مدیركل شیلات خوزستان :

مجتمع چوئبده آبادان، پیشگام تولید میگو در کشور

مجتمع چوئبده آبادان، پیشگام تولید میگو در کشور به گزارش میزان سنج خوزستان مدیرکل شیلات خوزستان اظهار داشت: راه اندازی پیوسته مزارع و مراکز تکثیر و پرورش مجتمع پرورش میگو چوئبده آبادان با شیب تند ناشی از انگیزه مضاعف و استقبال تولیدکنندگان است.فتح الله ابوعلی امروز ۲۷ آبان ماه در نخستین جلسه ملی علمی - تخصصی نرسری میگو وانامی که با محوریت نقش نرسری در ارتقا ایمنی زیستی و پیش گیری از بیماریها، افزایش تولید و توسعه پایدار در محل پژوهشکده آبزی پروری آبهای جنوب کشور بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن قدردانی از عملکرد شایسته تولیدکنندگان مجتمع میگوی چوئبده آبادان، این مجتمع را پیشگام تولید میگو در کشور اعلام و بر ضرورت استفاده از تکنولوژی و دانش روز در صنعت میگوپروری برای حفظ جایگاه فعلی اصرار کرد.

به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، وی به تاریخچه و موقعیت جغرافیایی این مجتمع اشاره و اشاره کرد: این مجتمع در ۵۶ کیلومتری جنوب شرقی جزیره آبادان قرار دارد و طرح پایلوت پرورش میگو، برای نخستین بار در کشور در شرق رودخانه بهمنشیر (منطقه قفاس) در سال ۷۱ شروع شد.

ابوعلی، همچون ظرفیت های مهم مجتمع پرورش میگوی چوئبده آبادان را دسترسی سهل به گمرکات، ناوگان ریلی، بندری و فرودگاه بین المللی آبادان، جهت صادرات محصولات تولیدی، مجاورت با منطقه آزاد تجاری اروند بیان کرد و اظهار داشت: این مجتمع با ۹ مرکز تکثیر میگو و ۱۳ کارگاه عمل آوری و بسته بندی آبزیان نیز مجاورت دارد.

وی، ظرفیت اشتغالزایی مستقیم در این مجتمع را ۵ هزار نفر خواند و یادآورشد: میزان تولید در این مجتمع در سال قبل ۲۲۷ تن بوده و امسال با رشد بیش از ۳ برابری به ۶۹۱ تن رسیده است و در سال آینده تولید یک هزار و ۵۰۰ تن میگو پیش بینی می شود.

ابوعلی درباب تعداد مزارع موجود در این مجتمع اظهار داشت: در سال ۷۱ این مجتمع با یک مزرعه افتتاح شد و بعد از فراز و نشیب های زیاد طی سالهای متمادی، امسال به ۲۷ مزرعه فعال و با رشد ۲ برابری سطح زیرکشت نسبت به سال قبل به ۳۳۰ هکتار رسیده است.

مدیر کل شیلات خوزستان، راه اندازی پیوسته مزارع و مراکز تکثیر و پرورش میگو با شیب تند را ناشی از استقبال و انگیزه مضاعف تولیدکنندگان به سبب پیگیری های صورت گرفته جهت رفع موانع تولید دانست و اظهار داشت: پیش بینی می شود در سال آینده تعداد مزارع فعال در این مجتمع از ۲۷ به ۴۵ قطعه برسد.

این مقام مسئول، مهم ترین چالش ها و مشکلات موجود در قسمتی از این مجتمع را رکود و تعطیلی مراکز تکثیر، انباشتگی سود و جرایم بانکی مربوط به بدهی های معوق واحدهای تولیدی غیرفعال، عدم وجود تشکل منسجم بهره برداران و فرسودگی زیرساخت ها عنوان نمود.

ابوعلی از برگزاری ۱۶۰ بازدید مشترک کارشناسان شیلات و دامپزشکی استان در فصل پرورش میگو در سال ۱۴۰۰ از مزارع پرورشی فعال در مجتمع با هدف نظارت بر حسن اجرای دستورالعمل های فنی – بهداشتی آگاهی داد و مهم ترین اقدامات اداره کل شیلات استان در امتداد راه اندازی مجدد مجتمع پرورش میگوی چوئبده آبادان را ابلاغ و نظارت بر رعایت تقویم مجاز ذخیره سازی بچه میگو در استان، تنظیم و ابلاغ فلوچارت فنی – بهداشتی و مدیریتی پرورش در مجتمع، لایروبی کانال های اصلی آبرسان C۳ و C۴، احیا و راه اندازی مجدد مراکز تکثیر در سطح استان بعد از ۳ سال رکود بیان کرد.

مدیرکل شیلات خوزستان در ادامه با اشاره به چشم انداز رونق و توسعه صنعت میگو در استان، بیان کرد: ترویج استفاده از آبهای نامتعارف در صنعت میگوپروری، در دستور کار است و در امتداد توسعه صنعت میگو پروری در استان، ایجاد مجتمع های ۶ هزار هکتاری بوطاهری و مجتمع ۳۹۵ هکتاری میگوی هندیجان تعریف شده است.

وی، با تاکید بر ضرورت برگزاری مستمر این جلسه ها اشاره کرد: امروز شروع حرکت جدیدی در زمینه تحقیقات و رشد و توسعه پرورش میگو در کشور ثبت شده است.

ابوعلی درباب طرح نرسری نیز اظهار داشت: این طرح یک نسخه واحد برای نجات از بیماری لکه سفید در مناطق مختلف کشور نیست بلکه راهکاری جهت کنترل و فعالیت و تولید موفق در کنار بیماری مطرح گردیده است.

مدیرکل شیلات خوزستان افزود: در طرح نرسری خسارت های وارده به صنعت پرورش میگو به حداقل می رسد و در استان خوزستان خصوصاً در مجتمع چوئبده آبادان باتوجه به نوسانات دمایی و سوابق بیماری در این منطقه این طرح حیاتی و ضروری ارزیابی شده است.

وی، تدوین ضوابط برای طرح نرسری را مهم دانست و عنوان کرد: این اقدام باید بر طبق شرایط اقلیمی متفاوت همه استانهای کشور لحاظ شود نه فقط ضوابط خشکی که منحصر به یک منطقه خاص است.

این مقام مسئول، تکمیل کارهای تحقیقات در این طرح را الزامی خواند و اظهار داشت: انتظار می رود تولید کنندگان نیز با مطالعه و دانش تخصصی در این عرصه فعالیت کنند.

ابوعلی، با اعلان اینکه شیلات در خوزستان، جزو ۱۰ محور اولویت دار توسعه استان مطرح گردیده است، اشاره کرد: اساسا کلیه ادارات دولتی، مراکز تحقیقاتی، بانکهای تخصصی و مسئولان استانی و کشوری در کنار تولید کنندگان قرار دارند و مسائل و موضوعات مطروحه به جد بررسی و پیگیری خواهند شد.

در بخش پایانی این جلسه همین طور از ۵ تولید کننده برتر پرورش میگوی استان خوزستان، آقایان عزیزالله برون، داود احمد زاده، علی بحرانی، عادل حمید و قباد ابوالعباس با اهدای لوح سپاس تجلیل و قدردانی به عمل آمد.

رئیس موسسه تحقیقات شیلاتی کشور، رییس پژوهشکده آبزی پروری آبهای جنوب کشور، مدیر کل دامپزشکی استان، مدیر کل دفتر امور میگو و آبزیان آب شور سازمان شیلات ایران، پژوهشگران، تولیدکنندگان و تعدادی از صاحب نظران از دیگر سخنرانان حاضر در این جلسه تخصصی بودند و در بخش های مختلف با ارائه گزارشاتی از وضعیت پرورش میگو و طرح نرسری راهکارهای پیش گیری از بیماری لکه سفید را مطرح نمودند.

منبع:

5.0 / 5
116
1400/08/28
22:27:25
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۸ بعلاوه ۱
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش