نظام رتبه بندی صادراتی شرکت های زیست فناور تدوین می شود

نظام رتبه بندی صادراتی شرکت های زیست فناور تدوین می شود میزان سنج: ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ارائه خدمات بهتر به شرکت های دانش بنیان و خلاق، صادرات محور نظام رتبه بندی صادراتی را با همکاری پژوهشگران به وجود می آورد.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، با هدف توسعه محصولات صادرات محور دانش بنیان در زمینه زیست فناوری، ظرفیت بالقوه شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور در این عرصه فعال می شود. برای رسیدن به این هدف، ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جهوری خدمات مختلفی را نیز به شرکت های صادرات محور حوزه زیست فناوری ارائه می دهد.
با توجه به این که تصمیمات صحیح مدیریتی متکی به آمار و ارقام درست است، این ستاد برای ارزیابی صادراتی شرکت های حوزه فعالیت ستاد زیست فناوری و ایجاد نظام رتبه بندی صادراتی برای ستاد زیست فناوری، از عموم پژوهشگران، پژوهشگران، شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور توانمند در این عرصه دعوت کرده است تا با این ستاد همکاری کنند.
مطابق با سند چشم انداز ۱۴۰۴ جمهوری اسلامی ایران و به استناد نقشه جامع علمی کشور، سهم کشور از تولیدات زیست فناوری دنیا باید به سه درصد برسد و تحقق این مساله بنابر مصوبه تشکیل ستاد توسعه زیست فناوری جزء ماموریت های اصلی این ستاد شمرده می شود.
مطابق با آمار ستاد توسعه زیست فناوری، در سال ۱۳۹۵ کل ارزش تولیدات زیست فناوری در کشور حدود ۱.۹ میلیارد دلار بوده است که باتوجه به ارزش بازار دنیا در سال ۱۳۹۵ معادل ۳۷۹ میلیارد دلار، سهم ایران از بازارهای جهانی ۰.۵ درصد بوده است.
با در نظر گرفتن رشد مرکب ۱۲ درصدی، ارزش کل بازار در سال ۱۴۰۴، معادل ۱۰۳۸ میلیارد دلار خواهد بود که با در نظر گرفتن هدف سه درصدی ستاد توسعه زیست فناوری، ارزش تولیدات زیست فناوری کشور باید به عدد ۳۱ میلیارد دلار برسد. تحقق این امر جز از مسیر صادرات میسر نخواهد بود.
به همین جهت ایجاد نظام رتبه بندی علاوه بر تشویق شرکتها برای حرکت به سمت صادرات، موجب جهت دهی هرچه بهتر تسهیلات و حمایت های صادراتی به شرکت های فعال در این عرصه خواهد شد.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، بر این اساس، ارزیابی صادراتی شرکت های حوزه فعالیت ستاد زیست فناوری و ایجاد نظام رتبه بندی صادراتی می تواند ستاد را در نیل به این هدف یاری رساند. علاقه مندان می توانند برای اطلاع از چگونگی این همکاری و جزییات طرح به سایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مراجعه کنند.
منبع:

5.0 / 5
115
1400/08/24
21:04:41
تگهای خبر: ارزیابی , بازار , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش