در گزارش میزان سنج اعلام شد:

تعطیلی۴۰درصد ازواحدهای دامداری

تعطیلی۴۰درصد ازواحدهای دامداری به گزارش میزان سنج مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران كشور با اشاره به اینكه شرایط فعلی عرضه گوشت، فقط به نفع دلالان است، اظهار داشت: پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، 40 درصد واحدهای دامداری كشور تعطیل شد.سعید سلطانی سروستانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه هنوز هیچ تصمیمی برای رفع انباشت دام در كشور اتخاذ نشده است، اظهار داشت: هم اكنون، وضعیت بازار به شكلی است كه باید بگوییم خوش به حال دلالان؛ چون هم تولیدكننده ارزان می فروشد و هم مصرف كننده گران می خرد و در این میان هم، فقط دلالان سود می كنند.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون قیمت هر كیلوگرم گوساله زنده ۲۵ هزارتومان و گوسفند زنده ۳۶ هزارتومان است، اضافه كرد: هم اكنون قیمت هر كیلوگرم گوشت گوساله برای مصرف كنندگان باید ۶۰ هزارتومان و هر كیلوگرم گوشت گوسفند ۷۲ هزارتومان باشد كه گاهی این قیمتها در بازار رعایت نمی گردد و گرانفروشی صورت می گیرد.
تأمین كنندگان گوشت به دنبال سود آنی هستند
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران با اشاره بر ضرورت وجود تشكیلاتی كه صفر تا ۱۰۰ اقدامات مربوط به تولید، بازار و توزیع گوشت را عهده دار باشد، اظهار داشت: در هیچ كجای دنیا این مسئولیت ها بر عهده دولت نیست و دولت ها نمی توانند در اجرای این مسئولیت ها موفق عمل كنند؛ بدین سبب باید امور را به بخش خصوصی واگذار كنند.
سلطانی افزود: تأمین كنندگان گوشت هم اكنون كه با انباشت دام در كشور مواجه هستیم، نباید فقط به فكر خودشان و خارجی ها باشند؛ بلكه باید دام های مازاد را خریداری و انباشت و در زمان مناسب به بازار عرضه كنند؛ اما سوال اینجا است كه چرا این كار را نمی كنند كه در پاسخ باید گفت چون آنها به دنبال سود خود بوده و البته سود آنی هم می خواهند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینكه بهره وری در وزن لاشه ۳۰ درصد كمتر از متوسط جهانی است، اضافه كرد: متوسط جهانی در این رابطه، عدد ۲۲ كیلوگرم است كه در كشور ما این عدد ۱۷ كیلوگرم است.
سلطانی افزود: با روش های اصلاحی همچون اصلاح تغذیه، می توانیم به رقم متوسط جهانی دست یابیم و این قابلیت را داریم.
واردات گوشت به نفع مردم نبود، ۴۰ درصد واحدهای دامداری تعطیل شد
وی با اشاره به اینكه واردات گوشت قرمز كه در گذشته با ارز ۴۲۰۰ تومانی و الان با ارز نیمایی انجام می شود، نفعی برای مردم نداشته است، اضافه كرد: سال قبل حدود ۱۸۰ هزارتن گوشت وارد كشور شد؛ اما متأسفانه مردم همچنان مجبور بودند با قیمت بالا این كالا را تهیه كنند و متوجه واردات گسترده آن نشدند؛ ضمن اینكه در این میان تنها تولیدكننده لطمه دید.
سلطانی اظهار داشت: دولت برای یكسال به صورت آزمایشی تفاوت ریالی ارزی را كه مقرر است به واردات اختصاص دهد، صرف تولید داخل نماید و در مقابل، ما هم به دولتمردان اطمینان می دهیم كه در این صورت، با تلورانسی ۵ درصدی، نیاز كشور را در داخل تأمین كنیم؛ ضمن اینكه اگر نتوانستیم به این وعده عمل نماییم، دولت نیز طرح خودرا متوقف و مبادرت به واردات كند.
وی با اشاره به واردات علوفه، دام زنده و گوشت قرمز برای تأمین نیاز داخل اشاره كرد: باتوجه به ظرفیتی كه كشور دارد، ما باید یكی از این سه مورد را وارد نماییم نه همه آنها را كه منجر به نابودی تولیدكننده شویم.
سلطانی با تاكید بر اینكه حداقل باید تولید داخل را نجات دهیم، اضافه كرد: پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها ۴۰ درصد واحدهای دامداری كشور تعطیل شدكه اتفاق تأسف باری است.


منبع:

5.0 / 5
4597
1398/10/14
13:49:06
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش