چرا تركیه كالای ایرانی نمی خرد؟

چرا تركیه كالای ایرانی نمی خرد؟ رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه می گوید با وجود فرصت بالقوه تجارت گسترده ایران و ترکیه، عملا از این فضا استفاده نشده و همین موضوع صادرات ایران به ترکیه را کاهش داده است.


جلال ابراهیمی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: آخرین آمارهایی که از طرف گمرک و سازمان توسعه تجارت از سال قبل انتشار یافته نشان میدهد که میزان صادرات ایران تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا کاهش یافته اما همچنان برخی از شرکای اصلی تجاری در ایران باقی مانده اند. با این وجود جایگاه ترکیه نسبت به قبل نزول کرده و صادرات ایران به این کشور کاهش یافته است.
وی با اعلان اینکه میزان صادرات ایران نسبت ظرفیت و جمعیت ترکیه بسیار پایین است، اظهار داشت: ترکیه تنها یک چهارم چین از ایران کالا وارد کرده و میزان وارداتش حتی از عراق که جمعیت کمتری دارد نیز بسیار پایین تر بوده است. این نشان دهنده آنست که ما نتوانسته ایم به درستی از ظرفیت های موجود بهره برده و راه ورود کالاهای خود به ترکیه را هموار نماییم.
رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه افزود: قسمتی از این عدم استفاده از ظرفیت ها به تحریم باز می گردد. ما به سبب محدودیت های مالی در گسترش زیرساخت های مرزی، حمل و نقل و کانتینرهای یخچال دار محدودیت داشتیم و همین موضوع جابجایی کالا میان دو کشور را دشوار کرد.
بگفته ابراهیمی، با افزایش تحریم ها، صادرات نفتی و محصولات نفتی به ترکیه نیز به شدت کاهش یافته اما با این وجود ظرفیت تجارت ۳۰ میلیارد دلاری میان دو کشور وجود دارد که اگر به درستی فعال شود، می تواند بخش مهمی از محدودیت ها را برطرف کند. در حقیقت کاهش واردات ترکیه از ایران به سبب فراهم نبودن زیرساخت های لازم و محدودیت هایی است که با آن روبه رو شده ایم.
راه برون رفت از شرایط فعلی
رئیس خانه اقتصاد ایران و ترکیه با اعلان اینکه راه برون رفت از شرایط فعلی، استفاده از رایزنی های اقتصادی می باشد، اظهار داشت: ما امروز اتاق تجاری و اتاق تجاری مشترک ایران و ترکیه را داریم. از طرف دیگر تعداد زیادی از تجار ایرانی در طول سال به دلیلهای مختلف به ترکیه سفر می کنند که این افراد بهترین رایزن برای افزایش همکاریهای اقتصادی هستند. اگر این رایزنی ها همزمان با بهبود زیرساخت های حمل و نقل و تسهیلات برای صادرات اجرائی شود، به آسانی هدف افزایش تجارت میان دو کشور محقق می شود.
به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، برمبنای آمار ۱۱ ماهه تجارت ایران در سال ۱۳۹۹، چین، عراق، امارات متحده عربی و ترکیه اصلی ترین واردکنندگان کالا از ایران بوده اند.
ترکیه در ماه های گذشته میزان واردات خود از ایران را به شدت کاهش داده است.5.0 / 5
1064
1400/01/22
21:27:28
تگهای خبر: تجارت , توسعه , دلار , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش