سویاكاران بخوانند

سویاكاران بخوانند عضو هیات علمی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور برای کنترل عارضه اختلال در غلاف بندی سویا سفارش هایی کرد.مریم غایب در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینکه سویا یکی از با اهمیت ترین دانه ­های روغنی در جهان است، اظهار نمود: استان های شمالی ایران با اهمیت ترین مناطق کشت سویا در کشور می باشند و در ضمن سالیان اخیر عارضه اختلال در غلاف بندی منجر به کاهش محصول در مناطق شمالی کشور شده است. این عارضه در مزارع دیرکشت، شدیدتر است و به شکل های مختلف عدم باردهی و کم باردهی، بصورت لکه ­ای و گاهی در کل سطح مزرعه دیده می شود.

وی در ادامه به علائم این عارضه اشاره نمود و اظهار داشت: بوته ­ها همزمان با رسیدن محصول نسبتاً سرسبز بوده و دارای غلاف های غیرطبیعی هستند. پدیده اختلال در غلاف بندی با ظهور علایمی از قبیل رشد علفی، ریزش شدید گل ها، تشکیل و تجمع گل ها و غلاف ­های غیرطبیعی، پیچیدگی ساقه، ضخیم شدن ساقه و گاها سوختگی جوانه انتهایی و عدم تشکیل دانه در غلاف هم راه است. بوته ­های گرفتار عارضه اختلال غلاف ها گاها بدون دانه یا با یک دانه هستند و دانه ­ها اغلب ناکامل و چروکیده می شوند، بااینکه گاهی تحت شرایط محیطی و مدیریتی مناسب طی دوره پر شدن دانه، این تک دانه ­ها بزرگتر نیز می ­شوند.

عضو هیات علمی بخش تحقیقات بیماریهای گیاهی موسسه تحقیقات گیاه پزشکی کشور افزود: عامل فیتوپلاسمایی موجب بیماری اختلال در غلاف بندی سویا در ایران است. این بیماری بوسیله سنک های مزارع سویا قابل انتقال است.

وی به نحوه انتقال بیماری اشاره نمود و اظهار داشت: درختان بید و گیاهان نی اطراف مزارع سویا با علائم زردی و زردی نواری می توانند بعنوان منابع زمستان گذران عامل بیماری و سنک ناقل بیماری عمل کنند. همین طور انتقال فیتوپلاسمایی عامل ایجاد بیماری بوسیله بذر کمتر از ۲% است.

این متخصص بیماری شناس گیاهی برای کاهش خسارت این بیماری سفارش هایی کرد و اضافه کرد: به محض مشاهده علائم بیماری، باید با آفات مکنده (سنک) با سموم سیستمیک دیمتوات (۲ در هزار)، استامی پراید ( یک دهم تا پنج دهم در هزار) مبارزه و همزمان برای تحریک گلدهی و غلاف بندی از کود میکرو و بور استفاده گردد.

وی اشاره کرد: مبارزه با علف­ های هرز نی در اطراف مزارع سویا، اجتناب از کاشت درختان بید در اطراف مزارع سویا، عدم استفاده از بذر گیاهان دارای علایم اختلال در غلاف بندی و کاربرد بذر سالم به کاهش خسارت این بیماری کمک می نماید.
5.0 / 5
1087
1400/02/03
21:40:49
تگهای خبر: سوخت , متر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش