فلزات ایران مفت صادر می شوند!

فلزات ایران مفت صادر می شوند! به گزارش میزان سنج اتاق بازرگانی تهران در جدید ترین گزارش خود به بررسی عملکرد صادراتی ایران در حوزه فلزات پرداخته، گزارشی که نشان داده است خیلی از اهداف کلان کشور در این عرصه محقق نشده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، هرچند ایران در طول سالهای گذشته توانسته بخشی از نیاز ارزی خود در نبود درآمدهای نفتی را از راه صادرات غیرنفتی جبران کند اما این صادرات همواره با انتقادها و ابهام هایی مواجه بوده اند.
یکی از اصلی ترین این انتقادها به جزئیات سبد صادراتی کشور و ارزش افزوده پایین محصولات صادراتی ایران اختصاص دارد. در کنار پتروشیمی و صادرات محصولات وابسته به نفت، فلزات، محصولات معدنی و کالاهای کشاورزی اصلی ترین بخش از سبد صادراتی ایران را به خود اختصاص می دهند اما خیلی از تحلیل ها از آن حکایت می کند که بخش مهمی از این صادرات عملا با پایین ترین ارزش افزوده ممکن نهایی می شود.
در سالهای گذشته دولت کوشش کرد با وضع مقرراتی، محدودیت هایی را در راه خام فروشی و صادرات محصولات با ارزش افزوده پایین وضع کند تا در جریان صادراتی کشور تغییر کند اما آمارهای سال جاری در حوزه فلزات نشان داده است که هنوز راهی طولانی تا رسیدن به این اهداف باقی مانده است.
در فصل نخست سال ۱۴۰۰، ایران حدود ۳.۲ میلیارد دلار تجارت فلزات داشته که ۲.۶ میلیارد دلار آنرا صادرات و ۵۲۷ میلیون دلار آنرا واردات فلزات تشکیل داده است. به صورت کلی، تجارت فلزات کشور طی بهار ۱۴۰۰، نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد دو برابری را تجربه کرده که عامل اصلی این رشد، افزایش ۳ برابری صادرات فلزات طی این مدت بوده است.
در ادامه این گزارش آمده است که بخش قابل توجهی از رشد صادرات فلزات طی این مدت، ناشی از رشد بیشتر از ۶ برابری ارزش صادرات ورق فولادی است. همینطور سه کشور چین، عراق و ترکیه که سه مقصد عمده صادرات فلزات ایران طی این مدت محسوب می شوند، بیشترین سهم را از رشد صادرات فلزات ایران به خود اختصاص داده اند.
این گزارش ضمن اشاره به این که «واردات فلزات ایران طی فصل نخست سال ۱۴۰۰ هم رشد ۷ درصدی داشته است» می افزاید: مهم ترین کالای وارداتی ایران در گروه فلزات، ورق فولادی سرد بوده که رشد واردات آن بیشترین تأثیر را در رشد ارزش واردات فلزات داشته است. کشورهای چین، امارت متحده عربی و ترکیه سه مبدا عمده واردات فلزات ایران طی بهار ۱۴۰۰ هستند که رشد واردات فلزات ایران از امارات بیشترین تأثیر در رشد کل واردات فلزات داشته است.
همینطور در بین ۲۰ کشوری که مبدا عمده واردات فلزات ایران طی بهار ۱۴۰۰ به شمار می آیند، واردات از بعضی از آنها رشد قابل توجهی را تجربه کرده که هنگ کنگ، سوییس، برزیل و ویتنام از این جمله اند و به ترتیب رشدهای ۶.۷ برابر، ۷.۶ برابر، ۴.۹ برابر و ۴.۵ برابر در واردات از آنها رقم خورده است.
اما نتایج بررسی های آماری حاکی از این است که صادرات عمده فلزات ایران محدود به کالاهای با میزان ارزش افزوده کم بوده و مصنوعات فلزی با ارزش افزوده بالاتر در لیست اقلام صادراتی مزبور حضور کم رنگی دارد.
منبع:

5.0 / 5
224
1400/05/19
00:03:52
تگهای خبر: تجارت , دلار , دولت , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۷ بعلاوه ۳
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش