در گزارش میزان سنج اعلام شد

ارز 4200 تومانی شكر برای 150 نفر رانت بوجود آورده است

ارز 4200 تومانی شكر برای 150 نفر رانت بوجود آورده است به گزارش میزان سنج دبیرانجمن قند و شكر كشور با اشاره به اینكه شكرهای وارداتی از هفته آینده وارد كشور می شود و برداشت نیشكر هم از یك الی دو روز آینده شروع می شود، اظهار داشت: قیمت شكر در ایام آینده متعادل می شود.بهمن دانایی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به افزایش قیمت شكر در بازار اظهار داشت: افزایش قیمت این كالا طی روزهای گذشته جزئی بوده است.
وی با اشاره به اینكه شكر جزو كالاهایی است كه از مالیات ارزش افزوده معاف بوده است، اضافه كرد: حدود سه هفته قبل مجلس تصمیم به اصلاح این قانون گرفت و قرار بود شكر را هم از فهرست این كالاها خارج كند. كه همین مسئله سبب شد قیمت شكر در بازار بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش یابد ما پس از گرانی كالا بلافاصله وارد ماجرا شدیم و با پیگیری هایی كه قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی انجام داد و مذاكراتی كه با كمیسیون اقتصادی مجلس صورت گرفت این طرح از دستور كار مجلس خارج شد و همین مسئله سبب افت قیمت شكر شد اما هنوز قیمت با نرخ مصوب مقدار كمی فاصله دارد كه پیشبینی می نماییم این گپ قیمتی هم طی روزهای آینده از بین برود.
دانایی با اشاره به اینكه الان فصل كم مصرف شكر و مصرف این كالا از نیمه بهمن و اسفندماه بالا می رود، اظهار داشت: هم اكنون نیاز كشور به شكر ماهی حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تن و در روزهای پرمصرف حدود ۲۰۰ هزارتن است.
تاكنون ۹۰۰ هزارتن شكر ثبت سفارش شده و مقرر است ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزارتن ثبت سفارش دیگر هم صورت گیرد ضمن اینكه طی یكی دو روز آینده نخستین محموله شكرهای وارداتی وارد كشور می شود و همه این واردات از هند انجام می گیرد وی افزود: با این وجود به علت هیجانی كه بازار دارد ما طی ماه های اخیر بین ۱۹۰ تا ۲۰۰ هزارتن شكر را ماهیانه به بازار عرضه نموده ایم تا مشكلی بوجود نیاید.
این فعال بخش خصوصی در بخش دیگری از سخنان خود وضعیت ذخایر شكر را بسیار مطلوب توصیف كرد و اظهار داشت: به علت تأخیری كه سال قبل در واردات رخ داد و سبب نابسامانی بازار شد امسال بموقع برای این كار اقدام كردیم.
دانایی با اشاره به اینكه تابحال ۹۰۰ هزارتن شكر ثبت سفارش شده است، اضافه كرد: در مدت مشابه سال قبل میزان ثبت سفارش ها صفر بود و ما اواخر اسفند مبادرت به این كار كردیم.
شكرهای هندی از هفته آینده وارد كشور می شوند
وی افزود: برای ۳۰۰ هزارتن از شكرهای ثبت سفارش شده تخصیص ارز صورت گرفته و امیدوار هستیم كه این میزان از هفته آینده به تدریج وارد كشور شود ضمن اینكه حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزارتن ثبت سفارش دیگر هم صورت خواهد گرفت كه امیدواریم همه این محصولات تا آخر سال وارد كشور شوند.
دانایی با اشاره به اینكه این میزان واردات برای تأمین نیاز بازار داخلی به شكر تا آخر تابستان ۹۹ است، اضافه كرد: طی یكی دو روز آینده نخستین محموله شكرهای وارداتی وارد كشور می شود و همه این واردات از هند انجام می گیرد.
وی با اشاره به ذخایر استراتژیك كشور هم اظهار داشت: شركت بازرگانی دولتی ایران حدود ۵۰۰ هزارتن شكر را برای این منظور وارد كرده است.
دانایی افزود: تمام مصرف كنندگان حقیقی و حقوقی كه شكر می خواهند می توانند درخواست خویش را به سازمان صنعت و معدن استان ها یا شركت های غله هر استان ارائه نمایند آنها هم فهرست را تحویل ما می دهند و ما هم از كارخانجات می خواهیم كه شكر مورد نیاز آنها را تحویل دهند.
میزان تولید چغندر قند بهاره از پیشبینی بخش خصوصی هم كمتر شد
ما از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات شكر استقبال می نماییم چون كه اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات شكر منجر به ایجاد رانت برای عده ای معدود شده است
دبیر انجمن قند و شكر كشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه مقدار تولید چغندر قند در كشور برای نخستین بار حتی از میزان پیشبینی شده توسط بخش خصوصی هم كمتر شده است، اظهار داشت: ما پیشبینی می كردیم میزان تولید بین ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تن تا ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تن باشد اما در نهایت حدود ۳.۲ میلیون تن چغندر بهاره در كشور تولید شد كه با احتساب تولید حدود ۷۰۰ هزار تن چغندر پاییزه مجموع تولید به ۳.۹ میلیون تن می رسد.
دانایی دلیل كاهش تولید چغندر قند را كاهش عملكرد در هكتار عنوان نمود و افزود: اواخر سال قبل و اوایل امسال بارندگی های شدید سبب ایجاد مشكلاتی در كشت و در نهایت كاهش تناژ محصول شد امسال عملكرد در واحد سطح به كمتر از ۵۰ تن در هكتار كاهش پیدا كرد.
وی افزود: امسال ۵۰۰ هزار تن شكر از نیشكر هم در كشور تولید می شود كه تا كنون ۱۰۰ هزار تن از آن تولید شده و حدود ۴۰۰ هزار تن دیگر تولید خواهد شد و ان شاءا… با خشك شدن زمین پس از بارندگی های اخیر، طی امروز و فردا برداشت آن مجدداً آغاز خواهد شد.
تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات شكر برای ۱۵۰ نفر رانت بوجود آورده است!
دانایی با اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص احتمال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از شكر، اظهار داشت: ما از این مسئله استقبال می نماییم چون كه اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات شكر منجر به ایجاد رانت برای عده ای معدود شده است.
وی افزود: عمده شكر وارداتی با ارز ۴۲۰۰ تومانی تبدیل به محصولات دیگر و از كشور صادر می شود. ازاین رو مصرف كننده نفع چندانی از این مسئله نمی برد ضمن اینكه به علت ارزان بودن شكر وارداتی با ارز دولتی، انگیزه قاچاق این محصول به كشورهای همسایه زیاد می شود.
دبیر انجمن قند و شكر كشور اظهار داشت: بر مبنای آمار بانك مركزی میزان شكر مصرفی یك خانواده ۴ نفره ۸ كیلوگرم و انواع قند ۱۵ كیلوگرم است ضمن اینكه این آمار مربوط به سال ۹۶ است و ما اطمینان داریم كه هم اكنون میزان مصرف كمتر شده است.
دانایی توضیح داد: حتی اگر مجموع قند و شكر مصرفی خانوار را ۲۴ كیلوگرم در نظر بگیریم سهم هر نفر شش كیلوگرم می شود ازاین رو نیاز كشور به مصرف مستقیم شكر بین ۴۸۰ تا ۵۰۰ هزار تن است.
وی افزود: به عبارتی از مجموع ۲.۲ میلیون تن شكر وارداتی، ۱.۷ میلیون تن آن در صنوف و صنایع مصرف می شود كه عمده آن هم از كشور صادر می شود. ازاین رو در این میان ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر از رانت بوجود آمده نفع می برند نه مردم و مصرف كنندگان نهایی.
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات شكر بزودی اتفاق نمی افتد
دانایی با اشاره به اینكه در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از واردات شكر، راهكارهای مختلفی برای كنترل بازار آن وجود دارد، اظهار داشت: بعنوان مثال می توان شكر را به صورت مستقیم عرضه نمود یا اینكه آنرا در بسته بندی های مختلف عرضه نمود. اما مسئله اینجاست كه هم اكنون شكر اثر چندانی در سبد هزینه خانوار ندارد. الان نرخ مصوب آن ۴، ۰۵۰ تومان است و پیشبینی می شود در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تبدیل آن به ارز نیمایی قیمت شكر به ۴۸۰۰ تا ۴، ۹۰۰ تومان برسد.
وی با اشاره به اینكه قیمت شكر شهریور هر سال پس از اعلام نرخ خرید تضمینی چغندر قند و دستمزد تعیین می شود و تا شهریور سال آینده ثابت می ماند، افزود: باید این نكته را متذكر شوم كه با عنایت به شرایط جامعه و قدرت خرید مردم این اتفاق بزودی رخ نمی دهد و حداقل تا پیش از عید شاهد چنین اتفاقی نخواهیم بود.


منبع:

5.0 / 5
4163
1398/10/04
14:33:51
تگهای خبر: بازار , بانك , بسته بندی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۱ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش