هفت سال گذشت

از بورس ارز چه خبر؟

از بورس ارز چه خبر؟ میزان سنج: زمزمه های راه اندازی بورس ارز از حدود هفت سال پیش شروع شد و با اینكه مسئولان در دوره های مختلف از راه اندازی قریب الوقوع آن آگاهی داده بودند، هنوز این مساله محقق نشده و پرونده آن مسكوت مانده است. در این راستا قرار بود این بازار بین شبكه صرافی راه اندازی شود اما اینك مدیرعامل بورس كالا اعلام نموده كه فعلا خبری از آن نیست و تصمیم جدیدی اتخاذ نشده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، مرداد سال ۱۳۹۱ بود كه با دستور رئیس جمهور وقت و تصویب شورای عالی بورس، راه اندازی بورس ارز در دستور كار بانك مركزی و سازمان بورس قرار گرفت و به نخستین خبر رسانه های داخلی تبدیل شد. در آن زمان قیمت ارز نیز به شدت در حال نوسان بود و دولت به دنبال راهكاری برای تعادل در قیمت ارز بود، اما در نهایت با مخالفت های متوالی نمایندگان مجلس در سال ۱۳۹۲، پرونده این بورس بسته شد و اتاق مبادلات ارزی پیش مرگ راه اندازی بورس ارز شد.
دستورالعمل معاملات ارز توسط سازمان بورس طراحی و تصویب و امكان خرید و فروش ارز در بورس تهران فراهم گردید، اما این پیشنهاد عملی نشد و با راه اندازی مركز مبادلات ارزی پرونده بورس ارز مختومه اعلام گردید.
پس از بسته شدن پرونده بورس ارز، باردیگر زمزمه های راه اندازی نوع دیگری از این بازار همزمان با گشایش های سیاسی و ورود سرمایه گذاران خارجی امسال شنیده و سوژه راه اندازی این بورس توسط رئیس وقت سازمان بورس مطرح شد؛ بطوریكه محمد فطانت از راه اندازی شكل دیگری از این بورس به نام بورس آتی ارز آگاهی داد و اظهار داشت كه "با باز شدن فضای بورس و استقبالی كه سرمایه گذاران خارجی برای ورود به بازار سرمایه دارند، انتظار می رود كه سرمایه گذاران خارجی بتوانند چشم انداز مثبتی به آینده نرخ ارز داشته باشند كه در این راستا نرم افزارهای مورد نیاز آماده و بسترهای لازم بوسیله راه اندازی بازار مشتقه ارزی فراهم شده است".
بازگشایی مجدد پرونده بورس ارز
با این وجود، این اتفاق در آن زمان رخ نداد تا اینكه در تیرماه سال قبل علی ربیعی - سخنگوی دولت - از تشكیل بازار ثانویه بورس ارز برای سهولت تبادلات مردم خبر داد. بعد از آن و در آبان همان سال، عبدالناصر همتی - رئیس كل بانك مركزی - با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود، از راه اندازی بازار معاملات آزاد نقدی و حواله ارزی خبر داد و اعلام كرد كه این بازار مبتنی بر ساز و كار حراج، با هدف كشف قیمت ارز و تسهیل تامین نیازهای خدماتی و خرد مردم خواهد بود و با مشاركت بانك ها و صرافی های مجاز و نظارت و بازگردانی بانك مركزی در آینده نزدیك بطور گام به گام و با تمركز بر معاملات نقدی راه اندازی خواهد شد. البته این پرونده از آن زمان تابحال حدودا مسكوت ماند و مسئولی درمورد آن اظهار نظر نكرد.
راه اندازی بورس ارز به كجا رسید؟
حالا در این زمینه حامد سلطانی نژاد - مدیرعامل بورس كالا - درمورد راه اندازی بورس ارز به ایسنا اظهار داشت: بحث راه اندازی بورس ارز در سال های قبل مطرح بود، از طرف دیگر بحث راه اندازی بازار مشتقه ارز هم عنوان شد كه از سال های قبل توسط بورس كالا هم پیگیری می شد. از آنجاكه سیاست گذار اصلی بازار ارز بانك مركزی است، سیاست بانك مركزی این بود كه در آن زمان به سمت بازار مشتقه حركت نكند و اگر مقرر است بازاری راه اندازی شود با ملاحظات بانك مركزی راه اندازی شود.
وی با اشاره به اینكه شورای عالی بورس مجوز راه اندازی بازار مشتقه ارزی را در سال ۱۳۹۵ مشروط به رفع ابهامات بانك مركزی صادر كرد، افزود: مهم نبود جای این بورس در كدام قسمت بازار سرمایه باشد اما بورس كالا به لحاظ فنی در آن زمان ابراز آمادگی كرد. پس از آن كه تلاطمات ارزی سال ۱۳۹۷ صورت گرفت برنامه راه اندازی بورس ارز تغییر نمود و بانك مركزی نیز تصمیم گرفت بازار رسمی ارز را راه اندازی كند كه در این راستا شركت مدیریت بازار متشكل معاملات ارز ایران به وجود آمد.
مدیرعامل بورس كالا اظهار داشت: قرار بود این بازار بین شبكه صرافی راه اندازی شود. مبنا هم معاملات نقد است و مبنای مشتقه را شاید در آینده در دستور كار داشته باشند. در واقع شبكه بازار نقدی بین صرافی ها انجام می شود. یعنی اگر فردی بخواهد ارز خودرا بفروشد، سراغ یك صراف می رود و صرافی كه به نیابت از فرد ارز را در سیستم قرار می دهد، می فروشد و پول را پرداخت می كند.
منبع:

5.0 / 5
4301
1398/10/13
19:44:13
تگهای خبر: بازار , بانك , بورس , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش