دانش بنیان ها موتور محرك علم و فناوری كشور هستند

دانش بنیان ها موتور محرك علم و فناوری كشور هستند دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، شرکت های دانش بنیان را موتور محرک علم و فناوری کشور دانست و اظهار داشت: صندوق نوآوری و شکوفایی نسبت به سرمایه گذاری در حوزه نوآوری عمومی ورود داشته باشد و با درک اثرات اقتصادی و اجتماعی فراوان این حوزه اقدامات لازم در این خصوص را به انجام برساند. همین طور توانمندسازی و تقویت شرکت های دانش بنیان در حوزه بین الملل و صادرات برمبنای استانداردهای موجود جهانی ضروری می باشد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، دکتر سعیدرضا عاملی در دیدار مدیرعامل و مدیران صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: تحول در برخورد و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان اتفاق مبارکی است که در کشور صورت گرفته و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز به خوبی به ایفای نقش در این عرصه پرداخته است.
عاملی، شرکت های دانش بنیان را موتور محرک علم و فناوری در کشور توصیف کرد و افزود: به سبب تخصص گرایی که در ذات آنهاست، در بلندمدت تأثیرات فرهنگی و مدیریتی شایانی در جامعه خواهند گذاشت و به صورتی مسیر را در سطح کسب وکارها و سطوح مختلف علم و فناوری به سمت تخصصی شدن امور طی خواهند کرد.
وی ادامه داد: اولویت های فناوری در نظر گرفته شده در صندوق از اهمیت شایانی برخوردارست و باید از آنها حمایت های لازم صورت گیرد، ضمن آن که حوزه های علوم انسانی و اجتماعی در رشته های مختلف مانند مدیریت، حقوق، روانشناسی، علوم شناختی و... باید بیش از پیش مورد توجه صندوق قرار گیرند و برای آنها در طراحی و توسعه کسب وکارهای تخصصی تمهیدات لازم اندیشیده شود و ما شاهد شکل گیری شرکت های دانش بنیان در حوزه های علومی اجتماعی و علوم انسانی باشیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، هوش مصنوعی را از اولویت های مهم کشور دانست و اظهار داشت: انسان قوه تخیل دارد و می تواند در موضوعات مختلف ذهنیت پردازی کند. از آنجائیکه ذهن یک ماهیت رقومی و دیجیتال دارد و هوش مصنوعی، صنعت بازخوانی ذهن و ذهنیت هاست، فاصله بین آرمان ها و واقعیت ها کاسته می شود، پس مناسب می باشد در اولویت های نه گانه، اولویتی در حوزه هوش مصنوعی اضافه شود.
عاملی اضافه کرد: صندوق نسبت به سرمایه گذاری در حوزه نوآوری عمومی ورود داشته باشد و با درک اثرات اقتصادی و اجتماعی فراوان این حوزه اقدامات لازم در این خصوص را به انجام برساند. همین طور توانمندسازی و تقویت شرکت های دانش بنیان در حوزه بین الملل و صادرات برمبنای استانداردهای موجود جهانی لازم است.
ایجاد ۱۵ صندوق جسورانه با مشارکت صندوق نوآوری
دکتر علی وحدت، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری نیز در این نشست با ارائه گزارشی از عملکرد این صندوق اظهار داشت: صندوق در دوره جدید فعالیت خود با جهت گیری های راهبردی و مشارکت سایر ذینفعان حوزه دانش بنیان همچون بانکهای اقتصادی کشور دستاوردهای خوبی دارد.
وحدت با ارائه گزارش تسهیلات، ضمانت نامه ها، روند مطالبات واخواستی، سرمایه گذاری، صندوق های جسورانه و گرنت های صندوق، اضافه کرد: سال ۱۳۹۲ تنها ۵۵ شرکت تحت پوشش صندوق بودند و این شرکتها در اردیبهشت ۱۴۰۰ به ۵۹۶۷ شرکت رسیده است و الان ۱۵ صندوق جسورانه بورسی با سرمایه ۱۱۲۵ میلیارد تومان با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی تأسیس شده و ارائه خدمات می دهند.
به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: با بازبینی در مدل سرمایه گذاری مستقیم، هم سرمایه گذاری، توسعه نهادهای تخصصی و تسهیل انتشار صکوک نوآوری جایگزین آن شد و در دو سال قبل بعد از بازبینی و طراحی مدلها، در ۴۸ طرح هم سرمایه گذاری و همکاری مشترک با ۱۹ صندوق پژوهش و فناوری به منظورسرمایه گذاری مشترک انجام شده است.
5.0 / 5
386
1400/02/22
12:42:38
تگهای خبر: استاندارد , بانك , بورس , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۵ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش