در گزارش میزان سنج اعلام شد

صادرات چمدانی زعفران از كشور

صادرات چمدانی زعفران از كشور به گزارش میزان سنج نایب رییس شورای ملی زعفران با اشاره به ثبات قیمت طلای سرخ در بازار اظهار داشت: سال قبل با احتساب صادرات چمدانی، 300 تن زعفران از كشور صادر گردیده است.


غلامرضا میری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه بازار زعفران در حدود دو ماه گذشته باتوجه به خریدی كه سازمان مركزی تعاون روستایی انجام داد، تقریباً با ثبات بوده است، اظهار داشت: سازمان مركزی تعاون روستایی حدود ۷۰ تن زعفران خریداری كرد و هم اكنون قیمت هركیلوگرم زعفران حداقل ۶ میلیون و ۳۰۰ هزارتومان و حداكثر ۹ میلیون تومان است. وی ادامه داد: باتوجه به شرایط موجود نمی توان پیش بینی نمود كه وضعیت قیمت در ایام آینده به چه صورت خواهد بود چونكه اوضاع سیاسی، اقتصادی و… هم اكنون ثبات ندارد و بازار نیز تحت تأثیر همین نوسانات است. میری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش قاچاق زعفران از كشور اشاره كرد: بنا بر این فكر نمی كنم كه صادرات رسمی جهشی داشته باشد كه منجر به تغییر قیمت در بازار شود. وی با اشاره به اینكه هر چه قاچاق افزایش یابد صادرات رسمی كاهش خواهد داشت، اظهار داشت: عمده مشتریان ما هم اكنون به صورت قاچاق كالای مورد نیاز خودرا تامین می كنند.
این فعال بخش خصوصی همین طور از كاهش ۱۳ درصدی صادرات زعفران آگاهی داد و اظهار داشت: در هشت ماهه امسال ۱۳۲ تن و ۷۵۳ كیلوگرم زعفران از كشور صادر شده كه این عدد در مدت مشابه سال قبل ۱۵۲ تن و ۶۰۲ كیلوگرم بوده است.
وی افزود: این درحالی است كه در آبانماه امسال نسبت به آبان سال قبل شاهد رشد ۱۰ هزارتنی صادرات بودیم و در آبان ۹۸ میزان زعفران صادر شده ۴۲ تن بوده درحالی كه آبان ۹۷ این رقم ۳۲ تن بوده است.
نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران با اشاره به اینكه امارات و اسپانیا عمده مقاصد صادراتی زعفران ایران هستند، اضافه كرد: سال قبل ۲۸۲ تن صادرات داشتیم كه با صادرات چمدانی نیز رقم به حدود ۳۰۰ تن می رسد.
میری درباره صادرات چمدانی زعفران توضیح داد: برخی گردشگر ها و زائرانی كه به ایران سفر می كنند محصول زعفران را در چمدان خود از كشور خارج می كنند كه در اصطلاح به آن صادرات چمدانی گفته می شود.


منبع:

5.0 / 5
4704
1398/10/21
14:31:33
تگهای خبر: بازار , خرید , سازمان , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش