محافظت از فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی

محافظت از فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی میزان سنج: در این مطلب می خواهیم مراحل شستشوی CIP فیلترهای ممبران را با هم بررسی نماییم.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، برای محافظت از فیلتر ممبران تصفیه آب صنعتی باید از رسوب گذاری و فولینگ آنها جلوگیری شود. یکی از سیستم های مهم برای شستشوی فیلترهای ممبران سیستم CIP در دستگاه های تصفیه آب صنعتی است. در این مقاله می خواهیم مراحل شستشوی CIP فیلترهای ممبران را با هم بررسی نماییم.
مراحل شستشوی CIP فیلتر ممبران
مراحل شستشوی رسوبات و جلوگیری از فولینگ فیلتر ممبران شامل موارد زیر است؛
۱- مخزن CIP و خطوط لوله را با آب تصفیه شده RO بشوئید.
۲- فیلترهای کارتریج پیش تصفیه را تعویض کنید.
۳- مخزن CIP را با آب تصفیه شده دستگاه RO برمبنای حجم هدف ۱۵ تا ۲۰ گالن برای هر فیلتر ممبران ۸*۴۰ اینچ در سیستم درحال شستشو پر کنید. در مخزن CIP فضا را برای هر گونه افزودنی باقی بگذارید.
برای محلول های شستشو با PH بین ۲ تا ۱۱.۵، حداکثر دمای سفارش شده ۱۰۷ درجه فارنهایت است. مواد شیمیایی شوینده را اضافه کرده و در صورت نیاز مخلوط کنید. توجه داشته باشید که تعدادی از سیستم های CIP اجازه گردش مجدد محلول مخزن را با بهره گیری از پمپ انتقال می دهند.
برای حذف آهن یا مواد بیولوژیکی بی هوازی، شستشو باید در PH بین ۳.۸ و ۴.۲ صورت گیرد.
برای حذف رسوبات کربنات کلسیم، شستشوی ممبران باید در PH بین ۳.۸ تا ۴.۲ صورت گیرد.
برای حذف رسوبات سولفات کلسیم، شستشو باید در PH ۱ تا ۱۲ با بهره گیری از دو دستگاه اندازه گیری PH کالیبره صورت گیرد. این مشکل به طور معمول در آخرین مرحله از RO حل می شود.
برای حذف مواد بیولوژیکی، خاک رس/ گل و لای و لجن، سیلیس یا جامدات آلی، شستشو باید در PH بین ۱۱.۷ تا ۱۱.۹ با بهره گیری از دو دستگاه اندازه گیری PH کالیبره شده صورت گیرد.
یکی از برند مطرح فیلتر ممبران در ایران فیلمتک است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره آن به سایت آبین مراجعه فرمایید.
۴- دستگاه RO را خاموش کنید و منبع آب ورودی را قطع کنید. تمام اتصالات و تنظیمات شیر را انجام دهید تا پمپ انتقال CIP بتواند محلول شستشو را به سیستم RO انتقال دهد. تعدادی از سیستم های تصفیه آب RO یک اتصال بین مرحله ای CIP را ارائه می دهند که موجب می شود مراحل غشا را بصورت جداگانه تمیز کرد. آب تصفیه شده RO باید به مخزن CIP هدایت شود. دریچه خروجی پمپ CIP را تقریباً ¼ باز کنید.
۵- پمپ انتقال CIP را با دریچه خروجی اش تنظیم کنید، تا آب خام از مرحله یا سیستم RO درحال شستشو جابجا شود. این کار را ادامه دهید تا نشانه ای از محلول تمیز کننده در خروجی با نظارت بر PH، رسانایی، دما وجود داشته باشد.
پمپ CIP را خاموش کرده و در صورت لزوم موقعیت شیر را تغییر دهید تا محلول برگشتی از مرحله یا سیستم به مخزن CIP منتقل شود. هنگام گردش در پرشروسل آخرین مرحله یا در کل سیستم، دریچه بای پس را باز کنید تا از هر گونه محدودیت در خط برگشت جلوگیری شود.
۶- پمپ انتقال CIP را مجدداً با دریچه گاز درگیر کنید تا محلول بوسیله مرحله/ سیستم درحال شستشو ارسال شود، در صورتیکه آب غلیظ و تصفیه شده به مخزن CIP ارسال می شوند. به آرامی یک پورت آب تصفیه شده یکی از وسل های درحال شستشو را باز کنید تا جریان تایید گردد.
۷- مدت زمان مورد نیاز برای گردش محلول برای هر مرحله به نوع فولینگ و شدت آن بستگی دارد. در صورتیکه فولینگ کم باشد، ۳۰ دقیقه زمان گردش محلول می تواند کافی باشد، در صورتیکه زمان بیش تری برای فولینگ بیولوژیکی بی هوازی سنگین، رس، گل و لای و لجن و رسوبات کلسیم سولفات لازم است.
اطلاعات را در ابتدا و هر ۱۵ دقیقه در حین شستشو ثبت کنید. در صورت لزوم PH محلول شستشو یا میزان جریان را تنظیم کنید، تا دستور العمل های بالا برآورده شوند. اگر دمای محلول به ۱۰۷ درجه فارنهایت رسید، شستشو را متوقف کنید تا محلول خنک شود.
۸- مراحل ۶و ۷ را برای شستشوی مراحل باقیمانده تکرار کنید.
۹- پس از گردش محلول در هر مرحله/ سیستم، محلول باقی مانده در مخزن CIP را به محل تخلیه مناسب هدایت کنید. تعدادی از گیاهان ممکنست نیاز داشته باشند که این محلول ابتدا پیش از تخلیه خنثی شود. اگر یک منبع آب تصفیه شده در دسترس می باشد، مخزن CIP را شسته و پر کنید.
بیشتر: مشاهده محصولات آنتی اسکالانت آبین
۱۰- در صورتیکه پیش فیلترهای RO گرفتار افزایش افت فشار در حین شستشو شده اند، آنها را تعویض کنید. سیستم RO را مجدداً به منبع آب وصل کنید و همه شیرها به جز شیر هدایت آب تصفیه شده به تخلیه یا به مخزن CIP را به حالت نرمال برگردانید. این شیر را نیز تا آن زمان که کیفیتش مطابق با دستور العمل های آب پروسه مورد نیاز باشد نباید به حالت استاندارد برگردانید.
۱۱- وقتی عملکرد RO تثبیت شد، مجموعه کاملی از داده های عملیاتی آنرا ثبت کنید.
توصیه می شود پیش از اجرای شستشوی سیستم و فیلترهای ممبران، روش های شستشوی غشای فیلتر ممبران را بررسی و رعایت کنید، برای اینکه این کار برای هر سیستم کمی متفاوت می باشد. در صورتیکه برای عملیات بهره برداری و نگهداری دستگاه تصفیه آب صنعتی نیاز به مشاوره دارید، می توانید بوسیله شماره های زیر با کارشناسان وب سایت تصفیه آب abin.ir در ارتباط باشید.
۰۲۱-۲۲۲۲۸۱۱۶
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد


منبع:

5.0 / 5
244
1400/07/29
14:43:29
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۴ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش