری باغات هدایت می كند.


"حبیب اله محلوجی" مالك ۳۰۰ هكتار از اراضی كشاورزی رودابان نیز اظهار داشت: بر طبق اسناد موجود كه توافقنامه ای بین مالكان كشاورز منطقه رودابان و بهره برداران آب از منابع آبی سدالغدیر در سالیان گذشته تنظیم شده است، افزون بر یك چهارم آب رودخانه مزلقان برای اراضی رودابان تخصیص یافته و مابقی نیز بین نقاط بالادستی و مجاور تقسیم بندی شده است.
وی افزود: با راه اندازی سدهای خاكی در نقاط مختلف مسیر جاری شدن آب در رودخانه مزلقان توسط امور منابع آب ساوه، سهمیه منطقه رودابان از این رودخانه دائمی قطع شده و هیچ آبی به سمت اراضی حاصلخیز رودابان هدایت نمی گردد، همین طور مسدود كردن آب و عدم جریان منابع آبی در نقاط پائین دستی رودخانه مزلقان، ضمن اینكه تهدیدی برای اكوسیستم منطقه و طبیعت به حساب می آید سبب خشك شدن چاه های كشاورزی در این نقاط شده چونكه آبی به پائین دست هدایت نمی گردد كه بخواهد سفره های زیرزمینی را تقویت كرده و منابع آبی چاه های كشاورزی را تامین كند.
وی اضافه كرد: سوال كشاورزان منطقه رودابان این است كه اگر اراضی حاصلخیز این منطقه از حقابه سدالغدیر برخوردار نیستند، پس علت راه اندازی كانالی به طول بیشتر از یك كیلومتر در ادامه كانالی كه آب سدالغدیر ساوه را به نقاط پائین دستی هدایت می كند برای منطقه رودابان چیست؟ هزینه كرد مدیریت سد الغدیر ساوه در گذشته برای راه اندازی كانالی از مجاورت رودخانه مزلقان و نقطه تلاقی انتقال آب به نقاط مختلف همچون رودابان چه توجیه اقتصادی داشته است؟
الوسجردی ها به رودابانی ها آب می فروشند!
محلوجی با اشاره به اینكه راه اندازی كانال برای انتقال آب بوده است نه اینكه كشاورزان تماشاگر یك كانال احداثی فاقد آب باشند، اضافه كرد: كانالی كه از سدالغدیر آب را به نقاط پائین دستی هدایت می كند در وسط اراضی كشاورزی روستای الوسجرد و منطقه رودابان قرار دارد در حالی كه وسعت اراضی این روستا كمتر از رودابان است. برای روستای الوسجرد حقابه از سدالغدیر تخصیص یافته و برای رودابان قطره ای آب نمی دهند و جالب اینكه كشاورزان روستای الوسجرد مازاد آبی كه از سدالغدیر سهم دارند را با قیمت بالایی به كشاورزان منطقه رودابان می فروشند.


وی اضافه كرد: این بی عدالتی است كه سهمی از آب الغدیر برای رودابان در نظر گرفته نمی گردد و باید برای تامین آب مورد نیاز اراضی، آب را از بهره برداران خریداری كنند. چرا نباید مستقیما از دریچه سدالغدیر سهمی هم برای رودابان تخصیص داده شود.
تعبیه دریچه در راه مزلقان در صورت تامین منابع
در همین رابطه مدیر امور منابع آب ساوه اظهار داشت: اراضی كشاورزی منطقه رودابان از رودخانه مزلقان حقابه دارند و میزان آبی كه برای كشاورزان تخصیص می یابد بستگی به میزان منابع آبی دارد كه از این رودخانه دائمی كه تماما در حوضه آبریز شهرستان ساوه واقع است، عبور می كند.
"نقی بهجت" اضافه كرد: در سالهای اخیر به علت خشكسالی و كاهش نزولات آسمانی از میزان حقابه تخصیصی برای منطقه رودابان كاسته شده بود در حالی كه با سیلابی شدن رودخانه مزلقان در بهار امسال به دنبال بارش های موثر و فراگیر، قسمتی از سیلاب بوسیله جوی وزیری به رودابان هدایت شد.
وی بیان كرد: چنانچه آبی كه از رودخانه مزلقان به سمت رودابان هدایت می شود نیاز آبی اراضی كشاورزی این منطقه را تامین نمی كند می بایست كشاورزان و زراعت كارانی كه با محدودیت منابع آبی برای كشت انواع محضولات مواجهند با مراجعه به امور منابع آب درخواست تخصیص آب را عرضه كنند تا تصمیمات لازم برای بهره مندی از آب مورد نیاز به تناسب آبی كه در رودخانه جاری می شود اتخاذ شود.
بهجت اشاره كرد: به شرطی كه آب كافی در رودخانه مزلقان جاری شود تمامی حقابه های كشاورزان منطقه رودابان و حتی سایر نقاطی كه سهمی از این رودخانه دارند تخصیص داده می شود. بدیهی است در صورت كاهش دبی رودخانه، حقابه های كشاورزان به تناسب میزان آبی كه در رودخانه جریان دارد تخصیص خواهد یافت.
وی در ادامه اظهار داشت: اقدامات خوبی در منطقه آقدره برای روان سازی جریان آب در رودخانه مزلقان صورت گرفته است اما كافی نیست و در صورت تامین منابع مالی در شورای برنامه ریزی شهرستان دریچه هایی در راه رودخانه در چارچوب یك طرح جامع و مطالعاتی تعبیه خواهد شد تا میزان حقابه تخصیصی به صورت عادلانه تقسیم شود و این طور نباشد كه سیلاب یا منابع آبی به هر طرف كه بستر حركت فراهم بود به جریان بیفتد.
در ادامه گزارش، پاسخ مدیر امور بهره برداری از سدالغدیر ساوه را درباب چرایی علت راه اندازی كانال برای هدایت آب از محل منابع آبی سدالغدیر و دلیل عدم تخصیص آب از این سد با وجود راه اندازی كانال را جویا می شویم.
امكان برخورداری رودابان از الغدیر در صورت تكمیل تراز آبی دریاچه سد
سیدجلال شاهرخ علت راه اندازی كانال به طول افزون بر یك كیلومتر كه در سالیان گذشته برای هدایت آب در منطقه رودابان راه اندازی شده است، را انتقال آب مازاد بر حقابه های تخصیصی برای بهره برداران كشاورزی عنوان نمود و اضافه كرد: راه اندازی كانال آب در منطقه رودابان در چارچوب اجرای طرح های توسعه ای برای تامین نیاز آبی اراضی كشاورزی دشت ساوه از سدالغدیر صورت گرفته است.
وی با تاكید بر اینكه كشاورزان منطقه رودابان منابع آبی مورد نیاز خودرا از رودخانه مزلقان تامین می كنند و از زمان راه اندازی سد الغدیر هیچ حقابه ای برای آنان در نظر گرفته نشده است، اظهار داشت: هیچ الزامی در تخصیص آب از سدالغدیر بوسیله رودخانه قره چای برای رودابان وجود ندارد، اما در صورت تكمیل تراز آبی در دریاچه سد الغدیر ساوه این امكان وجود دارد كه از مازاد آبی كه در اختیار است به اراضی رودابان بوسیله كانال احداثی هدایت شود.
شاهرخ درباب فروش مازاد آب كشاورزان روستای الوسجرد به رودابانی ها اظهار داشت: كنترل و مدیریت آب برای كشاورزانی كه از سدالغدیر حقابه دارند وظیفه مدیریت سد نیست و تنها وظیفه ما توزیع عادلانه آب میان حقابه بران است.
وی با اشاره به تخصیص آب از محل منابع آبی سدالغدیر در سالجاری به علت تكمیل تراز آبی دریاچه سد، اظهار داشت: در سال آبی گذشته به علت بارش های مطلوب، مازاد آب مورد نیاز حقابه بران سد برای كشاورزان رودابانی در كشت دوم زراعی تخصیص یافت و در سال آبی جدید(از مهرماه سال ۱۳۹۸ تا مهرماه سال ۱۳۹۹) نیز چنانچه میزان بارش ها و ذخیره سازی آب در دریاچه سدالغدیر افزایش یابد و منابع آبی پایداری ذخیره سازی شده باشد اساسا در كشت دوم زراعی از آب سد برخوردار خواهند شد.
وی اشاره كرد: از آنجاكه كه رودابانی ها از سدالغدیر حقابه بر نیستند، پس هیچ الزامی در تخصیص آب در كشت اول زراعی (پائیزه) وجود ندارد و به شرط برخورداری از آب مطمئن و پایدار در كشت دوم(بهاره) اساسا تخصیص خواهد یافت.
مدیر امور بهره برداری از سدالغدیر ساوه اشاره كرد: با قطعیت پیدا كردن میزان آب در دریاچه سدالغدیر ساوه در كشت دوم كه از شروع خرداماه سالجاری شروع می شود نهایت مساعدت درباب كشاورزانی كه نیاز به منابع آبی موقت دارند بعمل خواهد آمد. در شرایط كنونی كه هیچ پیش بینی از آورد مناسب در دریاچه سد ساوه نمی توان كرد و اطلاع دقیقی از میزان ذخیره سازی آب نیست نمی توان انتظارات كشاورزان را در كشت اول برآورده كرد.
وی اضافه كرد: سدالغدیر ساوه با هدف تامین آب آشامیدنی شهر ساوه و آبیاری اراضی كشاورزی كه برای آنها حقابه تعریف و تعیین شده است راه اندازی شده و بدیهی است كه نحوه مصرف آب ذخیره شده نیز باید بر همین مبنا باشد.
شاهرخ در پاسخ به این پرسش كه آیا راهكاری برای تخصیص آب كشاورزان رودابانی از منابع سد الغدیر وجود دارد یا خیر؟ اظهار داشت: ایجاد حقابه جدید تابع شرایط خاصی است و عملا منتفی است، مگر اینكه میزان بارش ها از حد نرمال هم عبور كرده و منابع آبی مازادی در سد ذخیره شده باشد.
وی اضافه كرد: كشاورزان بادرانی می بایست در سالهای ۷۵ و ۷۶ مبادرت به خرید حق اشتراك می كردند و وزارت نیرو با سازوكاری كه دارد نسبت به واگذاری اشتراك برابر مقررات اقدام می كرد. بدیهی است با تقسیم حقابه بران توزیع آب بر طبق تواقفی كه در گذشته صورت گرفته صورت می گیرد و امكان تخصیص برای غیر بهره برداران وجود ندارد.
كار كم آبی باردیگر به معضل زیست محیطی كشید/نوار سبز ساوه رنگ باخت
موضوع دیگری كه مالك افزون بر ۳۰۰ هكتار از اراضی رودابان در بازدید میدانی خبرنگار ایسنا، بدان اشاره نمود وقوع یك معضل زیست محیطی در نتیجه عدم تخصیص منابع آبی به این منطقه بود كه به علت تهدیدی كه برای سلامت شهروندان ساوجی به حساب می آید بمراتب حساس تر و نگران كننده تر است.
محلوجی اظهار نمود: منطقه رودابان در نوار جنوبی و جنوب غربی ساوه قرار دارد و به علت برخورداری از خاك حاصلخیز، مستعد كشاورزی است و در سالیان گذشته به علت تخصیص آب، بخش اعظمی از سه هزار هكتار اراضی رودابان زیر كشت انواع محصولات زراعی و جالیزی می رفته است كه علاوه بر زیبایی جنوب شهر ساوه، نوار سبزی پیرامون این شهر تاریخی را ایجاد كرده بود و مانند یك ریه برای شهر صنعتی ساوه با فعالیت افزون بر ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی عمل می كرد. اما متاسفانه عدم تخصیص آب سبب نابودی كشاورزی شده و نوار سبز را به یك نوار خشك و بی روح تبدیل نموده است.


وی افزود: نتیجه خشك شدن اراضی رودابان ایجاد پدیده ریزگردها در این منطقه است و از آنجاكه در راه وزش باد قرار دارد، گردوخاك و ریزدگردهای تولیدی ناشی از وزش باد در هوا انتشار یافته و آلودگی هوای این شهر صنعتی را تشدید می كند.
آژیر قرمز برای تنفس ساوجی ها
محلوجی اشاره كرد: اگر فكری برای توسعه كشاورزی منطقه رودابان نشود اساسا این منطقه در آینده بعنوان یك كانون اصلی تولید ریزگرد و گردوخاك تبدیل گشته و بعنوان یك معضل زیست محیطی هوای سالم شهر ساوه را تهدید می كند و خطر جدی برای افراد بیمار و سالمندان است.
وی بیان كرد: بخش اعظمی از آلودگی هوای شهر ساوه و ناسالم بودن هوا برای گروه های حساس به علت فعالیت ریزگردهاست و رودابان یكی از كانون های فعال ریزگردی است چونكه گردوخاك جنوب شهر را به مركز و شمال شهر منتشر می كند در حالی كه رونق كشاورزی علاوه بر جلوگیری از فعالیت ریزگردها سبب افزایش سرانه فضای سبز شهری ساوه نیز خواهد شد.
به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، برمبنای آمار بدست آمده از دستگاه سنجش آلودگی هوا، علت بیشترین میزان آلودگی هوا در ساوه وجود ذرات معلق با قطر كمتر از ۲.۵ میكرون بوده و عواملی چون دی اكسیدنیتروژن و ازن نیز سهم كمتری دارند. براین اساس آلودگی بیشتر از ۷۰ درصد روزهای آلوده ساوه ناشی از افزایش ذرات معلق با قطر كمتر از ۲.۵ میكرون است. این ذرات كه با نام "ریزگرد" شناخته می شوند، چند سالی است كه گریبان شهر ساوه را نیز گرفته اند.
به گفته كارشناسان، این ذرات هم منابع طبیعی و هم منابع مصنوعی دارند. منابع طبیعی بروز این ذرات، ریزگردهای منطقه ای و محلی است و منابع مصنوعی آن احتراق وسایل نقلیه سبك و سنگین است. ذرات ناشی از احتراق سوخت، ریزتر، سمی تر و خطرناك تر از ریزگردها هستند.
نمونه برداری و بررسی تركیب گرد و غبارهای شهر ساوه نشان میدهد كه این ذرات صرفاً متشكل از دانه های خاك، شن، ماسه و ذرات خاك نیستند، بلكه تركیب پیچیده ای از عناصر شیمیایی هستند و ذرات معلق با قطر كمتر از ۲.۵ میكرون به دلیل سبكی می توانند تا عمق دستگاه تنفسی نفوذ كرده و حتی وارد جریان خون شوند.
درختكاری برای مقابله با ریزگردها كارآمدتر از كاشت محصولات زراعی است
در همین رابطه رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان ساوه اظهار داشت: بیشترین فعالیت ریزگردها در فصل تابستان است و در شهر ساوه چون جهت وزش باد از غرب به شرق شهر است بیشترین كانون فعالیت ریزگردها در دشت ساوه و در محدوده جنوب و جنوب غربی است.
هادی رستم خانی اضافه كرد: كاهش میزان نزولات آسمانی و محدودیت منابع آبی منجر به بروز پدیده خشكسالی شده و در نتیجه از سطح زیر كشت اراضی كشاورزی كاسته شده است و سطح وسیعی از دشت ساوه را به صورت زمین لم یزرع تبدیل گشته و كانونی برای فعالیت ریزگردها به وجود آمده است.


وی بیان كرد: به كشاورزان جنوب و جنوب غربی ساوه سفارش می شود برای جلوگیری از فعالیت ریزگردها در این منطقه بجای كشت محصولات زراعی به كشت محصولات باغی و كاشت درختان مثمر و یا غیرمثمر روی آورند تا اولا از ایجاد گردوخاك ناشی از شخم زدن زمین برای كشت محصولات زراعی جلوگیری شود و ثانیا یك نوار سبز دائمی در پیرامون شهر ساوه ایجاد شود.
رستم خانی با اشاره به محدودیت در منابع آبی اظهار داشت: درختكاری بمراتب بهتر از كشت محصولات زراعی می تواند آلودگی شهر را در نتیجه فعالیت ریزگردها كم كند و با عنایت به كمبود منابع آبی پیشنهاد می شود كه از درختان مقاوم به شرایط محیطی و منطبق اقلیم شهر ساوه و با نیاز آبی كمتر نظیر پسته، زیتون، انجیر، انار و... استفاده گردد. گرچه درختكاری در این منطقه نیاز به اظهار نظر از طرف كارشناسان جهادكشاورزی دارد.
وی توسعه كمربند سبز ساوه را سبب تلطیف هوای شهر ساوه دانست و اضافه كرد: جلوگیری از انتشار گردوغبار در فضای شهرساوه یكی از مسائل مهمی است كه باید در دستور كار مجموعه مدیریتی شهرستان قرار گیرد و با تدبیر و برنامه ریزی از ایجاد كانون های ایجاد ریزگرد در نقاط مختلف شهر خصوصاً محدوده جنوب و جنوب غربی این شهر صنعتی كشور جلوگیری كرد.
به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، بر طبق بررسی های بعمل آمده توسط كارشناسان، میزان غلظت لحظه ای آلاینده گردوغبار با قطر كمتر از ۲.۵ میكرون ناشی از فعالیت پدیده ریزگردهاست كه قسمتی از آن از مناطق غرب و جنوب غربی كشور وارد این شهر می شود و تركیب ریزدگردهای دشت ساوه خصوصاً در قسمت جنوبی شهر بگفته متخصصان با تأثیر بر ریه ها سبب ایجاد بیماری های قلبی، ریوی، ناراحتی های تنفسی و آلرژیك خواهد شد.
خشكسالی های پی در پی در سال های اخیر در این شهرستان به علت كاهش نزولات آسمانی سبب افت سفره های زیرزمینی، از بین رفتن رطوبت خاك و افزایش فرسایش خاك شده و این مساله پدیده ریزگردها را تا حدی در این شهر تشدید می كند و آثار مخرب ذرات گرد و غبار ریز بر سیستم تنفسی و سلامت به ویژه گروه های جمعیتی كودكان، زنان باردار، سالمندان و افرادی با نقص سیستم ایمنی بدن مؤثر است.
بازنگری در توزیع عادلانه آب میان حقابه بران از سد الغدیر و تخصیص آب برای كشاورزان رودابانی در كشت اول (پائیزه) و برخورداری صددرصدی این منطقه از سهم یك چهارمی آب رودخانه مزلقان ضمن رونق كشاورزی و ایجاد افزون بر ۴۰۰ فرصت شغلی به ادعای مالكین كشاورزی رودابان ضمن فراهم كردن بستر توسعه اقتصادی ناشی از رونق كشاورزی می تواند یك كمربند سبز را در جنوب شهر ساوه تشكیل و علاوه بر تلطیف هوای شهر از آلودگی متاثر از فعالیت ریزگردها جلوگیری كند. موضوعی كه شاید به ظاهر دشوار و غیر عملی باشد اما در نتیجه یك هم افزایی و هماهنگی بین بخشی با تشكیل كارگروههای مربوطه و كمی انعطاف در قانون شدنی است.
از طرفی نگرانی كشاورزان جنوب شهر ساوه این است كه بجای تخصیص آب از مزلقان و سدالغدیر از طرف مسئولان متاسفانه شاهد تخصیص فاضلاب آب های سطحی و روانآب های شهر ساوه به این منطقه هستیم و بخشی اعظمی از اراضی كشاورزی و چاههای آب در نتیجه نفوذ فاضلاب جاری شده به رودابان آلوده شده است و كشاورزان رودابانی بالاجبار مبادرت به كشت سرطان می كنند. موضوعی كه در گزارش چند روز پیش ایسنا بدان پرداخته شد و تبعات منفی ناشی از این معضل زیست محیطی به متولیان امر گوشزد شد.
هدایت فاضلاب جنوب شهر ساوه به رودابان باعث شده است كه حتی عده ای فرصت طلب نیز وسوسه شده و مبادرت به كشت محصولات زراعی با آب فاضلاب كنند كه خطر جدی برای سلامت انسان به حساب می آید.
منبع:

5.0 / 5
4621
1398/09/11
13:49:16
تگهای خبر: توسعه , تولید , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش