افزایش ۱۶۹ درصدی هزینه اکتشافات معدنی

افزایش ۱۶۹ درصدی هزینه اکتشافات معدنی برمبنای آخرین آمار، از شروع سال جاری تا اختتام مهر ماه در مجموع 2105 میلیاردریال صرف هزینه های اکتشاف شده است که بیش از 169 درصد بیشتر از هزینه مصرفی در زمان مشابه سال قبل به جهت عملیات اکتشاف معدنی است؛ اما در مقابل تعداد مجوزهای معدنی صادره ( جز پروانه اکتشاف که آن هم زیر یک درصد بیشتر شده) کم شده است.


به گزارش میزان سنج به نقل از ایسنا، طبق آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، طی هفت ماهه ابتدایی سال جاری از میزان صدور گواهی کشف، پروانه بهره براری و میزان اشتغال در معادن بواسطه پروانه بهره برداری نسبت به زمان مشابه سال قبل کاسته شده است. اما صدور پروانه اکتشاف و هزینه صرف شده به جهت عملیات اکتشاف افزایشی ثبت شده است.
در مجموع هفت ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۰ قریب به ۵۶۷ فقره پروانه اکتشاف صادر شده که تنها پنج فقره بیشتر از میزان صدور آن در هفت ماهه نخست سال قبل است.
از شروع فروردین تا مهر ماه ۱۳۹۹ در مجموع ۵۶۲ پروانه اکتشاف صادر شده است؛ بدین ترتیب میزان صدور آن در زمان مشابه امسال ۰.۹ درصد افزایش داشته است.
همین طور طی مدت مذکور سال جاری ۲۶۶ فقره گواهی کشف معادن صادر شده که نسبت به ۲۹۵ فقره صادر شده در هفت ماهه ابتدایی سال قبل ۹.۸ درصد افت داشته است.
طبق آمار وزارت صمت، در صدور پروانه بهره برداری تا اختتام مهر ماه امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل بیشترین افت صدور مجوز مربوط به پروانه بهره برداری است که با کاهش ۱۷.۵ درصدی از ۳۵۴ فقره به ۲۹۲ فقره رسیده است.

افزایش ۱۶۹.۴ درصدی هزینه عملیات اکتشاف
علاوه بر مجوزهای معدنی، میزان اشتغال بواسطه صدور پروانه های بهره برداری است که نسبت به زمان مشابه سال قبل افت ۳.۷ درصدی داشته است. در حالیکه از شروع فروردین تا اختتام مهرماه ۱۳۹۹، حدود ۲۸۳۰ نفر مشغول شدند اما این تعداد در زمان مشابه امسال به ۲۷۲۵ نفر رسیده است.
در مقابل اما سرمایه صرف شده برای عملیات اکتشاف طی هفت ماه ابتدایی امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل ۱۶۹.۴ درصد افزایش پیدا کرده است.
سرمایه مجوزهای صادره برای اکتشاف معادن که معادل هزینه صرف شده برای عملیات اکتشاف بوده است، در نیمه نخست سال جاری ۲۱۰۵ میلیاردریال است. این در شرایطی است که در زمان مشابه سال قبل ۷۸۲ میلیاردریال صرف شده بود.5.0 / 5
233
1400/09/11
23:28:31
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
جدیدترین ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
= ۲ بعلاوه ۴
mizansanj.ir - حقوق مادی و معنوی سایت میزان سنج محفوظ است

میزان سنج

خدمات و فروش ترازو و باسکول و ابزار سنجش