گزارش میزان سنج؛

تولید لوازم خانگی بر مدار صعود

تولید لوازم خانگی بر مدار صعود میزان سنج: تولید لوازم خانگی امسال به تبعیت از سال 99 همچنان بر مدار صعودی قرار دارد، به شکلی که شاهد رشد 41 درصدی در تولید ماشین لباسشویی و 30 درصدی در تولید یخچال بوده ایم.به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، طی سه سال قبل مجموعه ای از اتفاقات همچون خروج تولیدکنندگان کره ای از بازار لوازم خانگی ایران و افزایش نرخ ارز سبب شد تیراژ و کیفیت تولید و عمق ساخت داخل لوازم خانگی افزایش شایان توجهی پیدا کند؛ به شکلی که سال قبل نزدیک به ۱۵ میلیون دستگاه لوازم خانگی تولید شد که سهم لوازم خانگی بزرگ (یخچال، لباسشویی، تلویزیون و اجاق گاز) ۵ میلیون و ۹۶۹ هزار دستگاه بوده است.
بررسی آمار وزارت صمت از وضعیت تولید در کشور نشان میدهد که روند شتابان افزایش تولید لوازم خانگی در داخل کشور همچون سال گذشته، طی سال جاری نیز ادامه یافته بطوریکه برمبنای آمار تجمیعی، تولید انواع لوازم خانگی در ۲ ماهه امسال با رشد قابل توجهی همراه بوده است.
رشد ۲۹.۶ درصدی تولید یخچال و فریزر
بر همین مبنا، طی ۲ ماهه سال جاری ۲۱۵ هزار و ۸۰۰ دستگاه یخچال و فریزر توسط تولیدکنندگان داخلی تولید شده است، این در حالیست که در ۲ ماه سال قبل ۲۷۹ هزار و ۶۰۰ دستگاه از این محصول تولید شده بود.
بدین ترتیب تولید یخچال و فریزر در ۲ ماه امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد ۲۹.۶ درصدی یافته است.
رشد ۴۰.۹ درصدی تولید ماشین لباسشویی
همچنین در ۲ ماه امسال ۱۷۹ هزار و ۶۰۰ دستگاه ماشین لباسشویی در کشور تولید شده است. این در حالیست که در زمان مشابه سال قبل ۱۲۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه تولید شده بود.
بنابراین تولید ماشین لباسشویی در ۲ ماه امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد ۴۰.۹ درصدی یافته است.
رشد ۲۵ درصدی تولید تلویزیون
در ۲ ماه امسال ۱۴۹ هزار و ۶۰۰ دستگاه انواع تلویزیون توسط تولیدکنندگان داخلی تولید شده است که در زمان مشابه پارینه ۱۱۹ هزار و ۷۰۰ دستگاه تولید شده بود.
بدین ترتیب تولید انواع تلویزیون در ۲ ماه امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد ۲۵ درصدی داشته است.
رشد ۶.۳ درصدی تولید کولر آبی
همچنین در ۲ ماه امسال ۳۶۸ هزار و ۱۰۰ دستگاه کولر آبی در کشور تولید شده که این رقم در زمان مشابه سال قبل ۳۴۶ هزار و ۲۰۰ دستگاه بوده است و از رشد ۶.۳ درصدی تولید این وسیله سرمایشی حکایت دارد.
ورود مشروط سرمایه گذاران خارجی
به گزارش میزان سنج به نقل از مهر، در این بین یک نکته قابل توجهی وجود دارد و آن این که مذاکرات وین در جریان است و برخی معتقدند ممکنست با برداشته شدن قسمتی از تحریم ها، زمینه برای بازگشت شرکت هایی همچون سامسونگ، ال جی به کشور فراهم شود؛ شرکت هایی که در سال ۹۷ به تبعیت از تحریم های آمریکا از کشور خارج شده اند.
اما فعالان حوزه لوازم خانگی تاکید دارند که ورود سرمایه گذاری خارجی نباید همچون سنوات گذشته باشد بلکه باید با طرح ریزی های جدیدی همچون الزام به ورود تکنولوژی و استفاده از نیروهای ایرانی، پروسه ورود سرمایه گذار را به شکل دیگری طراحی نماییم تا این سرمایه گذاری منجر به از دست رفتن سهم بازار تولیدکنندگان داخلی و سرمایه گذاری های صورت گرفته طی سه سال اخیر نشود.
در همین رابطه حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی می گوید: از ورود سرمایه گذار خارجی مشروط به انتقال تکنولوژی و فناوری به روز به کشور و استفاده از نیروهای داخلی استقبال می نماییم. ورود سرمایه گذار خارجی باید منجر به جلوگیری از خروج ارز و یا منتج به ارزآوری شود.
وی با اعلان اینکه متأسفانه جذب سرمایه گذار در کشور جنبه مالی دارد و به موضوع تکنولوژی توجهی نمی گردد، معتقد است: به سبب عدم صیانت از سرمایه گذاری های قبلی هم اکنون خالص سرمایه گذاری در کشور منفی شده است.
غزنوی تاکید دارد: استراتژی درست این است که بجای واردات محصولات کامل یک برند بین المللی، سرمایه گذار خارجی به بخش قطعه سازی وارد شود. در این صورت هم سبب انتقال دانش فنی می شوند و هم به سبب کاهش وابستگی صنعتی کشور، ریسک تحریم کاهش پیدا می کند. همین طور نیروهای فنی و مهندسی ایرانی نیز در صنایع به کار گرفته می شوند؛ از طرف دیگر صادرات قطعه آسان تر از صادرات محصول کامل است.


منبع:

5.0 / 5
293
1400/03/26
22:44:25
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش