رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عمان اعلام كرد

ایجاد روابط پنج میلیارد دلاری بین ایران و عمان در دستور كار دو كشور

ایجاد روابط پنج میلیارد دلاری بین ایران و عمان در دستور كار دو كشور به گزارش میزان سنج ایسنا/مركزی رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عمان اظهار داشت: دولتمردان دو كشور ایران و عمان برنامه ریزی برای سه سال آینده انجام داده اند تا بتوانند حجم روابط را به پنج میلیارد دلار برسانند.


محسن ضرابی، امروز دوشنبه در همایش معرفی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری عمان كه در اتاق بازرگانی اراك برگزار شد، اظهار نمود: عمان با پنج میلیون نفر جمعیت كه شامل 51 درصد عمانی و 49 درصد اتباع خارجی است، تورم 4 درصد و نرخ پول ثابت داشته و از پیش از انقلاب تا به امروز در كوشش برای نگهداری سطح مطلوب روابط سیاسی با ایران بوده است.
رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عمان اشاره كرد: عمان بعنوان یك كشور كه از قبل از پیروزی انقلاب با ایران روابط سیاسی خوبی داشته، در تمام بحران ها در كنار دولت و ملت ایران بوده است.
وی اضافه كرد: حجم روابط اقتصادی ایران و عمان متاسفانه در سالیان گذشته در حد خوبی نبوده و از سال 85 تا 92 حجم روابط بین 190 تا 220 میلیون دلار بوده است.
ضرابی با اشاره به اینكه در سال 92 اتاق مشترك ایران و عمان بوجود آمد، افزود: این اتاق در زمینه كوشش برای ایجاد زیرساخت ها و رفع و شناسایی موانع و مشكلات اقدام نمود و توانست گامی در امتداد بهبود این روابط بردارد.
وی افزود: در سال 92 مجموع صادرات ایران به عمان 146 میلیون دلار و حجم روابط 221 میلیون دلار بوده و در سال قبل باوجود تحریم های خصمانه آمریكا حجم صادرات به 768 میلیون دلار و حجم روابط به یك میلیارد و 168 میلیون دلار افزایش پیدا كرد كه این آمار نشان از یك رشد 5 برابری ظرف 5 سال حكایت دارد.
رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عمان اشاره كرد: میزان واردات كالا به عمان در سال 2018 برابر با 20 میلیارد دلار بوده كه سهم ما از این واردات در سال92 هفت دهم درصد بوده و در سال قبل به 3.6 درصد رسیده است.
ضرابی بیان كرد: در نتیجه با عنایت به ظرفیت هایی كه ایران دارد امكان افزایش این حجم به 10 درصد وجود دارد. دولتمردان دو كشور برنامه ریزی برای سه سال آینده انجام داده اند تا بتوان حجم روابط را به 5 میلیارد دلار رساند.
وی اضافه كرد: استان مركزی یك استان صنعتی است و ظرفیت زیادی برای صادرات كالا به عمان دارد، از طرفی عمان نیز پایگاه خوبی برای صادرات مجدد كالاهای ماست به طوریكه می توان از قراردادهایی كه كشور عمان با 15 كشور عربی وآفریقایی، سنگاپور، آمریكا و 4 كشور اروپایی دارد استفاده نمائیم تا كالاهای ما با گمرك صفر صادر شوند.
رئیس اتاق مشترك بازرگانی ایران و عمان با اشاره به هدف حضور اتاق مشترك در استان مركزی اظهار داشت: ترسیم یك تصویر روشن و درست از كشور عمان برای فعالین اقتصادی استان همچون اهداف این حضور است، همین طور امكان ثبت شركت برای ایرانیها در عمان با مراحل آسان وجود دارد و ستاندن ویزا از فرودگاه مسقط عمان و سایر مبادی این كشورها با هزینه كم صورت می گیرد.
ضرابی بیان كرد: بناست خط هوایی مستقیم ایران به مسقط تا آخر سال افزایش قابل توجه داشته باشد، همین طور خط مستقیم دریایی نیز به عمان از بنادر مختلف ایران به شناص، سویق و صحار برقرار است كه توسعه این خطوط نیز جزو برنامه های اولویت دار اتاق مشترك ایران و عمان است.
وی اضافه كرد: هر زیرساختی كه فعالان اقتصادی برای صادرات به عمان، صادرات مجدد بوسیله عمان و واردات كالا بوسیله عمان نیاز داشته باشند هم اكنون وجود دارد.
منبع:

5.0 / 5
4777
1398/10/09
21:43:53
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش