رئیس سازمان جهاد كشاورزی در گفت وبا میزان سنج:

كشاورزان پیشرو در قم، به دنبال توسعه تكنولوژی كشاورزی هستند

كشاورزان پیشرو در قم، به دنبال توسعه تكنولوژی كشاورزی هستند به گزارش میزان سنج قم دکتر عباس پور میدانی اظهار داشت: در مجموع توسعه و پیشرفت و نرخ سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در سطح استان مطلوب است و چشم انداز آینده مان هم بهتر از این خواهد بود.


دکتر عباس پور میدانی رییس سازمان جهاد کشاورزی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا به مناسبت هفته جهاد کشاورزی، با اشاره به اقلیم خشک و نیمه خشک استان قم اظهار داشت: بحث افزایش راندمان آب یکی از پروژه های مهم سازمان جهاد کشاورزی در حفظ و پایداری تولیدات کشاورزی بوده و هم اکنون بیش از ۲۶ هزار هکتار از کل اراضی زراعی و باغی استان که حدود ۳۰درصد از کل اراضی دایر هستند تحت انواع سیستم های نوین آبیاری هستند.
وی ادامه داد: دولت در ارتباط با اجرای سیستم های آبیاری کمک های بلاعوض می کند یعنی حدود ۸۵ درصد از اعتبارات لازم را بصورت بلاعوض و رایگان در اختیار کشاورز قرار می دهد و ۱۵ درصد باقی مانده بعنوان خودیاری، آورده خود کشاورز است بدین سبب نحوه عملکرد دولت بصورت تسهیلات نیست ۸۵درصد کمک های بلاعوض دولت و ۱۵ درصد آورده کشاورز است.
پور میدانی درباب تغییر الگوی کاشت بیان کرد: یک پروژه و یا بهتر است بگوییم یک مطالعه و طرح کامل تحت عنوان اصلاح الگوی کشت در سطح استان داریم که جنبه های فنی و علمی موضوع را مطالعه کرده و هم اکنون کل پروژه ها را در قالب این طرح مطالعاتی انجام می دهیم و کمتر استانی دارای چنین طرحی است.
وی ادامه داد: در طرح اصلاح الگوی کشت پیش بینی شده کشت گیاهان علوفه ای که تولید ماده خشک و در حقیقت تولید علوفه ای زیاد امّا مصرف آب کم دارند گسترش پیدا کند و در طول یکسال گذشته بیش از ده مزرعه نمایشی و الگویی را با بیش از ۱۷ گونه علوفه ای که در قم کشت نمی شده در سطح استان ایجاد کردیم و گیاهانی همچون نخود علوفهای، کلزا، ماشک، خارشتر را بصورت الگویی کشت و دامداران را با آنها آشنا کردیم و درحال ترویج گیاهانی هستیم که می توانند جایگزین گیاهان پر آب بری مثل یونجه و ذرت بشوند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی درباب امکانات کشت گلخانه ای در استان تصریح کرد: تا سه سال قبل در مجموع ۳۲ هکتار وسعت گلخانه های استان بوده که این ۳۲ هکتار اکثرا در قالب سه مجتمعی بوده که خود سازمان جهاد پیگیری و راه اندازی کرده امّا در طول سه سال قبل ما در مجموع بیش از ۳۰ هکتار گلخانه راه اندازی کردیم که معادل با کل دوره کارهای در رابطه با موضوع بوده است.
وی با تاکید بر اینکه راه اندازی ۳۰ هکتار گلخانه توسط بخش خصوصی انجام شده، افزود: در همین راستا تسهیلات ارزان ۹ درصد و در طول سال قبل هم ۱۴ درصد در اختیار بهره برداران قرار دادیم و هم اکنون هم در مجموع حدود ۵۰ هکتار گلخانه یا در دست راه اندازی است یا مراحل نهایی تصویب و طراحی را میگذراند و به زودی مراحل راه اندازی آن انجام می شود و اگر در حوزه تامین تسهیلات مشکلی ایجاد نشود و سازمان های مرتبط مثل آب، برق و گاز تعامل و همکاری خوبی که تابحال داشتند ادامه بدهند ما در طول یکسال آینده حدود ۵۰ هکتار گلخانه را به وسعت گلخانه های استان اضافه خواهیم کرد.
پور میدانی اشاره کرد: کشاورزی در ایران خصوصاً در استان قم با سرمایه بخش خصوصی انجام می شود و اقدامات دولت در امور زیر ساختی و زیر بنایی مثل کانال های عمومی، راه اندازی سدها و بندها، تغذیه آبخانه ها و تسهیلات بانکی است و اصل سرمایه گذاری توسط کشاورز صورت می گیرد.
وی با اشاره به اینکه از بهمن سال قبل تا امروز در حدود ۵ ماه ۴۵ پروژه بخش کشاورزی را با محوریت کارهای بخش خصوصی و با اعتباری بیش از ۱۱۷ میلیارد تومان در هفته جهاد به بهره برداری می رسانیم، اظهار نمود: این فعالیت ها شامل ۷ پروژه آب و خاک با اعتباری نزدیک به ۳۶ میلیارد تومان که اکثرا کمک های بلاعوض بوده با ایجاد ۶۴ اشتغال مستقیم، ۱۰ پروژه در حوزه تولیدات دام و طیور با اعتبار حدود ۱۴ میلیارد تومان با ایجاد ۲۳ اشتغال، ۷ پروژه در حوزه شیلات و آبزیان با اعتباری نزدیک به ۲۱ میلیارد تومان با ایجاد ۷۸ اشتغال و همین طور بیش از ۲۰ پروژه صنایع تبدیلی و غذایی با بیش از ۴۱ میلیارد تومان سرمایه گذاری و اشتغال مستقیم ۱۹۵ نفر و همین طور یک پروژه گلخانه ای با اعتبار ۵ میلیارد تومان با ایجاد۲۰ اشتغال می شود، پس در مجموع بیش از ۱۱۷ میلیارد تومان شامل ۴۵ پروژه و با اشتغال زایی ۳۸۰ نفر مستقیم در این هفته به بهره برداری می رسد.
پور میدانی در مورد آموزش و آگاهی کشاورزان از روش های جدید کشاورزی اظهار داشت: در شبکه های آموزش سیاک و تاک که متعلق به سازمان تحقیقات آموزش کشاورزی و معاونت ترویج سازمان است هر روزه چهار ساعت کلاس آموزشی برای بهره برداران وجود دارد که بصورت پخش زنده کارشناسان و بهره برداران پیشرو مطالب علمی و فنی را ارائه می دهند همین طور چاپ بروشور و کتابچه و برگزاری روز مزرعه وجود دارد.
وی افزود: در کشاورزی مفهومی به نام کارشناسان پهنه وجود دارد که وظیفه دارند اطلاعات مورد نیاز را در اختیار کشاورز قرار بدهند و همچنین سوالات کشاورزان را در مباحث فنی پیگیری کنند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی با تاکید بر شکننده بودن اکوسیستم منطقه اظهار نمود: حتی الامکان باید از بحث تغییر کاربری اراضی جلوگیری شود و نباید همین حداقل زمینهای کشاورزی که ۵ تا ۶ سطح از کل وسعت استان است صفر بشوند و پس اهتمام می نماییم از این اراضی محدود حفاظت نماییم و تغییر کاربری با شرایط بسیار سختی و فقط در سطوح بسیار محدود و در کارهای در رابطه با توسعه استان همچون ساخت راه و یا استقرار یک واحد کشاورزی صنایع تبدیلی صورت می گیرد.
وی ادامه داد: اراضی کشاورزی باید بعنوان کمربند سبز اطراف شهر باقی بمانند و حتی الامکان باید توسعه شهر را به سمتی ببریم که اراضی کشاورزی نباشد بطوریکه هم اکنون بیش از ۵۰۰ هکتار در امتداد جاده ورجان به شهر اضافه کردیم که فشار بر روی اراضی زراعی کمتر باشد.
پور میدانی با اشاره به اینکه در طول این چندین سال قبل فشارهای اقتصادی خارجی، تحریم های ظالمانه و وضعیت ناپایدار اقلیمی مثل خشکسالی ها و سیل ها فشار زیادی به بخش کشاورزی وارد کرد، تصریح کرد: دولت تا جایی که امکان داشت با تامین نهاده ها به قیمت ارز یارانه ای و همچنین با قرار دادن تسهیلات و حتی اختصاص اعتباراتی برای جبران خسارت های سیل و خشکسالی حمایت هایی داشت که تأثیر بسیار زیادی در پایداری تولیدات کشاورزی داشته است.
وی درباب انتظارات سازمان جهاد کشاورزی از دولت آینده اظهار داشت: انتظار داریم دولت آینده هر فرد و گروهی که هستند بحث امنیت غذایی و بحث پایداری منابع آب و خاک را خیلی جدی و حتی بیش از گذشته مورد توجه قرار بدهند و باکمک به حفظ منابع پایدار و تولیدات مناسب در امتداد خود کفایی و تامین امنیت غذایی گام برداریم.
پور میدانی با تاکید بر اینکه هم اکنون کشاورزی سنتی پاسخگو نیست و در تمام زمینه ها باید کشاورزی صنعتی داشته باشیم، بیان کرد: بتازگی مفاهیمی مثل کشاورزی هوشمند و ورود تکنولوژی به کشاورزی مورد توجه قرار گرفته و در استان قم هم اقدامات خوبی دراین زمینه صورت گرفته است و بصورت آزمایشی سمپاشی مزارع گندم را با پهپادها انجام دادیم همین طور در بحث سیستم آبیاری، گلخانه ها و واحدهای تولید آبزیان از گونه ها و تکنولوژی های روز استفاده می شود و از نظر ضریب مکانیزاسیون در سال قبل توانستیم حدودا تمام نیاز کشاورزان به تراکتور و ادوات را بوسیله تسهیلات تامین نماییم.
وی افزود: در مجموع توسعه و پیشرفت و نرخ سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در سطح استان مطلوب است و چشم انداز آینده مان هم بهتر از این خواهد بود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی اضافه کرد: قم دارای کشاورزان پیشرو است که خواهان سرمایه گذاری و استفاده از تکنولوژی هستند و کیفیت و کمیّت تولیدات نسبت به وسعت محدود اراضی کشاورزی استان بسیار مطلوب است و دارای عملکرد و راندمان بسیار بالایی هستیم.
پور میدانی در آخر ضمن تبریک هفته جهاد به همه جهادگران اظهار داشت: یاد شهدای جهاد را گرامی می داریم که در حقیقت فرهنگ جهادی را در نظام مقدس جمهوری اسلامی به یادگار گذاشتند و هر جایی که شما کلمه فرهنگ جهادی را از بیانات مقام معظم رهبری، مسئولین و مردم می بینید که ما باید برای حل مشکلات فرهنگ جهادی داشته باشیم این میراث جهادگران عرصه های تولید و خودکفایی در اوایل انقلاب و جنگ تحمیلی و پس از آن هم جهاد گرانی که در حوزه تولید و امنیت غذایی فعالیت داشتند بوده و انشالله بتوانیم این فرهنگ را پاس بداریم و در کلیه کارهای تولیدی کشاورزی هم فرهنگ جهادی را حفظ نماییم.
منبع:

5.0 / 5
483
1400/03/28
13:50:05
تگهای خبر: آموزش , بانك , تكنولوژی , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش