قیمت كالاهای اساسی در 4 سال بین 2 و نیم تا 4 و نیم برابر شد

قیمت كالاهای اساسی در 4 سال بین 2 و نیم تا 4 و نیم برابر شد آمار انتشار یافته از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نشان داده است که از بین انواع برنج، گوشت و شکر که وضعیت قیمت آنها در بهمن ماه سال ۱۳۹۹ انتشار یافته، قیمت تمام کالاها بین ۳۵ تا ۱۲۲.۵ درصد نسبت به بهمن سال ۱۳۹۸ افزایش داشته و قیمت همین کالاها نسبت به بهمن سال ۱۳۹۶ بین ۲.۵ تا ۴.۵ برابر شده است.به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، بر طبق این آمار بیشترین افزایش قیمت در دیماه ۱۳۹۹ در ارتباط با برنج پاکستانی باسماتی بوده که قیمت آن با ۱۲۲.۵ درصد افزایش از ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان در بهمن سال ۱۳۹۸ به ۲۴ هزار و ۳۰۰ تومان در ماه مشابه سالجاری رسیده است.
البته قیمت برنج تایلندی، طارم اعلا و داخلی هاشمی درجه یک هم در این زمان به ترتیب ۱۱۶.۷، ۴۷.۱ و ۴۴.۳ درصد افزایش داشته و در بهمن ۱۳۹۹ به حدود ۱۶ هزار تومان، ۳۳ هزار و ۸۰۰ تومان و ۳۳ هزار تومان رسیده است.
قیمت گوشت مرغ هم با ۷۷.۱ درصد افزایش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان در بهمن سال ۱۳۹۸ به حدود ۲۲ هزار و ۱۰۰ تومان در بهمن سال۱۳۹۹ رسیده است.
اواخر مهر ماه سال قبل کارگروه تنظیم بازار استان تهران قیمت هر کیلوگرم مرغ گرم را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان تصویب کرد، اما از اوایل آذر ماه ۱۳۹۹ قیمت هر کیلو مرغ گرم در خرده فروشی های سطح شهر تهران به بیشتر از ۳۰ هزار تومان رسید و در نهایت با عرضه مرغ تنظیم بازاری از اوایل دیماه قیمت مرغ در خرده فروشی های سطح شهر تهران به ۲۰ هزار و ۴۰۰ تا ۲۱ هزار تومان رسید. اما به تازگی باردیگر بخاطر مشکلاتی که در توزیع این محصول ایجاد قیمت هر کیلو مرغ از ۳۰ هزار تومان هم گذشته است.
قیمت شکر سفید و شکر ۹۰۰ گرمی هم در بهمن سال ۱۳۹۹ به ترتیب ۶۸.۸ و ۶۸.۲ درصد نسبت به ماه مشابه سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است؛ به صورتی که قیمت هر کیلوگرم شکر سفید و هر بسته ۹۰۰ گرمی شکر در بهمن ۱۳۹۹ به حدود ۹۵۰۰ تومان رسیده است.
در این میان کمترین افزایش قیمت در ارتباط با گوشت گوساله و گوسفندی است که قیمت هر کیلو از این دو محصول با ۴۰.۴ و ۳۵ درصدافزایش قیمت در بهمن ۱۳۹۹ به حدود ۱۰۲ هرار تومان و ۱۱۶ هزار تومان رسیده است. قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی و گوساله در ماه مشابه سال ۱۳۹۸ حدود ۷۳ هزار تومان و ۸۶ هزار تومان بوده است.
بررسی قیمت این اقلام اساسی طی یک ماه هم نشان داده است قیمت همه اقلام یاد شده به جز برنج پاکستانی با کاهش ۰.۲ درصدی، تایلندی با کاهش ۹.۱ درصدی و هاشمی با کاهش ۰.۲ درصدی در بهمن ۱۳۹۹ نسبت به ماه پیش از آن افزایش یافته و میزان افزایش قیمت ها طی یک ماه هم بین ۰.۴ درصد (برنج طارم) تا ۱۰.۵ درصد (شکر بسته بندی) بوده است.قیمت گوشت و مرغ طی ۴ سال ۳ برابر شد
با توجه به اینکه سال جاری آخرین سال استقرار دولت دوازدهم است، بررسی قیمت کالاهای اساسی نسبت به نخستین سال دولت یعنی سال ۱۳۹۶ خالی از لطف نیست. بر این اساس مقایسه آمارها نشان داده است که قیمت هر کیلو برنج پاکستانی، تایلندی و طارم در بهمن ماه ۱۳۹۹ نسبت به ماه مشابه در سال ۱۳۹۶ به ترتیب ۳.۵، ۴.۵ و ۲.۵ برابر شده است. قیمت سه نوع برنج یاد شده در بهمن ماه چهار سال پیش به ترتیب ۳۰۰۰، ۳۵۰۰ و ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان بوده است.
قیمت شکر سفید و بسته بندی هم که در بهمن ماه نخستین سال استقرار دولت دوازدهم نزدیک به ۳۴۰۰ تومان بوده بیشتر از ۲.۵ برابر شده است.
قیمت هر کیلو گوشت گوساله و گوسفندی هم در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ به ترتیب ۳۷ و ۳۹ هزار تومان بوده که بر مبنای آمارها در بهمن ماه سال قبل نسبت به چهار سال پیش نزدیک به سه برابر شده است.
همچنین وضعیت مشابهی در بازار گوشت مرغ حاکم است. به صورتی که قیمت هر کیلو گوشت مرغ هم طی چهار سال نزدیک به سه برابر شده و از ۷۶۰۰ تومان در بهمن ماه سال ۱۳۹۶ به ۲۲ هزار تومان در بهمن ماه سال ۱۳۹۹ رسیده است.
منبع:

5.0 / 5
1329
1400/01/01
13:02:55
تگهای خبر: بازار , بسته بندی , تجارت , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۹ بعلاوه ۲
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش