گمرك اعلام كرد

موجودی 4 میلیون تنی كالاهای اساسی در بنادر

موجودی 4 میلیون تنی كالاهای اساسی در بنادر میزان سنج: طبق اعلام گمرك، هم اكنون موجودی كالاهای اساسی در بنادر ایران به چهار میلیون تن رسیده است كه ترخیص 56 هزار تن برنج مقرر است بزودی آغاز شود.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، مهرداد جمال ارونقی - معاون گمرك ایران - آخرین وضعیت واردات كالاهای اساسی و ترخیص آنرا تشریح نمود.

آنطور كه وی گفته هم اكنون موجودی كالاهای اساسی در بنادر ایران چهار میلیون تن است كه اغلب این كالاها را گندم، ذرت، جو، شكر خام، سویا برنج و دانه های روغنی می سازند.

معاون فنی و امور گمركی گمرك ایران اظهار نمود كه موجودی كالاهای غیر كانیتنری كه جزو كالاهای اساسی هم نیستند مانند تجهیزات نیروگاهی، ماشین آلات راه سازی، معادن و ماشین آلات خطوط تولید هم اكنون حدود چهار میلیون تن برآورد می شود.

ترخیص روزانه ۱۵۰۰ كانتیر كالا از بنادر

ارونقی تصریح كرد: ۲۰ شناور با ظرفیت ۳۰۰۰ تن تا ۳۰ هزار تن در بنارد جنوبی و شمالی كشور در حال تخلیه كالاهای اساسی هستند و ۲۰ شناور هم در بندرگاه منتظر تخلیه كالاهای اساسی پهلو گرفته اند.
این مقام مسئول با اشاره به اینكه موجودی فعلی بنادر ۸۳ هزار TEU كانتینر كالا است، اعلام نمود: بیشترین كالاهای كانتینری در بندر شهیدرجایی، بندر امام خمینی(ره)، انزلی، بوشهر، چابهار و خرمشهر است.
وی ادامه داد: اگر تعداد باكس های كانتینر را لحاظ نماییم این میزان كانتینر كمتر از ۶۰ هزار باكس خواهد بود كه موجودی این رقم در بنادر قابل قبول و منطقی است و اگر كمتر از این اعداد باشد جای نگرانی خواهد داشت كه حجم واردات كالاهای سرمایه ای در كشورمان كاهش یافته است.
معاون گمرك ایران با اشاره به اینكه ظرف یك هفته توانستیم ۵۰۰۰ كانتینر در بنادر كشور ترخیص نماییم، اظهار داشت: هر روز به صورت متوسط هزار تا ۱۵۰۰ كانتینر در بنادر كشور ترخیص می شود كه این نشان از پویایی عملیات ترخیص و تخلیه دارد.

وضعیت واردات برنج

ارونقی درباره آخرین وضعیت واردات و ترخیص برنج نیز اظهار داشت: از شروع سال تا ۱۶ آذرماه، یك میلیون و ۴۶ هزار و ۹۲۷ تن برنج وارد شده كه در سال قبل این رقم یك میلیون و ۳۴ هزار و ۷۳۴ تن بوده كه از نظر وزنی واردات امسال ۱.۱۸ درصد افزایش داشته است.
وی با اشاره به آغاز واردات برنج بعنوان كالای اساسی در كشور اظهار داشت: حدود ۸۲ هزار تن برنج در جریان انجام تشریفات گمركی قرار دارد كه از امروز ترخیص ۵۶ هزار تن آن البته با استثنائاتی، بدون ستاندن تعهد در گمركات كشور شروع می شود.
بگفته ارونقی، مبدأ واردات برنج عموما این برنج ها هندوستان و پاكستان است.

كاهش واردات دانه های روغنی و ذرت

اما طبق توضیحات معاون فنی و امور گمركی گمرك ایران، از تاریخ یك فرودین تا نیمه آذر ماه سال جاری، یك میلیون و ۲۶۸ هزار و ۹۴۰ تن انواع دانه های روغنی وارد كشور شده است كه در مدت مشابه در سال قبل این رقم دو میلیون و ۱۶۳ هزار و ۱۵۱ تن بوده است.

معاون گمرك اظهار داشت: از شروع امسال تا ۱۶ آذرماه یك میلیون و ۱۲۵ هزار و ۱۵۲ تن روغن های خوراكی نیمه جامد و مایع وارد شده است كه این رقم در سال قبل ۸۲۰ هزار و ۳۹۳ تن در سال قبل بوده است.

ارونقی با اشاره به كاهش چهار درصدی واردات ذرت اظهار داشت: میزان واردات ذرت از اول فرودین امسال ۱۶ آذر جاری پنج میلیون و ۹۲۶ هزار و ۳۱۴ تن بوده كه این رقم در مدت مشابه سال قبل شش میلیون و ۱۹۸ هزار و ۹۶۴ تن ثبت شده است.

منبع:

5.0 / 5
5092
1398/09/23
17:50:59
تگهای خبر: تولید , كالا , گمرك , متر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش