آخرین قول وزیر نیرو برای تأمین برق صنایع عملی نشد

آخرین قول وزیر نیرو برای تأمین برق صنایع عملی نشد در حالیکه دو هفته پیش، معاون امور معادن و صنایع معدنی ایران از قول وزیر نیرو برای تأمین برق صنایع فولادی و سیمانی به سبب جلوگیری از زیان های بیشتر این صنایع اطلاع داده بود تا امروز این قول محقق که نشد، آخرین اطلاعیه شرکت توانیر هم گویای ادامه روند فعالیت صنایع مذکور تا اطلاع ثانوی مطابق توافقات قبلی و به همان شیوه سابق است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، از نیمه تیرماه سالجاری بود که شرکت توانیر (مدیریت تولید، انتقال و توزیع برق ایران) در نامه ای خواهان توقف فرایند اصلی شرکتهای فولادی و سیمانی شد و اعلام نمود که “پیرو مصوبات دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و هیات وزیران و مصوبه تاریخ ۱۵ تیر ماه ۱۴۰۰ ستاد فرماندهی راهبری اوج بار وزارت نیرو و باتوجه به محدودیت های جدی در تأمین برق به سبب افزایش بی سابقه مصرف، به منظور حفظ پایداری شبکه سراسری برق و پیشگیری از خاموشی های گسترده، ضروریست نسبت به اخطار توقف فرایند اصلی فعالیت مشترکان فولادی با حداکثر برق دریافتی از شبکه به میزان ۱۰ درصد دیماند مصرفی از روز ۱۵ تیرماه به این دسته از مشترکان اقدام گردد.
بعد از آن، انجمن تولیدکنندگان فولاد در نامه ای از وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن درخواست بازنگری در محدودیت ابلاغی فعالیت کارخانه های زنجیره فولاد به عرضه پیشنهاداتی برای مدیریت تولید زنجیره فولاد در شرایط کمبود برق شده و بر ضرورت تفکیک حلقه های زنجیره فولاد در محدودیت های اخیر شرکت توانیر تاکید نمود.
براین اساس باتوجه به این که محدودیت های ابلاغی در مصرف برق صنایع مذکور بسیار به تولید این فولاد و سیمان صدمه وارد کرد که در نهایت هم منجر به کاهش سیمان در بازار و افزایش قیمت آن شد، مسؤلان وزارت صنعت، معدن و تجارت (شخص وزیر و معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت) پیگیر مبحث و خواهان رسیدگی به مبحث شدند؛ اما آنطور که علیرضا رزم حسینی- وزیر صنعت، معدن و تجارت- در جلسه کارگروه تنظیم بازار روز چهارم مرداد ماه، ضمن اشاره به این که به دنبال تصمیمات وزارت نیرو، واحدهای مختلف صنعتی با قطعی برق روبرو شدند و بیشترین فشار ناشی از این عدم تأمین برق، به واحدهای سیمانی و فولادی تحمیل شد؛ خاطرنشان کرد: پیشنهادات وزارت صمت برای به حداقل رساندن صدمه های ناشی از قطعی برق به بخش صنعت، مورد قبول واقع نشد.

رزم حسینی ضمن تاکید بر لزوم بررسی موضوعات در رابطه با توزیع در کارگروه های تخصصی و بررسی کارشناسی آن برای دریافت یک تصمیم درست جهت رفع چالش نظام توزیع موجود، اظهار نمود: وزارت صمت در طول این مدت، بیشترین مطالبه و درخواست را برای تأمین برق واحدهای تولیدی از وزارت نیرو داشته است و این مورد را به صورت مستمر و جدی پیگیری کرده و خواهد کرد؛ امیدواریم با کمک و همکاری وزارت نیرو، بتوانیم این مشکل را از سر راه تولید برداریم.

هرچند که پیشنهادات وزارت صمت در این موضوع، مورد قبول واقع نشد اما در ایام آخر تیرماه، مصوبه ای دیگر توسط ستاد فرماندهی راهبری اوج بار کشور ابلاغ گردید که برپایه آن تأمین برق واحدهای سیمان و فولاد کشور زمانبندی شد و هیات دولت تصمیم گرفتند تا صنایع سنگین همچون فولاد و سیمان از شب تا بامداد به فعالیت بپردازند. البته که این برنامه زمانبندی برای فولادی ها تنها سه روز اجرا شد و سپس تغییر کرد و پس از آن فقط سیمانی ها مجاز به فعالیت نامحدود شدند.

بنابراین همچنان روند کاهش فعالیت ها ادامه پیدا کرد که کاهش بیشتر تولید و در نتجیه افزایش بیشتر قیمت ها را به دنبال داشت؛ تا این که پنجم مرداد ماه، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از پیگیری های وزارت صمت و وعده وزارت نیرو برای تامین برق صنایع از روز پنج شنبه همان هفته (هفتم مرداد) خبر داد؛ وعده ای که احیانا جزو آخرین قول های این وزارت خانه با سکانداری “رضا اردکانیان” وزیر نیروی دولت دوازدهم بوده است؛ نه تنها تا هفتم مرداد ماه اجرایی نشد؛ بلکه باتوجه به این که کم کم وزرای کابینه دولت حسن روحانی جای خویش را به اعضای کابینه دولت سیزدهم خواهند داد، بنظر می رسد تأمین برق این صنایع به عمر وزارت رضا اردکانیان هم قد ندهد؛ چونکه شرکت توانیر در آخرین اطلاعیه خود اعلام نمود: «با توجه به استمرار گرمای هوا، فعالیت صنایع مذکور تا اطلاع ثانوی مطابق توافقات قبلی ادامه خواهد داشت.»

البته این در حالیست که شش روز پیش از این اطلاعیه، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران و سخنگوی صنعت برق با اعلان اینکه با هماهنگی وزارت خانه های نیرو و صمت، کارخانه های سیمانی که از روز ششم مردادماه سیمان خویش را در بازار عرضه و سبب تعدیل و کاهش حباب قیمتی شدند، از در اولویت رفع محدودیت های برقی قرار گرفتن این صنعت اطلاع داد و اظهار داشت: در صورت همکاری، رفع محدودیت های برقی سایر کارخانه های سیمانی که محصولات خویش را در بازار عرضه کنند، با نظر وزارت صمت، صورت خواهد گرفت.

بنابراین آخرین اطلاعیه شرکت توانیر برای تداوم فعالیت صنایع فولادی و سیمانی نشان داد که اعتراض ها، درخواست ها و پیشنهادهای انجمن های فولادی، کارخانه های تولیدکننده سیمان و حتی پیگیری ها، جلسات و درخواست های وزارت صنعت، معدن و تجارت موثر واقع نشد.

لازم به ذکر است که انجمن های فولادی (انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران و انجمن نوردکاران فولادی) هریک ضمن عرضه پیشنهادات خود در جهت کاهش صدمه های ناشی از قطعی برق واحدها، خواهان تأمین برق برای ادامه کارهای خود برای پیشگیری از کاهش ساخته شده بودند. همینطور فولادسازان بزرگ کشور همچون فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، گل گهر و… هرکدام ضمن اعلام کاهش تولید فولاد، نسبت به وارد شدن صدمه های بسیار همچون کاهش صادرات، تأمین مالی مورد نیاز، مشکلات در حوزه اشتغال و…. اخطار داده اند و مسؤلان وزارت صمت بر لزوم تأمین مستمر برق برای واحدهای تولید سیمان و فولاد تاکید کرده و تأمین برق پایدار و مستمر را لازمه تدوام تولید این واحدها دانسته اند.

همچنین دراین زمینه، عزت الله اکبری تالارپشتی- رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی- هم اعتقاد دارد که صنایع بخش مهمی از اقتصاد کشور هستند و دولت برای تأمین برق موردنیاز، نباید ابتداً، برق واحدهای تولیدی و صنعتی را قطع می کرد؛ چونکه در صورت بروز اختلال در فعالیت واحدهای تولیدی اقتصاد و تولید کشور تحت تأثیر قرار می گیرد. با اصلاح الگوی مصرف برق میتوان خیلی از کمبودها را جبران کرد.

اما در نهایت شرکت توانیر گویی به هیچ یک از این اظهارنظرها، درخواست ها، پیگیری ها توجهی نداشت و مختارانه آنطور که خواست، عمل کرد.

منبع:

5.0 / 5
335
1400/05/16
12:11:06
تگهای خبر: امداد , بازار , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۳ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش