گزارش میزان سنج؛

ارزش خانه های خالی، برابر با نصف رقم تفاهم 25 ساله ایران و چین!

ارزش خانه های خالی، برابر با نصف رقم تفاهم 25 ساله ایران و چین! ارزش خانه های خالی که باوجود سرمایه گذاری سنگین حدود ۲۰۰ میلیارد دلاری، خدمتی به اقتصاد کشور نمی کنند و راکد مانده اند به اندازه نصف تفاهمنامه ۲۵ ساله ایران و چین است.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، این روزها اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی با قدرت در حال پیشروی است و سازمان امور مالیاتی هم اعلام نموده که از مرداد ماه سال جاری، برگه های مالیاتی برای مالکان خانه های خالی که در ۴ ماهه نخست سال جاری اقدامی برای اجاره دادن یا فروش واحدهای خالی خود نکرده اند، صادر می کند.
گفته می شود نقش مالیات بر خانه های خالی، اصلاح وضعیت کنونی بازار مسکن و رهایی از اقدامات سوداگران با خالی نگه داشتن واحدهای مسکونی و احتکار آنها به امید افزایش قیمت مسکن و درنتیجه حفظ ارزش دارایی های مالکان این واحدهاست که به جای سرمایه گذاری در بخش های مولد اقتصادی، بخش هایی چون مسکن و املاک را برای سوداگری انتخاب می کنند که نتیجه آن، دامن زدن به نابسامانی های بازار مسکن می باشد.
با این حال به قول کارشناسان، در کنار اجرای مالیات بر خانه های خالی، پایه مالیاتی عایدی سرمایه هم به کمک این پایه مالیاتی می آید و به تولید بها می دهد؛ نظریه ای که بعضاً با مخالفت هایی هم روبروست و مخالفان این نظریه معتقدند باید از همه بخش های اقتصاد غیر مولد که برای سرمایه گذاری و افزایش عایدی سرمایه گذاران در کشور فراهم شده، مالیات دریافت شود و به جای آن حجم مالیات از تولیدکننده کاهش پیدا کند.
کارشناس اقتصادی: مالیات بر خانه های خالی به تنهایی کارآمد نیست
محمد یزدی زاده اقتصاددان در گفتگو با خبرنگار مهر مالیات بر خانه های خالی یک مالیات با ماهیت هدایتی در اقتصاد است و هزینه نگهداری خانه های خالی را بعنوان یکی از جنبه های سرمایه، بالا می برد و با تصویب اصلاحیه اخیر این قانون، این اتفاق در حال رخ دادن است.
وی اضافه کرد: مالیات عایدی بر سرمایه، مالیاتی است برای هدایت سرمایه ها به بخش های مولد؛ به این معنا که بخش هایی که غیر مولد هستند و اقتصاد ما بیشترین گرفتاری را از همین بخش ها دارد و سرمایه های کشور به شکل عجیبی در این بخش ها متورم شده و درصد کوچکی از آنها می تواند اقتصاد کشور را از خام فروشی راحت کند، با جرایم مالیاتی، به سمت بخش های مولد هدایت می شوند.
ارزش خانه های خالی چقدر است؟
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه مالیات بر خانه های خالی، املاک بلااستفاده را فعال می کند و مالیات بر عایدی سرمایه، این سرمایه ها را هدایت می کند افزود: مثلاً در آماری که درباره املاک بلااستفاده اعلام می شود، نزدیک به ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد می شود که صرفا ارزش املاک خالی در کشور است.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با مالیات بر خانه های خالی، این ۲۰۰ میلیارد دلار از راکد بودن به فعال بودن تغییر وضعیت دهد؛ اما نه بخش مولد؛ بلکه صرفا از رکود خارج می شود. تبدیل وضعیت آن از فعال بودن به مولد بودن با استفاده از مالیات بر عایدی سرمایه امکان پذیر است.
این اقتصاددان تاکید کرد: ۲۰۰ میلیارد دلار ۵ برابر سرمایه ای است که کشور نیاز دارد تا از خام فروشی خلاص شود؛ این رقم، نصف تفاهمنامه ایران و چین برای ۲۵ سال است.
یزدی زاده ارزش خودرو های لوکس را یک و نیم برابر سرمایه مورد نیاز برای اتمام خام فروشی در ایران دانست و اظهار داشت: ارزش این خودرو ها چیزی حدود ۱، ۵۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد می شود.
سیاست های کلان اقتصادی را اشتباه پایه ریزی کرده ایم
عضو سابق شورای راهبردی نظام مالیاتی کشور با تاکید بر این که آمارها نشان داده است سیاست های کلان اقتصادی کشور، اشتباه پایه ریزی شده، اظهار داشت: در اقتصاد ما، زمینه سرمایه گذاری برای بخش هایی که ذاتاً بدون ریسک بوده، سوددهی ذاتی دارند و همواره مورد اقبال عمومی بوده اند را فراهم نموده ایم و اتفاقاً از مالیات هم معافشان کرده ایم.
وی با اشاره به اینکه رشد قیمت املاک و خودرو از رشد طلا و ارز در کشور به مراتب بیشتر بوده، اظهار داشت: علت آن این است که هر از گاهی واردات خودرو ممنوع می شود و نوعی انحصار بوجود می آورد که این انحصار به رشد قیمت منجر می شود ازاین رو پیشنهاد می شود مالیات بر عایدی سرمایه برای ملک و خودرو اعمال شود تا کسی که قصد سرمایه گذاری در این دو بازار را دارد، منصرف شده و به سمت تولید بیشتر تشویق شود.
۴ بازار ملک، خودرو، ارز و طلا همزمان مالیات عایدی سرمایه دهند
این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه اگر ۴ بازار اصلی را مورد برخورد همزمان مالیات بر عایدی سرمایه قرار ندهیم، این اتفاق می افتد که یک بازار برای سایر بازارها تخریب شود اضافه کرد: ۴ پایه ملک، خودرو، ارز و طلا باید همزمان مورد برخورد مالیات بر عایدی سرمایه باشند؛ در غیر این صورت اجرای ناقص آن به اقتصاد آسیب می زند.
ارقام عجیب و غریب از ذخایر خانگی ارز و طلا
یزدی زاده افزود: ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار ارز خانگی و معادل همین میزان، ذخیره خانگی شمش یا سکه طلا در کشور برآورد می شود ازاین رو نمی توان اظهار داشت که بازار مسکن و املاک از بازارهای ارز و طلا قدرتمندتر، بزرگ تر و پُرنقدینگی تر است. ارز و طلا بعنوان شاخص بی ثباتی اقتصادی ما تبدیل گشته اند و ابزار اقتصادی دشمن در جنگ اقتصادی هستند.
بازار مسکن تحت تاثیر ارز و طلاست
وی تصریح کرد: این دو بازار چون شاخص تورم هستند، بر بازار مسکن هم اثرگذارند و متأسفانه به جایگزین پول ملی تبدیل گشته اند؛ البته مسکن هم به محلی برای حفظ ارزش دارایی ها تبدیل گشته است؛ اما فرق بازار مسکن با دو بازار ارز و طلا در این است که برای تبدیل مسکن به نقدینگی، ارقام بالایی نیاز است اما با هر میزان تقاضایی، میتوان وارد دو بازار ارز و طلا شد ازاین رو اجرای مالیات بر عایدی سرمایه باید در همه بازارها همه جانبه باشد.منبع:

5.0 / 5
997
1400/02/25
11:00:59
تگهای خبر: ابزار , بازار , تولید , دلار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۶ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش