رییس كنفدراسیون صادرات ایران مطرح كرد:

نامشخص بودن منابع بسته پشتیبانی از صادرات

نامشخص بودن منابع بسته پشتیبانی از صادرات میزان سنج: رئیس كنفدراسیون صادرات ایران می گوید فعلا منابع مالی اجرای بسته پشتیبانی از توسعه صادرات غیرنفتی تعیین نشده و معین نمی باشد چه قسمتی از این بسته امكان اجرایی شدن تا آخر سال را دارد.


محمد لاهوتی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به ابلاغ بسته پشتیبانی از توسعه صادرات غیرنفتی از طرف دولت، اظهار نمود: متاسفانه در شرایطی كه این بسته در بودجه سال ۱۳۹۸ در نظر گرفته شده بود اما در نهایت در ایام ابتدایی بهمن ماه و در شرایطی كه كمتر از دو ماه تا آخر سال باقیمانده، ابلاغ گردید و بنا بر این احیانا اجرای آن با ابهاماتی روبه رو خواهد بود.
وی افزود: یكی از اصلی ترین ابهام ها در اجرای این بسته نحوه ی تامین منابع مالی لازم برای آن است. بر طبق اعلام دولت مبلغ كل این بسته ۷۸۰ میلیارد تومان خواهد بود كه چگونگی تامین و تخصیص آن با سوالاتی مواجه می باشد.
رئیس كنفدراسیون صادرات ایران با بیان این كه نمی توان انتظار داشت تمام بخش های بسته حمایتی دولت تا آخر سال اجرایی شود، بیان كرد: باتوجه به قرار گرفتن این بسته در بودجه احیانا بخش هایی كه اجرای آنها تا آخر سال ممكن نشود باید بار دیگر به خزانه باز گردند. در جلسه ای كه هفته گذشته با برخی مقامات دولتی داشتیم به این جمع بندی رسیدیم كه هنوز منابع لازم برای بسته پشتیبانی از صادرات تخصیص داده نشده و باید دید در ایام باقیمانده از سال دولت چه طرحی برای این منابع خواهد داشت.
لاهوتی با اشاره به تجربه ناموفق بسته پشتیبانی از صادرات در سال ۱۳۹۷ اظهار نمود: بسته سال قبل ۱۲۰۰ میلیارد تومان منابع پیش بینی شده داشت، اما در نهایت آنچه كه بطور عملیاتی تخصیص داده شد تنها حدود ۲۰ میلیارد تومان بود كه این مبلغ نیز از طرف سازمان توسعه تجارت به مواردی همچون سفر هیات های تجاری اختصاص یافت.
وی افزود: هرچند در شرایط فعلی كشور و محدودیت های مالی كه دولت با آنها مواجه می باشد، نمی توان انتظار حمایت های جدی داشت و شاید اولویت های اساسی تر همچون ضرورت تامین ارز دارو یا كمك به سیل زدگان در دستور كار قرار گیرد، اما وقتی یك بسته حمایتی تصویب می شود، باید در زمان مناسب خود اجرا شود تا بتوان با استفاده از آن به اهداف صادراتی كشور دست یافت.
رئیس كنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به یك بخش مثبت و مهم در بسته پشتیبانی از صادرات سال جاری اشاره كرد: یكی از بندهای این بسته به سپرده گذاری ۲۰۰۰ میلیاردی تومان صندوق توسعه كه با ۲۰۰۰ میلیارد تومان بانكی تركیب خواهد شد اختصاص دارد. براین اساس در یك برنامه دو ساله صادركنندگان می توانند از این منابع وام با سود ۱۴.۵ درصد دریافت نمایند كه این مساله شاید قسمتی از مشكلات تامین مالی واحدهای تولیدی را برطرف كند.
به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، در ایام ابتدایی بهمن ماه معاون اول رئیس جمهوری در دستوری اجرای بسته پشتیبانی از توسعه صادرات غیرنفتی در سال ۱۳۹۸ را ابلاغ نمود.
بر طبق برنامه ریزی دولت منابع این بسته ۷۸۰ میلیارد تومان خواهد بود.
منبع:

5.0 / 5
4186
1398/11/13
08:23:15
تگهای خبر: بانك , تجارت , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۵
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش