قائم مقام وزیر صمت به میزان سنج خبر داد:

قیمت فولاد كاسته می شود

قیمت فولاد كاسته می شود به گزارش میزان سنج قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی از برنامه ریزی برای كاهش قیمت فولاد اطلاع داد و تصریح كرد: با افزایش عرضه شركت های بزرگ تولید فولاد، قیمت آن كاهش خواهد یافت و به تعادل خواهد رسید.


حسین مدرس خیابانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه به صورت كلی قیمت كالاها در بازار متعادل بوده و نوسان چندانی در هیچ كالایی وجود ندارد، از برنامه ریزی برای كاهش قیمت فولاد اطلاع داد و اظهار داشت: طبق دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت، به شركت های بزرگ تولید فولاد (از جمله فولاد مباركه، ذوب آهن اصفهان، فولاد خوزستان و همینطور فولاد خراسان) اعلام نموده ایم تا میزان عرضه در بورس را زیاد كنند تا قیمت ها متعادل شوند.
قائم مقام وزیر صمت با تاكید بر اینكه در حوزه فولاد كمبودی وجود ندارد و حدودا ۵۰ درصد تولید فولاد ما قابلیت صادراتی دارد، اظهار نمود: با این وجود نحوه عرضه و ایجاد رقابت های بورسی سبب شد كه تا حدودی قیمت ها در بازار فولاد بهم بریزد؛ اما حالا در حال تلاش هستیم تا قیمت ها به حال اولیه خود بازگردد. البته تابحال مقداری هم برگشته است. میزان عرضه تا حدی ادامه پیدا خواهد نمود تا در نهایت قیمت فولاد به تعادل رسیده و كاهش پیدا كند.
وی در ادامه با اشاره به اینكه هرگونه توسعه و حفظ قدرت رقابت ما با رقبای خارجی، در گرو بخش تحقیق و پژوهش است، اظهار داشت: بدون تحقیق و پژوهش به هیچ عنوان نمی توان در حوزه صنعت، معدن، كشاورزی و حتی خدمات، قدرت رقابت را حفظ كرد. در حقیقت توسعه در این بخش ها بدون تحقیق و پژوهش، امكان پذیر نیست. در همه ی دنیا هم همچنین است و تحقیق و پژوهش كاملا جدی گرفته می شود. هم اكنون طی چند سال گذشته پیوند خوبی بین مراكز دانشگاهی و پژوهشی و حوزه دستگاه اجرایی برقرار شده است.

نیازمند رسوخ فناوری در تولید و تجارت هستیم
این مقام مسئول ضمن یادآوری اینكه در سنوات گذشته شكاف عمیقی بین این دو مركز وجود داشته است، خاطرنشان كرد: این شكاف عمیق بدین معنا بود كه حوزه های دانشگاهی و پژوهشی كار خویش را می كردند و حوزه دستگاه های اجرایی هم گرفتار مسائل خود بودند؛ اما حالا با برقراری ارتباط های نزدیك تر، می توان گفت مشكلات بخش اجرایی كشور به موضوعات دستور كار حوزه های پژوهش تبدیل گشته است.
مدرس خیابانی با تاكید بر اینكه هم اكنون به اندازه كافی صدمه شناسایی ها صورت گرفته و چالش ها و دغدغه های حوزهای صنعتی، معدنی، خدماتی و حتی كشاورزی مشخص هستند، افزود: آنچه كه هم اكنون بخش پژوهش و تحقیق باید به آن بپردازد، این است كه تك تك این دغدغه ها و چالش ها را به مسائل خود تبدیل نموده و برای حل آنها اقدام نماید.
قائم مقام وزیر صمت ضمن اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص اینكه "ما پژوهشی می خواهیم كه از جنس مسائل روز كشور باشد" اظهار نمود: علاوه بر حائز اهمیت قرار دادن این موضوع، نكته مهم دیگر، بحث "رسوخ فناوری" است. چرایی اینكه امروز بخش عمده ای از كالاهایی كه در داخل كشور تولید می شوند، قابلیت های لازم را ندارند، به این علت است كه با فناوری های روز دنیا منطبق نیست. رسوخ فناوری در حوزه صنعت و معدن ما فوق العاده ضروری می باشد. ضمن اینكه تجارت بدون فناوری، تجارت موفقی نخواهد بود؛ این مورد فراموش شده است.
وی اضافه كرد: مشخصا در حوزه خود بنده كه تجارت و بازرگانی است، زمانی كه صحبت از كاهش هزینه های مبادله می شود، بدون رسوخ فناوری، هیچگاه كاری صورت نخواهد گرفت. برخی تكنولوژی های جدید، تجارت های الكترونیك، سامانه ها و بحث توانمندی هایی كه بخش IT در حوزه تجارت وجود دارد، برای ما بسیار حائز اهمیت بوده و كمك می نماید كه هزینه های مبادله به نفع مصرف كننده كاهش پیدا كند. همینطور سامانه های رصد كالا، سامانه های انبار و سامانه هایی كه از جنس اعتبارسنجی كارت های بازرگانی هستند.
این مقام مسئول اظهار نمود: هرچند كه ما ادعا می نماییم بخشی از فناوری را منتقل كرده ایم، اما شتاب و سرعت تغییرات فناوری در دنیا بگونه ای است كه باید به روز بود. حتی اگر به صورت مثال كالایی را با فناوری شش ماه قبل تولید می نماییم، آنقدر شتاب تغییرات فناوری بالاست كه باید به آن رسیده و به روزرسانی داشته باشیم. قدرت رقابت ما را رسوخ فناوری در دنیا انجام می دهد. نكته مهم این است كه در حوزه حضور در نمایشگاه ها اعلام نموده ایم به شركت های دانش بنیان در شركت های سهامی نمایشگاه بین اللملی، با ۵۰ درصد تخفیف غرفه واگذار می شود.5.0 / 5
4208
1398/09/26
14:15:31
تگهای خبر: بازار , بورس , تجارت , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش